Menopauza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem problemów poznawczych

biegowelove.pl 1 miesiąc temu

Ponieważ na całym świecie ponad 24 miliony ludzi cierpi na demencję, na którą nie widać lekarstwa, duży nacisk kładzie się na sposoby zapobiegania i opóźniania zaburzeń funkcji poznawczych. Nowe badanie sugeruje, iż ciężkie objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i depresja, mogą negatywnie wpływać na funkcje poznawcze u kobiet po menopauzie. Wyniki badania opublikowano dzisiaj w Internecie w klimakteriumDziennik Towarzystwa Menopauzy.

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa wzrasta częstość występowania demencji. Szacuje się, iż każdego roku diagnozuje się 4,6 miliona nowych przypadków, co oznacza, iż ​​co 7 sekund diagnozuje się demencję u jednej osoby. Oznacza to, iż liczba przypadków demencji będzie się podwajać co 20 lat, osiągając 81,1 miliona w 2040 r.

Dobra wiadomość jest taka, iż ​​eksperci medyczni szacują, iż 40% przypadków choroby Alzheimera, najczęstszej formy demencji, można zapobiec lub przynajmniej opóźnić. Z tego powodu istnieje duże zainteresowanie identyfikacją czynników ryzyka. Ostatnie badania skupiły się na znaczeniu estradiolu w procesie starzenia się poznawczego u kobiet. Ponieważ menopauza charakteryzuje się spadkiem poziomu estrogenów, kobiety po menopauzie są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju demencji.

Nowe badanie przeprowadzone na prawie 1300 kobietach w późnej menopauzie z dziewięciu państw Ameryki Łacińskiej sugeruje, iż poważne objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca oraz zaburzenia snu i nastroju, wiążą się ze słabymi funkcjami poznawczymi. Nie wiadomo, czy leczenie uderzeń gorąca terapią hormonalną lub innymi zatwierdzonymi metodami leczenia może pomóc w poprawie funkcji poznawczych w postaci pamięci, uwagi, języka i funkcji wykonawczych.

Na podstawie tych ustaleń naukowcy doszli do wniosku, iż istnieje złożona zależność między czynnikami hormonalnymi, stylem życia i socjodemograficznymi związanymi ze zdrowiem poznawczym.

Wyniki badania opublikowano w artykule zatytułowanym „Poważne objawy menopauzalne związane z zaburzeniami funkcji poznawczych: badanie eksploracyjne”.

Badanie to wykazało możliwy związek pomiędzy ciężkimi objawami menopauzy a zaburzeniami funkcji poznawczych u kobiet w średnim wieku. Wyniki wskazują również na ochronny wpływ niskiego wskaźnika masy ciała, wysokiego poziomu wykształcenia, ćwiczeń fizycznych, stosowania terapii hormonalnej i aktywności seksualnej na funkcje poznawcze, podkreślając potencjał ukierunkowanych interwencji w celu ochrony i utrzymania funkcji poznawczych u kobiet po menopauzie.


Doktor Stephanie Faubion, dyrektor medyczna Towarzystwa Menopauzy

Towarzystwo Menopauzy (dawniej Północnoamerykańskie Towarzystwo Menopauzy) stara się wzmacniać pozycję pracowników służby zdrowia i zapewniać im narzędzia i zasoby potrzebne do poprawy zdrowia kobiet w okresie menopauzy i po niej. Będąc od 1989 r. wiodącym autorytetem w dziedzinie menopauzy, ta multidyscyplinarna organizacja non-profit stanowi niezależne, oparte na dowodach źródło informacji dla pracowników służby zdrowia, badaczy, mediów i opinii publicznej oraz prowadzi dyskusję na temat poprawy zdrowia kobiet i doświadczeń związanych z opieką zdrowotną. Więcej informacji można znaleźć na stronie menopause.org.

Idź do oryginalnego materiału