Moderna pracuje nad szczepionką mRNA na ptasią grypę

mgr.farm 2 dni temu

Firma Moderna od 2023 roku prowadzi intensywne badania nad stworzeniem szczepionki na ptasią grypę wywoływanej przez wirusa H5N1. Podjęcie się tych działań to efekt występowania coraz większej liczby przypadków ptasiej grypy u ptactwa i bydła hodowlanego. Nic nie wskazuje na to, by wirus ją wywołujący był przenoszony między ludźmi. Zdaniem firmy, stworzenie szczepionki daje zabezpieczenie przed wystąpieniem ewentualnej pandemii.

Pierwszy przypadek przeniesienia wirusa ptasiej grypy z ssaka na człowieka

Wirus H5N1, który wywołuje ptasią grypę po raz pierwszy zidentyfikowano w Chinach w 1996 roku. Przez kolejne lata pojawiał się on sporadycznie. Identyfikowano go najczęściej w okresie jesiennym po czym zanikał. Dopiero w 2020 roku ptasia grypa zaczęła masowo występować u ptactwa hodowlanego oraz dzikiego. Następnie zauważono, iż jest przenoszona na inne zwierzęta hodowlane, w tym bydło oraz kozy.

W 2024 roku w USA potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem ptasiej grypy przez człowieka od zainfekowanej krowy mlecznej. To pierwszy zaobserwowany przypadek przeniesienia wirusa na człowieka od innego ssaka. Infekcja u tej osoby miała jednak łagodny przebieg. Amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób poinformowało, iż ptasia grypa ma raczej łagodny przebieg u ludzi. Wywołuje jedynie objawy w obrębie górnych dróg oddechowych, czy zapalenie spojówek. Rzadziej występuje zapalenie płuc. Jednak nie wiadomo, czy wirus ptasiej grypy nie będzie mutować, a tym samym jego zakażenie nie będzie skutkować poważniejszymi objawami.

Szczepionka mRNA na ptasią grypę ma być gotowa na ewentualną pandemię

Amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób zapewnia, iż aktualnie ryzyko zakażenia się wirusem H5N1 u ludzi jest niskie. Wskazuje jednak, iż niepokojący jest fakt stałego rozprzestrzeniania się tej infekcji pomiędzy różnymi gatunkami. Coraz częstsze są transmisje tego wirusa między ptactwem a bydłem. W związku z jego dużą potencjalną mutagennością, należy być jednak przygotowanym na wystąpienie ewentualnej pandemii. Zaawansowane prace Moderny nad szczepionką mRNA mają sprawić, iż będzie ona gotowa do użycia w przypadku zagrożenia. Ponadto, technologia mRNA pozwala szybciej niż tradycyjnymi metodami wyprodukować dużą ilość szczepionek.

Źródło: MB/PAP

Idź do oryginalnego materiału