MHRA kontra nielegalny handel lekami

mgr.farm 1 tydzień temu

Z jednej strony rezultaty współpracy MHRA z innymi organami ścigania napawają optymizmem. Z drugiej stanowią kolejny dowód, jak wielkim problemem jest nielegalny handel lekami.

Nielegalny handel lekami – skala jest przerażająca

Brytyjskie służby skonfiskowały w ubiegłym roku ponad 17 milionów dawek produktów leczniczych. Konfiskata obejmowała:

  • Leki uspokajające – 2,8 miliona dawek
  • Środki przeciwbólowe – 5,5 miliona dawek
  • Leki na zaburzenia erekcji – 5,5 miliona dawek
  • Preparaty na zaburzenia snu – 1,6 miliona dawek

Ponad 1,9 miliona zarekwirowanych dawek dotyczyła innych produktów leczniczych.

  • Czytaj również: Operacja Shield V – wyniki międzynarodowej walki z przestępczością farmaceutyczną

Poza lekami niedopuszczonymi do sprzedaży w Wielkiej Brytanii znalazły się też preparaty o nieprawidłowej zawartości substancji czynnej. Co więcej, część skonfiskowanych leków zawierała w formulacji niedozwolone komponenty. Czarnorynkowa wartość przejętych środków farmakologicznych wynosiła ponad 40 milionów funtów.

MHRA walczy z przestępcami na wielu frontach

Konfiskata nielegalnych produktów leczniczych to nie wszystko. Jednostka ds. egzekwowania prawa karnego (CEU) MHRA koncentruje się także na innych formach zwalczania przestępczości farmaceutycznej. Uprawnienia ustawodawcze CEU MHRA umożliwiają m.in. zamrażanie kont bankowych, zajmowanie nieruchomości i przechwytywanie walut cyfrowych. Dzięki temu inspektorzy finansowi zablokowali dostęp do aktywów o łącznej wartości ponad 7,5 miliona funtów.

– Pieniądze to jedyny powód, dla którego przestępcy zajmują się nielegalnym handlem lekami. Konfiskata ich zysków pozbawia ich jedynej motywacji. Nie ma znaczenia, czy są to Bitcoiny, czy banknoty. Mamy możliwość, aby odebrać je przestępcom. Co więcej, część pieniędzy możemy wykorzystać dla wzmocnienia naszych działań egzekucyjnych przeciwko nim. To nie tylko zwycięstwo dla bezpieczeństwa publicznego, ale i poważny cios dla zorganizowanej przestępczości farmaceutycznej – wyjaśnia Andy Morling, szef CEU MHRA.

Działania CEU MHRA dotyczyły także sfery internetowej. W ubiegłym roku udało się zablokować ponad 1500 stron internetowych i postów w mediach społecznościowych, które dotyczyły nielegalnej sprzedaży produktów leczniczych.

Kupowanie produktów z niezweryfikowanych źródeł naraża zdrowie, gdyż nie ma pewności, iż takie preparaty są bezpieczne lub skuteczne – komentuje Andy Morling.


Źródła:

  1. https://healthcaretoday.com/article/mhra-stops-illegally-traded-medicines
  2. https://www.gov.uk/government/news/criminals-denied-75m-in-profits-from-the-illegal-trade-in-medicines

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału