Od 1 stycznia 2025 r. zmieniają się zasady refundacji leków zawierających ryworoksaban i dabigatran. Chodzi o Xarelto oraz Pradaxę i ich zamienniki. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż refundacją od początku przyszłego roku objęto część produktów z tymi substancjami w leczeniu profilaktycznym udarów i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową, z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka, takimi jak wcześniejszy udar lub przemijający napad niedokrwienny, wiek ≥75 lat, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność serca (klasa ≥II wg NYHA)/zastoinowa niewydolność serca.
– Z dniem 1 stycznia 2025 r. określone w wykazie refundacyjnym produkty lecznicze z rywaroksabanem i dabigatranem będą dostępne w wyżej wymienionym wskazaniu klinicznym za odpłatnością 30%. Jednocześnie, Minister Zdrowia informuje, iż nowe wskazanie nie zostało uwzględnione na wykazie bezpłatnych leków dla pacjentów po ukończeniu 65. roku życia (tzw. lista 65+) – czytamy w komunikacie resortu.
- Czytaj również: Czy z recept zniknie adnotacja „nie zamieniać”?
A to oznacza, iż niezależnie od wieku pacjenta refundacja tych leków u chorych z migotaniem przedsionków możliwa będzie wyłącznie z odpłatnością 30%.
– Minister Zdrowia dostrzegając potencjalne trudności w początkowej fazie preskrypcji oraz wydawania leków z rywaroksabanem i dabigatranem w nowym wskazaniu podjął odpowiednie kroki celem ograniczenia ewentualnych błędów z tym związanych. Centrum e-Zdrowia przygotowało dodatkowe funkcjonalności systemowe ułatwiające prawidłowy proces preskrypcji w zależności od wskazania klinicznego zidentyfikowanego u danego pacjenta, natomiast Narodowy Fundusz Zdrowia sporządził stosowne komunikaty skierowane do świadczeniodawców oraz podmiotów prowadzących apteki – czytamy w komunikacie.
Ostrzeżenie dla aptek…
W swoim komunikacie Ministerstwo Zdrowia zwraca się do aptek, ostrzegając przed ewentualny wydawaniem zamienników wspomnianych leków. Chodzi o to, iż wydanie zamiennika leku u pacjenta z uprawnieniem „S”, zależne będzie od wskazania, w którym lek przepisano.
– Minister Zdrowia apeluje o rozważne prowadzenie procesu preskrypcji recept oraz substytucji na poziomie aptecznym, w zakresie produktów z rywaroksabanem i dabigatranem – czytamy w komunikacie.
- Czytaj również: Pojawiły się tańsze zamienniki – sprzedaż Xarelto i Pradaxy maleje
Resort wskazuje, iż leki z dabigatranem takie jak:
- Daxanlo,
- Telexer,
- Dabigatran Eteksylan Stada;
i leki z rywaroksabanem:
- Xanirva,
- Xiltess,
- Kardatuxan,
- Mibrex,
- Zarixa,
- Rixacam,
- Vixargio,
- Thinban,
- Bevimlar,
- Runaplax,
nie posiadają wskazania dotyczącego pacjentów z migotaniem przedsionków na liście bezpłatnych leków 65+. To oznacza, iż nie można ich wydać bezpłatnie na „S” u pacjentów z taką diagnozą.
Ministerstwo zdrowia wskazuje też na możliwość zamiany leków z poziomu apteki, wyłącznie w zakresie produktów o tożsamych warunkach refundacyjnych. W szczególności w zakresie wskazań refundacyjnych.
– Leki referencyjne z rywaroksabanem i dabigatranem, tj. Xarelto i Pradaxa, nie będą objęte refundacją w nowym wskazaniu od 1 stycznia 2025 r. z powodu niezłożenia wniosków refundacyjnych. Należy mieć to na względzie podczas prawidłowego wystawiania recept, jak również zamiany leków wypisanych na recepcie z poziomu apteki – czytamy w komunikacie.
Co to oznacza w praktyce?
Po 1 stycznia lekarz będzie mógł przepisać zniżkowo (odpłatność 30%) wspomniane leki z dabigatranem i rywaroksabanem, w nowym wskazaniu.
Profilaktyka udarów i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową, z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka, takimi jak wcześniejszy udar lub przemijający napad niedokrwienny, wiek ≥75 lat, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność serca (klasa ≥II wg NYHA).
W tym wskazaniu leków nie można jednak przepisać osobie po 65. roku życia z uprawnieniem „S” – czyli bezpłatnie. Oznacza to też, iż farmaceuci powinni wstrzymać się w „doradzaniu” pacjentom poprawienia recepty, jeżeli lek nie będzie przepisany na „S”.
Co istotne – nowym wskazaniem nie objęto leków Xarelto i Pradaxa. Oznacza to, iż w aptece w przypadku przepisania odpowiednika w powyższym wskazaniu, nie można wydać zniżkowo ani Xarelto, ani Pradaxy.
Bez zmian pozostają natomiast zasady wystawiania recept o realizowania ich w przypadku pozostałych wskazań – obowiązujących dotychczas.