Mounjaro – rewolucja w leczeniu cukrzycy i kontroli masy ciała? Analiza

cefarm24.pl 10 godzin temu

Mounjaro w postaci roztworu do wstrzykiwań podskórnych jest lekiem stosowanym w leczeniu osób dorosłych zmagających się z cukrzycą typu 2, a także wykorzystywanym w leczeniu pacjentów z otyłością lub nadwagą i towarzyszącymi jej problemami zdrowotnymi. Stosowanie leku nie wyklucza konieczności przestrzegania zaleceń dietetycznych i aktywnościowych.

Składnikiem czynnym leku Mounjaro jest tirzepatyd, czyli substancja będąca agonistą receptorów GIP i GLP-1, która ma adekwatności obniżające zbyt wysoki poziom cukru we krwi, a przy tym wpływa na kontrolę apetytu, ułatwiając pacjentom redukcję masy ciała. Jest to stosunkowo nowy lek, który jest dostępny na receptę i jest przeznaczony dla osób dorosłych. Co trzeba wiedzieć o stosowaniu tego leku na cukrzycę lub w celu redukcji masy ciała? Jakie przeciwwskazania ma Mounjaro i jakie skutki uboczne mogą się pojawiać u osób stosujących ten preparat? Więcej informacji na temat tego leku można znaleźć w poniższym artykule.

Spis treści

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia
  1. Co to za lek Mounjaro? Skład
  2. Lek Mounjaro – wskazania
  3. Mounjaro na cukrzycę – działanie
  4. Jak działa Mounjaro na nadwagę i otyłość?
  5. Jak przyjmować lek Mounjaro?
  6. Kto nie może stosować Mounjaro? Przeciwwskazania leku
  7. Czy Mounjaro jest bezpieczny? Skutki uboczne preparatu

Co to za lek Mounjaro? Skład

Mounjaro jest lekiem przeznaczonym dla pacjentów dorosłych i stosuje się go w przypadku cukrzycy, otyłości lub nadwagi z dolegliwościami towarzyszącymi. Preparat jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań i występuje na rynku w różnych dawkach substancji czynnej. W aptece znajdziemy go w formie specjalnych wstrzykiwaczy jednodawkowych, które są przeznaczone do jednorazowego użytku.

Składnikiem aktywnym leku Mounjaro jest tirzepatyd. Jest to substancja będąca agonistą receptorów GIP i GLP-1. Wspomniane receptory są zlokalizowane w trzustce, a konkretnie w jej komórkach wewnątrzwydzielniczych α i β, poza tym znajdują się w sercu, naczyniach krwionośnych, w jelitach, nerkach i leukocytach. Dodatkowo receptory GIP znajdują się na adipocytach. Zarówno receptor GLP-1, jak i receptor GIP wykazują ekspresję w tych obszarach mózgu, które odgrywają rolę w regulacji łaknienia.

Lek Mounjaro – wskazania

Wskazania do stosowania leku Mounjaro obejmują m.in. leczenie cukrzycy typu 2. Lek może być stosowany zarówno w monoterapii cukrzycy typu 2, jak i w terapii skojarzonej cukrzycy typu 2 z innymi medykamentami przeciwcukrzycowymi:

  • W monoterapii cukrzycy typu 2 lek Mounjaro stosuje się u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować metforminy, a samą dietą i aktywnością fizyczną nie są w stanie kontrolować poziomu cukru we krwi.
  • W terapii skojarzonej cukrzycy typu 2 lek Mounjaro stosuje się u pacjentów przyjmujących już inne leki przeciwcukrzycowe, jeżeli okazują się one niewystarczające, aby zapewnić odpowiednią kontrolę stężenia cukru we krwi. Lek Mounjaro można przyjmować wraz z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, jak i wraz z insuliną podawaną we wstrzyknięciach.

