MetCool ACS – nowa nadzieja dla pacjentów po zawale serca

termedia.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: 123RF


Jednym z kluczowych projektów badawczych w obszarze kardiologii, finansowanych przez Agencję Badań Medycznych, jest MetCool ACS, prowadzony przez zespół karidologów z WIM-PIB. Jest to badanie, którego celem jest ocena potencjalnego działania ochronnego metforminy u pacjentów po przebytym ostrym zespole wieńcowym.



Choroby serca wciąż największym zagrożeniem

Połowa zgonów w Polsce spowodowana jest przez choroby układu sercowo-naczyniowego, a starzejące się społeczeństwo generuje rosnące zapotrzebowanie na skuteczne metody leczenia i zapobiegania nawrotom choroby wieńcowej. Właśnie dlatego ABM wspiera badania, które mogą zrewolucjonizować podejście do opieki nad pacjentami kardiologicznymi.

Celem badania MetCool ACS (Metformin „Cooling” Effect on metformin-naive Patients Treated with PCI because of Acute Coronary Syndrome) jest ocena wpływu metforminy na zmniejszenie ryzyka ponownej interwencji wieńcowej u pacjentów bez cukrzycy, którzy przebyli ostry zespół wieńcowy i zostali skutecznie leczeni zabiegowo metodą PCI (przezskórna interwencja wieńcowa).

Metformina, choć powszechnie stosowana w leczeniu cukrzycy typu 2, wykazuje plejotropowe działanie – m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i poprawiające metabolizm mięśnia sercowego. Dotychczas nie było odpowiednio dużych, randomizowanych i prospektywnych badań klinicznych, które oceniałyby wpływ metforminy na chorobę niedokrwienną serca, chociaż potencjalne przesłanki o korzyściach płynących dla układu sercowo-naczyniowego ze stosowania tego leku ujawniło badanie UKPD (United Kingdom Prospective Diabetes Study).

Metformina stosowana u pacjentów bez cukrzycy

Badacze chcą sprawdzić, czy te właściwości mogą zostać wykorzystane również u pacjentów bez cukrzycy, którzy znajdują się w grupie wysokiego ryzyka nawrotu choroby wieńcowej.

– Mimo iż dotychczasowe analizy sugerują, iż metformina może redukować ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych nawet o 33 proc., to do tej pory brakowało badań o wystarczającej mocy statystycznej. Mamy nadzieję, iż nasze badanie będzie stanowić odpowiedź na powstałe pytania i pozwoli na otwarcie nowych możliwości terapeutycznych – wyjaśnia dr n. med. Piotr Kwiatkowski, koordynator badania.

W badaniu MetCool ACS uczestniczą pacjenci powyżej 18. roku życia, bez rozpoznanej cukrzycy, u których wykonano skuteczną rewaskularyzację przynajmniej jednego naczynia wieńcowego po przebytym OZW. Po potwierdzeniu skuteczności leczenia (m.in. dzięki oceny FFR angio), uczestnicy są losowo przydzielani do dwóch grup:

  • grupa leczona metforminą (3 × 850 mg dziennie przez 2 lata),
  • grupa kontrolna (bez metforminy).

Tysiąc pacjentów, 30-miesięczna obserwacja

Badanie zakłada 30-miesięczny okres obserwacji i prowadzone jest w modelu zaślepionym – lekarze nie wiedzą, do której grupy należy pacjent. Stan zdrowia uczestników monitorowany jest cyklicznie przy użyciu badań obrazowych, laboratoryjnych i klinicznych (EKG, echo serca, skale CCS i NYHA). Dodatkowo, w przypadku zaostrzenia objawów, wykonywane jest badanie SPECT oraz – jeżeli konieczne – ponowna koronarografia.

Projekt prowadzony jest w 14 ośrodkach w całej Polsce, w tym w Warszawie, Legionowie, Krakowie, Bielsku-Białej, Zgierzu, Chorzowie, Gorzowie Wlkp. i wielu innych lokalizacjach zrzeszonych w Grupie American Heart of Poland i Grupie Scanmed. Ma objąć około 1000 pacjentów.

Idź do oryginalnego materiału