Minimalna składka zdrowotna przedsiębiorców w górę

termedia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: 123RF


O ponad jedną trzecią wzrośnie w przyszłym roku minimalna składka zdrowotna płacona przez przedsiębiorców. W tym roku wynosi ona 314,96 zł miesięcznie, w przyszłym wzrośnie prawdopodobnie do 432,54 zł. Powód? Przestanie obowiązywać przepis obniżający podstawę wymiaru minimalnej składki zdrowotnej do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, który obowiązywał tylko w tym roku.



Tegoroczna obniżka podstawy wymiaru minimalnej składki do 75 proc. była epizodyczna, tylko na rok (trwający od 1 lutego 2025 r. do 31 stycznia 2026 r.). Wynika to wprost z art. 4 ustawy nowelizującej z 6 grudnia 2024 r. – wyjaśnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Kolejna nowelizacja – z 4 kwietnia 2025 r. – miała już na stałe obniżyć podstawę wymiaru minimalnej składki zdrowotnej, ale została zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Powody prezydenckiego weta były inne niż obniżenie składki – głównie były to spodziewana dysproporcja pomiędzy wysokością składki płaconej przez pracowników a składki należnej od przedsiębiorców i zarzucany rządowi brak dialogu społecznego. Jednak brak nowych przepisów sprawi, iż w 2026 r. wrócimy do zasad z 2024 r. To oznacza, iż minimalna składka zdrowotna przedsiębiorców będzie obliczana od 100 proc. minimalnego wynagrodzenia, a nie od 75 proc., jak w tym roku.

– w tej chwili w Ministerstwie Zdrowia nie są prowadzone prace legislacyjne w tym zakresie – poinformował redakcję „DGP” resort zdrowia.

OZPSP chce równego traktowania pracowników– Przy tegorocznych ustawowych podwyżkach dla personelu medycznego AOTMiT nie rekomenduje finansowania wzrostu wynagrodzeń dla personelu zatrudnionego na umowy cywilnoprawne. – To odstępstwo od praktyki lat ubiegłych. W konsekwencji może dojść do zachwiania stabilności kadrowej w szpitalach powiatowych, gdzie ponad 70 proc. osób jest zatrudnionych na takich umowach – twierdzi Zarząd OZPSP i apeluje o przywrócenie wcześniejszych zasad.
Idź do oryginalnego materiału