Drugim wskazaniem do stosowania leku Mounjaro jest potrzeba redukcji masy ciała i utrzymania jej pod kontrolą. Preparat stosuje się w połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną u osób dorosłych:

  • W przypadku BMI powyżej 30 kg/m2 (otyłość).
  • W przypadku BMI większego niż 27 kg/m2, ale mniejszego niż 30 kg/m2 (nadwaga) u pacjentów, którzy mają problemy zdrowotne związane z nieprawidłową masą ciała, w tym stan przedcukrzycowy lub cukrzyca typu 2, obturacyjny bezdech senny, nieprawidłowe stężenie tłuszczów we krwi, udar mózgu czy zawał serca.

Mounjaro na cukrzycę – działanie

Substancja czynna leku Mounjaro, tirzepatyd, odpowiada za poprawę glikemii u osób zmagających się z cukrzycą typu 2. Lek może być stosowany w monoterapii i terapii skojarzonej z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Odpowiada za obniżenie stężenia glukozy na czczo i po posiłkach tylko w momencie, gdy jest ono zbyt wysokie. Substancja ta zwiększa wrażliwość komórek β na glukozę, zatem nasila wydzielanie insuliny w sposób zależny od stężenia glukozy, a dodatkowo zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. Oprócz tego tirzepatyd wpływa na aktywność glukagonu, obniżając jego stężenie w sposób zależny od poziomu glukozy. Jednocześnie działanie tej substancji czynnej polega na opóźnianiu opróżniania żołądka, co wpływa na zmniejszenie tempa wchłaniania glukozy po posiłku.

Jak działa Mounjaro na nadwagę i otyłość?

Zawarty w leku Mounjaro tirzepatyd jest substancją wykorzystywaną w leczeniu otyłości i nadwagi z zaburzeniami zdrowotnymi wynikającymi z nadprogramowej masy ciała. Wspomniana substancja pomaga obniżyć masę ciała pacjenta i przyczynia się do zmniejszenia masy tkanki tłuszczowej w jego organizmie. Tirzepatyd działa poprzez regulację łaknienia, zmniejszając ilość spożywanego przez pacjenta pokarmu. Substancja ta nie tylko zmniejsza łaknienie i uczucie głodu, ale też zmniejsza pobór energii, jednocześnie odpowiadając za poprawę uczucia sytości i pełności.

Ile się chudnie po Mounjaro? W jednym z przeprowadzonych badań pacjenci ze średnią masą 108 kg (BMI ok. 38 kg/m2) po 72 tygodniach terapii dawką 5 mg tirzepatydu tracili ok. 15% masy ciała. Przy terapii dawką 10 mg spadek masy ciała wynosił 19,5%, a przy dawce 15 mg spadek masy ciała wynosił 20,9%.

Jak przyjmować lek Mounjaro?

Pacjent, któremu zostanie przepisany lek Mounjaro, powinien prowadzić leczenie w sposób zgodny z zaleceniami lekarza i w ustalonych przez niego dawkach. zwykle dawka początkowa tego leku wynosi 2,5 mg substancji czynnej przyjmowanej raz w tygodniu przez cztery kolejne tygodnie. Po tym czasie lekarz może zwiększać dawkę do 5 mg na tydzień, a jeżeli okaże się to nieskuteczne, może zalecać stopniowo wyższe dawki, aż do osiągnięcia pożądanych efektów. Lek można wstrzykiwać o dowolnej porze dnia, jednak warto pilnować, aby kolejne dawki były przyjmowane w tych samych dniach tygodnia. Preparat wstrzykuje się podskórnie – najlepiej w okolicę brzucha, udo lub górną część ramienia. Pacjenci wstrzykujący też insulinę powinni wybrać inne miejsca ciała do stosowania obu tych leków. Przed rozpoczęciem terapii należy zapoznać się z instrukcją użycia wstrzykiwacza.

Dawki przepisanej przez lekarza nie należy samodzielnie modyfikować. Nie należy również samodzielnie, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, odstawiać leku, gdyż u pacjentów z cukrzycą typu 2 może to prowadzić do drastycznego wzrostu stężenia glukozy we krwi.

