Modernizacja podziemnych szpitali na czas wojny

termedia.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Rząd planuje budowę podziemnej infrastruktury medyczno-technicznej w szpitalach, dla których organem założycielskim jest MSWiA i MON. Podczas wojny mogłyby odbywać się w nich między innymi operacje chirurgiczne.



– Z informacji zamieszczonych na rządowych stronach wynika, iż w tej chwili jest 29 zakładów opieki zdrowotnej MSWiA, w tym zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, a także 19 szpitali wojskowych – podaje Prawo.pl.

Obecnie szpitalne schrony (z salami operacyjnymi i łóżkami) to raczej obiekty do zwiedzania. Jednym z nich jest schron pod Szpitalem im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Krzysztof Posłuszny, prezes Stowarzyszenia Schrony w Polsce, zaznacza, iż szpitale to niejedyne miejsca, w których przewiduje się pomaganie rannym w przypadku konfliktu. Takimi miejscami będą wybudowane „tysiąclatki”. W 1957 r. Ministerstwo Oświaty porozumiało się z Departamentem Wojskowym Ministerstwa Zdrowia, by zbudować szkoły, które miałyby być wykorzystane na prowizoryczne szpitale”.

System z(de)mobilizowany Doświadczenia wojny w Ukrainie pokazują, iż sukces w zakresie zabezpieczenia medycznego ludności może zapewnić jedynie służba kompletna, dopasowana do charakteru działań operacyjnych.
Idź do oryginalnego materiału