Przegląd profilaktyczny „Moje zdrowie”, który zaczął funkcjonować od 5 maja, jest dostępny w każdej placówce podstawowej opieki zdrowotnej – podkreślali 14 maja uczestnicy konferencji w Ministerstwie Zdrowia. Pacjent może zrobić bilans zdrowotny w poradni, do której jest zapisany.
Lekarz zdecyduje
W ramach bilansu „Moje zdrowie” pacjenci mogą wypełnić ankietę, która jest podstawą do wystawienia zleceń na badania diagnostyczne. Po ich wykonaniu mogą spotkać się lekarzem lub pielęgniarką, którzy przeanalizują wyniki. Pacjent otrzyma indywidualny plan zdrowotny. Osoby w wieku od 20 do 49 lat mogą zrobić badania w zakresie „Mojego zdrowia” nie częściej niż raz na 5 lat, a osoby powyżej 49. roku życia nie częściej niż co 3 lata.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna zaznaczyła na środowej konferencji prasowej, iż częstotliwość trzy i pięć lat dotyczy całościowego przeglądu zdrowia. Podkreśliła, iż lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie decydował, które badania i jak często pacjent powinien powtórzyć.
– jeżeli w wynikach wyjdzie, że powinniśmy badania powtórzyć za rok, to jest to uzgadniane z lekarzem – dodała, zaznaczając, że bilans nie wyklucza tego, co na co dzień oferują podstawowa opieka zdrowotna i inne programy zdrowotne.
Konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej Agnieszka Mastalerz-Migas podkreśliła, iż program „Moje zdrowie” jest świadczeniem gwarantowanym, czyli jest dostępny w każdej placówce podstawowej opieki zdrowotnej. Zaznaczyła, iż pacjent może skorzystać z programu w poradni, do której się zapisał.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak poinformował, iż poradnia POZ będzie otrzymywała 325 zł za każdego pacjenta w wieku od 20 do 59 lat i 349 zł za pacjenta w wieku 60 lat i starszego. Podkreślił, iż porady edukacyjne i część badań będą finansowane z dodatkowej puli. Prezes zaznaczył, iż warunkiem rozliczenia jest wykonanie podstawowych badań i wizyta podsumowująca.
Największy program profilaktyczny
Jak podkreśliła minister Leszczyna, „Moje zdrowie” to największy z dotychczas realizowanych programów profilaktyki zdrowotnej. Zaznaczyła, iż odpowiada na oczekiwania pacjentów kompleksowego, wbudowanego w system programu profilaktycznego. Podkreśliła, że promuje budowanie dobrych relacji pacjentów z podstawową opieką zdrowotną.
– To program wymagający od pacjenta i od lekarza. Sukcesu nie zobaczymy szybko, jak oczekują politycy, czyli w tej kadencji, ale będzie widoczny za kilka, kilkanaście lat – dodała.
W pierwszych dniach działania programu ankietę wypełniło blisko 80 tys. pacjentów. Bilans dorosłych „Moje zdrowie” ma poprawić wczesną wykrywalność chorób układu krążenia i cukrzycy, chorób nerek, zaburzeń funkcji tarczycy, wybranych chorób onkologicznych, wybranych chorób infekcyjnych (HCV – wirus zapalenia wątroby typu C), zaburzeń psychicznych i poznawczych. Celem jest też zwiększenie odsetka osób zaszczepionych (szczepienia zalecane).
Na początku lekarz, pielęgniarka, położna lub profilaktyk przeprowadza z pacjentem ankietę (kwestionariusz bilansu zdrowia). Można ją wypełnić także samodzielnie przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i aplikację mojeIKP. W założeniu jest to pogłębiony wywiad dotyczący stylu życia, czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, chorób onkologicznych, z uwzględnieniem wywiadu rodzinnego, stanu zdrowia psychicznego, wykształcenia i środowiska życia. Taki kwestionariusz po zatwierdzeniu jest podstawą do wystawienia zlecenia na badania. Podstawowe badania to: morfologia krwi, stężenie glukozy we krwi, poziom kreatyniny we krwi wraz z oszacowaną wartością eGFR (parametr dotyczący nerek), lipidogram uwzględniający cholesterol całkowity, LDL, HDL, cholesterol nie-HDL oraz triglicerydy, hormon tyreotropowy (TSH – wykrywa zaburzenia czynności tarczycy), badanie ogólne moczu.
Rozszerzone badania w zależności od wyników ankiety i wieku
Rozszerzone badania diagnostyczne są zlecane w zależności od wieku i wyniku ankiety. Mogą to być: aminotransferaza alaninowa (ALAT), aminotransferaza asparaginianowa (ASPAT), gamma glutamylotranspeptydaza (GGTP) - to próby wątrobowe, PSA całkowity (wskaźnik przerostu prostaty) u mężczyzn powyżej 50. roku życia, anty-HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C), lipoproteina A – wykonywana w ramach bilansu raz w życiu między 20. a 40. rokiem życia (ocena ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe).
Wizyta podsumowująca odbędzie się w gabinecie lekarza, pielęgniarki lub położnej. Pacjent będzie miał mierzone ciśnienie tętnicze, tętno, wagę, wzrost, obwód tali, obwód bioder i wyliczone BMI (masa ciała do wzrostu) oraz WHR (obwód talii do obwodu bioder). Podczas wizyty podsumowującej ocenione zostanie globalne ryzyko sercowo-naczyniowe. Osoby od 60. roku życia będą mogły zbadać swoje funkcje poznawcze (z wykorzystaniem skali mini-COG, która pozwala na podjęcie decyzji o pogłębieniu diagnostyki w kierunku otępienia).
Pacjent otrzyma analizę wyników badań laboratoryjnych i wyników ankiety, a także indywidualny plan zdrowotny (IPZ). Znajdą się w nim: informacja o czynnikach ryzyka, które zostały zidentyfikowane podczas bilansu, wytyczne dotyczące zdrowego stylu życia. Pacjent dostanie także indywidualny kalendarz zalecanych szczepień i listę zalecanych interwencji prozdrowotnych, np. porad edukacyjnych, a w przypadku pacjentów powyżej 50. roku życia – test na krew utajoną w kale (FIT-OC).