Mikroskop operacyjny jest narzędziem nieodzownym w chirurgii okulistycznej. Pozwala na precyzyjne wykonywanie operacji oczu i szybszą rekonwalescencję pacjentów. Bez tego sprzętu okuliści nie są w stanie zapewnić odpowiedniego leczenia ofiarom wojny walczącym na pierwszej linii frontu oraz cywilom w nagłych przypadkach. O pomoc w uzyskaniu profesjonalnego sprzętu do Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP) zwrócili się ukraińscy lekarze ze Szpitala Wojskowego Północnego Regionu miasta Charków.
Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich, którego prezesem jest prof. Robert Rejdak z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, bardzo gwałtownie zareagowało na apel okulistów z Charkowa. Angażowało wielu partnerów z kraju i zagranicy, zachęcając ich do zbiórki pieniędzy na zakup mikroskopu operacyjnego. Intensywną współpracę ze SCOP podjęła w tym celu Caritas Archidiecezji Lubelskiej .
Priorytetem jest zebranie środków potrzebnych do zakupu mikroskopu operacyjnego, który – w kooperacji z Caritas Spes Charków – zostanie przekazany do Szpitala Wojskowego w Charkowie na oddział okulistyki. Mikroskop będzie wykorzystywany, zgodnie z ogromnym zapotrzebowaniem, do leczenia zarówno ofiar wojny jak i zwykłych pacjentów.
Na zdjęciu: zespół chirurgów ze Szpitala w Charkowie

– w tej chwili szpital posiada jedynie stary, wyeksploatowany sprzęt, który bardzo często ulega uszkodzeniu, dlatego jest tak pilna i paląca potrzeba przekazania kolegom z Charkowa mikroskopu operacyjnego. Dzięki takiemu urządzeniu chirurg może dokładnie zobaczyć struktury oka, co pozwala na wykonanie zabiegu z większą dokładnością i minimalizacją ryzyka uszkodzenia delikatnych tkanek. Mikroskop operacyjny jest wykorzystywany w wielu zabiegach okulistycznych. Orientacyjna cena optymalnego mikroskopu, który spełni wszystkie oczekiwania pracy przy linii frontu, wynosi około pół miliona złotych”, mówi prof. Rober Rejdak.
Caritas Archidiecezji Lubelskiej aktywnie wspiera ofiary wojny w Ukrainie, realizując humanitarną pomoc zarówno dla osób pozostających w kraju ogarniętym konfliktem, jak i dla uchodźców przybywających do Polski. Współpracuje również z innymi organizacjami humanitarnymi, władzami lokalnymi i wolontariuszami w celu koordynacji działań pomocowych.
– Od początku wojny na Ukrainie wspieramy naszych sąsiadów zza wschodniej granicy – zarówno tych, którzy uciekając przed wojną przybyli na Lubelszczyznę, jak i tych, którzy pozostali na Ukrainie. Szczególnymi beneficjentami naszej pomocy są podopieczni Caritas Spes w Charkowie, której dyrektorem jest ks. Wojciech Stasiewicz pochodzący z naszej archidiecezji. Choć mógł wrócić do bezpiecznej Polski, został na miejscu, aby być blisko ludzi w ich dramacie. Nie możemy pozostawić ich samymi sobie , zauważa ks. Łukasz Mudrak, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Od ponad trzech lat od wybuchu wojny, również SCOP bardzo intensywnie wspiera ukraińskich okulistów, solidaryzując się ze środowiskiem zawodowym w tej niezwykle dramatycznej dla nich sytuacji. Pomoc ta przybiera różne formy.
– Organizujemy dla lekarzy specjalistyczne szkolenia w naszym uniwersyteckim ośrodku w Lublinie, prowadzimy w formule online i stacjonarne kursy edukacyjne, wspólnie uczestniczymy też w zjazdach okulistów wymieniając się wiedzą i doświadczeniem – informuje prof. Robert Rejdak, szef lubelskiej Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej oraz prezes SCOP. – Operujemy ofiary wojny z urazami oczu w naszej klinice, a w ramach działalności SCOP inicjujemy zbiórki sprzętu okulistycznego, aparatury medycznej, materiałów opatrunkowych oraz leków i dostarczamy te dary okulistom w Ukrainie.
Pomoc w przekazaniu mikroskopu operacyjnego, o jaką zwróciła się do SCOP dr Marina Gupanowa ze Szpitala Wojskowego Północnego Regionu miasta Charków ma dla ukraińskich okulistów szczególne znaczenie.
Na zdjęciu: Dr Marina Gupanowa okulista, pracownik sił zbrojnych Ukrainy, dr Vdovenko Sergii kierownik oddziału okulistycznego, dr Smilanez Dmitry kierownik oddziału szczękowo-twarzowego

„Jeśli pozyskamy mikroskop operacyjny do zabiegów przedniego i tylnego odcinka oka będziemy w stanie wykonać prawie wszystkie operacje przywracające funkcje wzrokowe. Urządzenie to zostanie zainstalowane w pomieszczeniu bez okien, które jest również wzmocnione dodatkowymi metalowymi osłonami, aby chronić je przed uszkodzeniem na wypadek bombardowania szpitala. Bez profesjonalnego sprzętu nie jesteśmy w stanie zapewnić wysoko wykwalifikowanej pomocy obywatelom Ukrainy.
Łamie nam serce i duszę fakt, iż pomimo posiadania umiejętności w zakresie mikrochirurgii oka, nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnej pomocy tym bohaterskim ludziom z powodu braku sprzętu. Narażamy ich dodatkowo na utratę wzroku i niepełnosprawność. Zwracamy się do Państwa z nadzieją i zrozumieniem naszej sytuacji, do wszystkich, którzy mają szacunek i poczucie człowieczeństwa, z prośbą o udzielenie nam takiej pomocy w uzyskaniu niezbędnej aparatury” napisała dr Marina Gupanowa w apelu do prof. Roberta Rejdaka.
Wpłaty dostępne na stronie Caritas Archidiecezji Lubelskiej
Wesprzyj mikroskop dla Charkowa https://mikroskopdlacharkowa.pl/donate/