Warto dodać, iż zdarza się, iż u pacjentów rozpoczynających przyjmowanie leku Mounjaro pojawiają się nudności, wymioty lub biegunka, co może łatwo doprowadzić do utraty płynów i odwodnienia, a także do pogorszenia czynności nerek. By uniknąć wspomnianych konsekwencji, pacjent powinien pilnować wypijania dużej ilości płynów.

Kto nie może stosować Mounjaro? Przeciwwskazania leku

Lek Mounjaro nie może być przyjmowany przez każdego pacjenta ze wskazaniami, gdyż ma również przeciwwskazania. Nie powinny z niego korzystać osoby uczulone na tirzepatyd bądź jakikolwiek z pozostałych składników preparatu. Leku nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, gdyż nie był badany w tej grupie wiekowej. Lek nie powinien być również stosowany przez pacjentki oczekujące dziecka (gdyż nie jest znany jego wpływ na nienarodzone dziecko) i nie jest rekomendowany w przypadku pacjentek karmiących piersią (producent zaznacza w ulotce, iż nie wiadomo, czy lek przenika do mleka ludzkiego i iż nie można wykluczyć jego zagrożenia dla niemowląt).

Przed ewentualnym rozpoczęciem przyjmowania Mounjaro z lekarzem powinny skonsultować się osoby z poważnymi zaburzeniami trawienia, wydłużonym czasem pozostawania pokarmu w żołądku, przebytym zapaleniem trzustki lub występującymi chorobami oczu (retinopatia cukrzycowa, obrzęk plamki żółtej). Konsultacji z lekarzem wymagają również pacjenci stosujący pochodne sulfonylomocznika na cukrzycę lub insulinę.

Czy Mounjaro jest bezpieczny? Skutki uboczne preparatu

Lek Mounjaro może działać na organizm w sposób nie tylko pożądany, ale i niepożądany. Może również powodować ciężkie działania niepożądane – niezbyt często przyczynia się np. do ostrego zapalenia trzustki objawiającego się silnym bólem brzucha o tendencji promieniowania aż do pleców, a rzadko powoduje ciężkie reakcje alergiczne, w tym reakcję anafilaktyczną lub obrzęk naczynioruchowy.

Jeśli chodzi o pozostałe skutki uboczne leku Mounjaro, warto wiedzieć, że:

  • Bardzo często (czyli u więcej niż 1 na 10 pacjentów) lek powoduje nudności i biegunkę (zwykle ustępują z czasem), a także hipoglikemię (u osób stosujących pochodne sulfonylomocznika lub insulinę).
  • Często (czyli u nie więcej niż 2 na 10 pacjentów) lek przyczynia się do hipoglikemii (u osób przyjmujących metforminę i inhibitor kotransportera sodowo-glukozowego). Często również powoduje reakcje alergiczne, poza tym u osób stosujących Mounjaro w celu kontroli masy ciała często powoduje zawroty głowy i niskie ciśnienie krwi. Jego częstym skutkiem ubocznym są też bóle brzucha, niestrawność, zaparcia, gazy i odbijanie się, a także uczucie zmęczenia oraz choroba refluksowa żołądka i przełyku. Do częstych działań niepożądanych leku należy również szybkie tętno, uczucie znużenia i odczyny w miejscu wstrzyknięcia, poza tym lek może przyczyniać się do zwiększenia stężeń enzymów trzustkowych we krwi.

Pozostałe działania niepożądane tego leku i częstotliwość ich występowania u pacjentów podano w ulotce dołączonej do opakowania, z której treścią należy zapoznać się przed terapią.

Bibliografia:

  • Ulotka Mounjaro [dostęp online 12.2024],
  • ChPL Mounjaro [dostęp online 12.2024],
  • https://go.drugbank.com/drugs/DB15171 [dostęp online 12.2024],
  • Jastreboff A. M. i in., Tirzepatide Once Weekly for the Treatment of Obesity, N. Engl. J. Med., t. 387, nr 3, s. 205–216, lip. 2022 [dostęp online 12.2024],
  • https://leki.pl/poradnik/mounjaro-czy-to-najlepszy-lek-na-odchudzanie/ [dostęp online 12.2024].
Idź do oryginalnego materiału