Mieszkańcy miast są coraz mniej zdolni do trawienia roślin

mgr.farm 1 tydzień temu

Według nowej analizy ewolucyjnej, sposób, w jaki żyjemy oraz to ile, a przede wszystkim – jak – jemy, mógł mieć wpływ na sposób rozkładu błonnika w ludzkich jelitach. Zespół naukowców z Uniwersytetu Ben Guriona w Negewie BGU (Ben-Gurion University of the Negev) w Izraelu odkrył spadek liczby bakterii rozkładających celulozę w mikrobiomie jelitowym człowieka, szczególnie w społeczeństwach uprzemysłowionych [1].

W trakcie ewolucji człowieka błonnik zawsze był podstawą ludzkiej diety. Jest także głównym składnikiem diety naszych przodków z rzędu naczelnych. Utrzymuje on zdrową florę jelitową – stwierdziła w oświadczeniu Sarah Moraïs, badaczka biologii molekularnej i biochemii z BGU.

Specyficzna bakteria Ruminococcus i celulosomy

Największą aktywność, liczebność i zróżnicowanie mikroorganizmów wykazuje mikrobiota zamieszkująca jelito grube. Szacuje się, iż występuje tam od 500 do 1000 gatunków należących do 45 rodzajów i 17 rodzin drobnoustrojów [4]. W swoim badaniu naukowcy zidentyfikowali bakterię rozkładającą celulozę o nazwie Ruminococcus, która wytwarza duże i wysoce wyspecjalizowane zewnątrzkomórkowe kompleksy białkowe, zwane celulosomami, w celu degradacji celulozy. Zdaniem naukowców w mikrobiomie krów i owiec również występują bakterie wytwarzające celulosomy. Można je również wykryć u naczelnych.

Byliśmy zaskoczeni, widząc, iż ludzkie bakterie wytwarzające celulosomy najwyraźniej zmieniły żywicieli w trakcie ewolucji, ponieważ szczepy ludzkie są bliżej spokrewnione ze szczepami zwierząt gospodarskich, niż ze szczepami naszych przodków naczelnych – powiedział Itzhak Mizrahi, profesor BGU.

Celulosomy zostały zaprojektowane przez bakterie w celu rozrywania włókien celulozowych, ponieważ są one trudne do strawienia. Natomiast włókna celulozowe podzielone na krótsze, rozpuszczalne łańcuchy, mogą być trawione przez mikrobiom jelitowy.

Rozkład celulozy nie jest łatwym zadaniem, potrafi tego dokonać kilka bakterii. Celuloza jest trudna do strawienia, ponieważ jest nierozpuszczalna – stwierdził w oświadczeniu Edward Bayer, profesor z Instytutu Weizmanna w Izraelu i współautor badania.

Z analizy naukowców wynika, iż ​​szczepy Ruminococcus były bardziej rozpowszechnione wśród starożytnych społeczeństw ludzkich, społeczności łowiecko-zbierackich i populacji wiejskich. Jednak ich obecność jest znacznie rzadsza wśród ludzi żyjących w społeczeństwach uprzemysłowionych. Prawdopodobnie ze względu na przejście na dietę o mniejszej zawartości błonnika [1].

Dlaczego błonnik w diecie jest ważny?

Błonnik pokarmowy może zmienić charakter zawartości przewodu żołądkowo-jelitowego oraz sposób wchłaniania składników odżywczych i substancji chemicznych, poprzez zwiększenie objętości i lepkość. Niektóre rodzaje rozpuszczalnego błonnika wiążą się z kwasami żółciowymi w jelicie cienkim, zmniejszając prawdopodobieństwo ich ponownego przedostania się do organizmu. To z kolei obniża poziom cholesterolu we krwi i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych [2]. Nierozpuszczalny błonnik wiąże się też ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy, ale mechanizm, za pomocą którego jest to możliwe, pozostaje póki co nieznany [3].

Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia zaleca, aby dorośli spożywali 30 gramów błonnika dziennie. Jednak średnie spożycie wynosi zaledwie 20 gramów dziennie. Aby zwiększyć spożycie błonnika, należy zamienić biały chleb i makaron na ich pełnoziarniste odpowiedniki, takie jak brązowy ryż, komosa ryżowa, czy chleb pełnoziarnisty. Ważne jest również spożywanie większej ilości orzechów, nasion, owoców i warzyw, w tym fasoli, soczewicy i ciecierzycy.


Literatura:

  1. https://www.euronews.com/health/2024/03/21/gut-bacteria-to-digest-fibre-less-present-in-industrialised-societies-study-suggests
  2. Anderson JW, Baird P, Davis RH, Ferreri S, Knudtson M, Koraym A, et al. (April 2009). „Health benefits of dietary fiber” (PDF). Nutrition Reviews. 67 (4): 188–205. doi:10.1111/j.1753-4887.2009.00189.x. PMID 19335713
  3. „Foods that spike a patient’s blood glucose are not what you think”. American Medical Association. Retrieved 14 October 2020
  4. Libudzisz Z., Mikroflora jelitowa, rola probiotyków w żywieniu, Instytut Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału