Mentoring z misją

wszystkoocoachingu.pl 9 miesięcy temu

Program Mentoringowy

Ważnym elementem w rozwoju kariery jest mentoring. Odpowiednio przeprowadzony może być dla mentee krokiem milowym.

Mentor to osoba, która posiada aktualną wiedzę i wie, jak dzielić się nią ze swoim podopiecznym. Udziela mu rad oraz wskazówek najczęściej podczas cyklicznych spotkań. Mentor monitoruje również postępy w rozwoju swojego mentee, a także podpowiada, co zmienić, by osiągnął sukces. Mówił o tym również prof. Jackek Miroński ze Szkoły Głównej Handlowej w wywiadzie dla naszego portalu).

O wartościach, jakie niesie ze sobą mentoring, mogły się przekonać uczestniczki programu Fearless
Together #empower your career in finance. Inicjatorem i fundatorem projektu jest firma State Street
Global Advisors Polska, przy współpracy z Fundacją Mamo Pracuj oraz CFA Society Poland. Program skierowano do kobiet z Polski i Ukrainy, które chciały rozwinąć albo rozpocząć karierę w finansach. Mentoring był dla nich nie tylko okazją do zdobycia potrzebnej wiedzy czy praktycznych wskazówek,
ale także impulsem do zrobienia ważnego kroku w swoim rozwoju.

Program mentoringowy to inspiracja do działania

By mentor mógł efektywnie pomóc swemu podopiecznemu, powinien go dobrze poznać. To ważne, by dowiedział się nie tylko, jakie jest jego wykształcenie, stanowisko czy nadzieje na przyszłość, ale także prezentowane wartości i sytuacja rodzinna. Ważna jest jednocześnie wiedza na temat tego, z jakimi problemami walczy mentee oraz jakie ma bariery i co najbardziej chciałby zmienić. To pokazuje, iż w mentoringu szalenie istotne są szczerość i otwartość, jak również umiejętność nawiązywania relacji.

Poza tym zadaniem mentora jest nie tylko podsuwanie rozwiązań i wskazywanie, co należy zrobić. Bardzo ważne jest również motywowanie podopiecznego do działania.

– Program oferował uczestniczkom solidne, specjalistyczne szkolenie z zakresu finansów, inwestowania i zarządzania aktywami. Zostały one wsparte elementami miękkimi takimi jak: mentoring, doradztwo zawodowe czy pomoc psychologiczna. Uczestniczki mogły także udoskonalić język angielski – podkreśla Aleksandra Sieklucka, Dyrektor Zarządzająca State Street Global Advisors w Polsce. Jednocześnie dodaje, iż jednym z kluczowych kryteriów wyboru uczestniczek była wysoka motywacja do rozwoju.

Jak znaleźć odpowiedniego mentora

W procesach mentoringowych wiedza i umiejętności techniczne są niesłychanie istotne. – Ale one nie wystarczają, aby skutecznie zarządzać rozwojem kariery. Z drugiej strony, sam mentoring czy umiejętności miękkie nie wystarczą, jeżeli nie będą poparte solidną wiedzą i doświadczeniem – mówi Aleksandra Sieklucka. – adekwatny dobór mentora i mentee jest zawsze istotny, natomiast w programach łączących elementy techniczne i miękkie wymaga on szczególnej uwagi i staranności.

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, Współzałożycielka i Wiceprezeska Fundacji Mamo Pracuj, dodaje jednocześnie, iż mentoring jest relacją, która, aby służyła osobom w niej uczestniczącym, powinna mieć dobre warunki do rozwoju. – Projekty takie jak „Fearless Together” stwarzają takie warunki, a pomocny z pewnością jest dobór par mentorskich. Zgodnie z naszym wieloletnim doświadczeniem, łącząc pary mentorskie, bazujemy na tym, co zbliża dwie osoby – mówi Agnieszka Czmyr-Kaczanowska. Są to przede wszystkim:

  • zainteresowania
  • doświadczenia
  • obszary rozwoju zawodowego.

– Te elementy pomagają nawiązać relację. Ważne jest również to, aby zarówno mentee, jak i mentorzy czerpali korzyści z tej relacji mentorskiej. Naturalne wydaje się, iż to mentee potrzebują wsparcia, jednakże dla mentorów i mentorek również jest ono ważne. Wzmacnianie innych, ale także prowadzenie takiego procesu wymaga wiedzy, otwartości i zaangażowania. Bywa, iż mentorzy stają wobec bardzo trudnych życiowych sytuacji swoich mentee i z pewnością nie powinni wtedy być sami – uważa Agnieszka Czmyr-Kaczanowska.

Style komunikacji też się liczą

W opisywanym tutaj programie przy wyborze mentora brano też pod uwagę style komunikacji, jak również wartości, którymi kierują się obie strony. – To bardzo ważne aspekty i zarazem bardzo trudne do zweryfikowania na etapie łączenia w pary, dlatego zawsze zaznaczamy, iż jeżeli okaże się w trakcie realizacji projektu, iż jakaś para ma trudności, praca razem nie daje satysfakcji, bezpiecznie jest wprowadzić jakąś zmianę – mówi Agnieszka Czmyr-Kaczanowska. Dodaje jednocześnie, iż podczas przeprowadzania tego programu nie było takiej konieczności.

– Liczba i częstotliwość sesji były ustalane między mentorem a mentee. Jednocześnie na bieżąco poprosiliśmy obie strony o ocenę relacji i poziom satysfakcji z wyników – dodaje Agnieszka Czmyr-Kaczanowska.

– Utrzymywanie stałej komunikacji koordynatorek z podopiecznymi (maile, telefony oraz grupa na FB) – pozwalało na monitorowanie i spontaniczne zbieranie feedbacku z procesów mentoringowych – mówi Paulina Polak, Liderka Zespołu projektów społecznych Fundacji Mamo Pracuj.

Program mentoringowy w procesie zmian

Podczas programu, uczestniczki przede wszystkim doceniały indywidualne wsparcie i towarzyszenie w wielomiesięcznym procesie rozwojowym. Jedna z nich na pytanie, co jest dla niej ważne, napisała: „Szczególnie mentoring, który dużo daje w okresie zmian, przez które przechodzę i jestem otwarta na nowe”.

– Uczestniczki ceniły sobie również możliwość czerpania z wiedzy i doświadczeń zawodowych mentorów i mentorek. Podkreślały też, iż dzięki mentoringowi są bogatsze o bezcenne doświadczenie bycia zauważoną i docenianą. To z kolei pozwoliło im na rozwinięcie skrzydeł i podnoszenie swoich ambicji zawodowych – mówi Paulina Polak.

Idź do oryginalnego materiału