Modyfikacja zasad ustalania ryczałtów dla szpitali na 2024 rok

mzdrowie.pl 10 miesięcy temu

Jak wynika z projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia, przy ustalaniu wysokości ryczałtu dla szpitali na 2024 rok będą uwzględniane dodatki do ryczałtu wypłacone w 2023 roku oraz nowe certyfikaty akredytacyjne wydawane na podstawie ustawy o jakości.

Przy ustalaniu ryczałtu na okres planowania rozpoczynający się z dniem 1 stycznia 2024 r. skorygowana liczba jednostek sprawozdawczych, która była obliczona dla świadczeniodawcy na okres obliczeniowy, na podstawie wzoru określonego w aktualnie obowiązujących przepisach, będzie zwiększana o liczbę jednostek sprawozdawczych odpowiadających sumie kwot wypłaconych świadczeniodawcom jako dodatki do ryczałtu za okres rozliczeniowy obejmujący 2023 r., z uwzględnieniem ceny jednostki sprawozdawczej obowiązującej w okresie obliczeniowym.

Wartość współczynnika korygującego dla szpitali, które uzyskały certyfikat akredytacyjny, bdzie wynosić:

  1. 90% możliwej do uzyskania liczby punktów – 0,02;
  2. 80% i poniżej 90% możliwej do uzyskania liczby punktów – 0,015;
  3. 75% i poniżej 80% możliwej do uzyskania liczby punktów – 0,01

Jako uzasadnienie wprowadzanych zmian Ministerstwo podaje, iż mają one zagwarantować świadczeniodawcom, których poziom realizacji świadczeń w 2022 r. był niższy niż zakładany przy ustaleniu ryczałtu systemu zabezpieczenia na ten okres, wypłatę dodatkowych środków finansowych, zapewniających utrzymanie finansowania w ramach ryczałtu, w kolejnym okresie rozliczeniowym, na dotychczasowym poziomie. Dodatki do ryczałtu nie stanowiły części składowej tego ryczałtu, a co za tym idzie, bez tych zmian nie mogłyby zostać uwzględnione przy ustalaniu wysokości ryczałtu na 2024 r.

Projektowana zmiana pozwoli na skorygowanie liczby jednostek rozliczeniowych dotyczących świadczeń finansowanych w formie ryczałtu na 2023 r., o liczbę jednostek sprawozdawczych odpowiadającą sumie kwot wypłaconych mu w ramach wskazanego wyżej dodatku do ryczałtu. Pozwoli to na utrzymanie poziomu finansowania omawianej grupy świadczeniodawców w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Idź do oryginalnego materiału