Mindfulness – na czym polega trening uważności?

superego.com.pl 2 lat temu

Człowiek często rozmyśla o przeszłości i o tym, co będzie w przyszłości. W rezultacie rzadko kiedy skupia się na chwili obecnej. Mindfulness to praktyka skupienia się na „tu i teraz”. Na czym dokładniej polega to ćwiczenie umysłu i w czym może Ci pomóc? Dlaczego warto stosować w codziennym życiu techniki mindfulness?

Mindfulness. Co to?

O co chodzi w mindfulness? Chodzi o skupienie się na własnym oddechu i obecnej chwili. Mindfulness to proces, poprzez który pogłębia się ludzka uważność i świadomość. Co to jest trening uważności? To przerwanie mechanicznych, często nieświadomych i rutynowych działań czy myśli. Jest to systematyczna samoobserwacja, która służy wewnętrznemu badaniu własnego umysłu.

Jon Kabat-Zinn autor książki „Gdziekolwiek jesteś bądź. Przewodnik uważnego życia” i twórca MBSR (Redukcji Stresu Opartej na Uważności – „Mindfulness-Based Stress Reduction) dopatruje się korzeni treningu uważności w buddyzmie, ale i w pracach takich osób jak Emerson, Whitman czy Thoreau. Zalążek technik mindfulnessu można także zauważyć w mądrości rdzennych mieszkańców Ameryki, którzy nigdy nie traktowali życia jako coś oczywistego, ale pielęgnowali bliski związek z chwilą obecną.

Jon Kabat-Zinn zapytany o to, czym jest mindfulness odpowiada, iż sztuką świadomego życia. Podkreśla, iż uważność nie jest sprzeczna z żadną wiarą czy tradycją religijną albo naukową. Praktyczny sposób utrzymywania lepszego kontaktu ze sobą, źródłem istnienia i świadome działanie – to właśnie mindfulness. Jak zacząć? Aby rozpocząć praktykę uważności, nie trzeba być żadnym buddystą czy joginem. Najlepiej po prostu być sobą, nie udawać nikogo innego i nie próbować stać się kimś innym. Co więc konkretnie robić? Czytaj dalej.

Mindfulness – ćwiczenia

Na początek wystarczy Ci chociaż 5 minut w ciągu dnia na to, aby się wyciszyć i skupić na własnym oddechu. Chodzi o to, aby ćwiczyć uważność przy pomocy oddychania. Usiądź wygodnie lub połóż się i dostrój się do oddechu wchodzącego w Twoje ciało i oddechu, który opuszcza ciało. Tylko tyle. Zwyczajnie odczuwaj własny oddech. Oddychaj i miej świadomość, iż to robisz. Możesz praktykować uważność także podczas spaceru czy wykonywania innych codziennych czynności.

Wskazówka:

Nie musisz oddychać głęboko czy jakąś specjalną techniką lub na siłę. Nie próbuj też odczuwać czegoś wyjątkowego, szukać szczególnych doznań lub zastanawiać się, czy na pewno robisz to prawidłowo. Nie chodzi też o to, iż masz myśleć o oddychaniu. Chodzi o samą świadomość wdechu i wydechu.

Warto robić to codziennie i systematycznie wydłużać trening uważności, aby móc cieszyć się lepszym zdrowiem psychicznym i zdolnością opanowania silnych emocji. Na początku może być trudno się skoncentrować. Będzie to wymagać od Ciebie nieco wysiłku i samodyscypliny, aby okiełznać własną nawykową nieświadomość czy automatyczne działanie. Mindfulness (trening uważności) pozwoli Ci zetknąć się z ukrytymi głęboko w Tobie przykrymi emocjami, których być może zwykle nie chcesz dopuścić do swojej świadomości i nie pozwalasz tym uczuciom się wyrazić. Docenisz też wartość tych przyjemniejszych uczuć tj. radość, szczęście, miłość i spokój, które przez codzienną gonitwę mogły być niezauważalnie i nie zdążyłeś choćby poczuć za nie wdzięczności.

Co daje medytacja mindfulness?

Mindfulness przynosi każdemu człowiekowi mnóstwo pozytywnych rezultatów. To także doskonałe remedium na lepsze zarządzanie własnym stresem. Dzięki treningowi uważności można o wiele wyraźniej dostrzec samego siebie, swoje zachowania, poglądy i przyzwyczajenia. Możesz też lepiej ujrzeć ścieżkę, którą dążysz do celu oraz kierunek, w którym zmierzasz. Wszystko to prowadzi do pozytywnych zmian w życiu.

Mindfulness potrafi wprowadzić w codzienność więcej zadowolenia, harmonii i mądrości, a dodatkowo jeszcze poprawić samopoczucie. Medytacja mindfulness daje też możliwość bardziej świadomego decydowania o kierunku i jakości życia. Włączając w to pracę, rodzinę, otoczenie, a przede wszystkim relacje ze sobą samym.

Idź do oryginalnego materiału