Podczas III Forum Zakażeń mgr Zuzanna Konrady, prezes Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran, opowiedziała o największych wyzwaniach w leczeniu ran zakażonych. Co więcej, specjalistka wyjaśniła, jak ważne jest podejście interdyscyplinarne w opiece nad pacjentem.
Czy leczenie zakażonych ran jest interdyscyplinarną dziedziną?
– Coraz częściej mówimy o leczeniu zakażeń w kontekście interdyscyplinarnym, czyli widzimy tutaj aspekt nie tylko lekarski, ale również pielęgniarek, które bardzo często się tym tematem zajmują. Coraz bardziej zauważalna jest tutaj rola mikrobiologów. Teoretycznie możemy sobie założyć, iż jest to wąski temat, ale patrząc na codzienną pracę to, z jakim ranami mamy na co dzień do czynienia, musimy mieć świadomość, iż dotyczą one każdej specjalności. Począwszy od ran zabiegowych, zaplanowanych, czyli wszystkich ran chirurgicznych, urazowych przechodząc do ran przewlekłych, czyli odleżyny, owrzodzenia. Patrząc na to wszystko, okazuje się jednak, iż leczenie ran zakażonych jest interdyscyplinarne – wyjaśnia Zuzanna Konrady, prezes Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran.
W dniach 16-18 października w Cukrowni Żnin odbyło się III Forum Zakażeń – interdyscyplinarna konferencja zrzeszająca specjalistów z całej Polski. Pod hasłem „Postpandemiczna mapa zakażeń. Stare problemy, nowe wyzwania” eksperci dyskutowali nie tylko o skutkach pandemii, ale także nowoczesnych rozwiązaniach w leczeniu ran zakażonych, wytycznych terapii pacjenta z sepsą, antyseptyce czy diagnostyce zakażeń. Organizatorzy zapowiedzieli już kolejną edycję konferencji, która tym razem odbędzie się w Zakopanem.