Miłość i malarstwo, czyli wystawa z romantyczną historią w tle

ostrzeszowinfo.pl 1 tydzień temu

Kolejną niezwykłą wystawę oglądać można w tej chwili w Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie. Zgromadzono na niej prace autorstwa prof. Mogensa Dama, nieżyjącego już, wybitnego duńskiego neurologa, który ostatni okres swego życia spędził w miejscowości Rojów. Jak się okazuje, w historii jego związków z Polską niezwykle istotny jest wątek romantyczny.

Urodzony w 1935 roku Mogens Dam był uznanym na całym świecie ekspertem w leczeniu padaczki. Poświęcił jej wiele publikacji i wykładów. Zasłynął stworzeniem wysoce specjalistycznej, wyposażonej w najnowocześniejsze urządzenia, kliniki w Kopenhadze. Równolegle z działalnością naukową rozwijał także pasję malarską, którą odziedziczył po ojcu-artyście. W młodości na swojej drodze spotkał studentkę z Polski – Julię Stuchlę. Od razu przypadli sobie do gustu. Na tyle, iż zaczęli snuć plany wspólnej przyszłości. Niestety na przeszkodzie stanęła „żelazna kurtyna”.

Wtedy, kiedy się spotkaliśmy, oświadczył, iż się ze mną ożeni, dwukrotnie przyjeżdżał do Polski – mówiła pani Julia podczas otwarcia wystawy w ostrzeszowskim muzeum. – Niestety, o ile kogoś wypuszczano z tego demoluda to zobowiązywano do tego, aby zdeklarował się jako polski szpieg. o ile rodzina zostawała w Polsce, a ta osoba była za granicą, to można nią było bardzo łatwo sterować, w wieloraki sposób. Przede wszystkim poprzez nacisk na rodzinę. Moi rodzice, myślę, iż słusznie, zdecydowali wtedy, iż nie wyrażą zgody na nasze małżeństwo.

Po 40 latach los dał im jednak drugą szansę, z której rzecz jasna skorzystali. Pobrali się w Polsce 7 października 2006 roku. Już jako małżonkowie wiele podróżowali po Europie, świecie i kraju. Wiele z prezentowanych na ekspozycji prac to właśnie wspomnienia i impresje z tych wyjazdów. Mogens Dam zafascynowany był Wielkopolską, co zaowocowało decyzją o budowie domu w podostrzeszowskim Rojowie. Wcześniej osiedlili się tam już bliscy pani Julii.

Jak przyjechaliśmy tutaj i mąż zobaczył te okolice, to był zachwycony tymi lasami dookoła, tymi zwierzętami, ptakami – wspomina Julia Stuchla-Dam. – Potem każdego dnia wyglądał przez okno naszej jadalni, bo przychodziły sarny, bo przychodziły lisy, bo żył tutaj razem z przyrodą. Był szczęśliwy, iż mógł coś takiego widzieć.

Prof. Mogens Dam zmarł w roku 2022, ale pozostawił po sobie ogromny dorobek naukowy, a także malarski, którego część będziemy mogli oglądać w Ostrzeszowie jeszcze do 6 kwietnia bieżącego roku. Serdecznie zapraszamy.

Idź do oryginalnego materiału