Mazovia otwiera cyfrowy zakład patomorfologii w Katowicach

mzdrowie.pl 5 dni temu

Grupa Mazovia, do której należy sieć szpitali urologicznych, uruchomiła cyfrowy Zakład Patomorfologii. Opiera się na zaawansowanych algorytmach sztucznej inteligencji. Jednocześnie świętowano tysięczną operację wykonaną w asyście robota chirurgicznego w Śląskim Szpitalu Urologicznym.

Uruchomiony w Katowicach Zakład Patomorfologii Grupy Mazovia zrodził się z potrzeby szybkiej i precyzyjnej diagnostyki, kluczowej dla skutecznego leczenia nowotworów. Jest w pełni zdigitalizowany, lekarze mogą w nim zdalnie analizować obrazy histopatologiczne. „Świat zmienia się błyskawicznie – teleradiologia jest już standardem, a my idziemy o krok dalej, rozwijając w pełni zdigitalizowaną telepatologię. Technologia to dla nas nie cel, ale środek – narzędzie do tego, by skrócić drogę pacjenta do diagnozy, zwiększyć jej trafność oraz wyeliminować również ryzyko błędów. Tak rozumiemy nowoczesną opiekę zdrowotną: jako dokładniejszą i bardziej dostępną” – mówi prof. Igal Mor, prezes Grupy Mazovia.

Dzięki pełnej cyfryzacji oraz wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji, patomorfolodzy Grupy Mazovia mogą dziś pracować bez barier lokalizacyjnych. Wszystkie obrazy histopatologiczne dostępne są w wersji cyfrowej, a ich analiza i opisywanie badań odbywa online. To oznacza natychmiastowy dostęp do wyników i szybsze decyzje diagnostyczne. Każdy etap – od pobrania materiału, przez jego przygotowanie, aż po analizę – realizowany jest w bezpiecznym systemie online wspieranym sztuczną inteligencją. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości diagnostycznych, lekarz ma natychmiastowy wgląd w dane dotyczące próbki i może sprawdzić jej pochodzenie oraz sposób pobrania.

Jak oceniają eksperci Mazovii, zastosowanie sztucznej inteligencji w diagnostyce patomorfologicznej znacząco poprawia jakość diagnostyki i skuteczność terapii. AI wspomaga analizę komórek, umożliwiając dokładniejszą klasyfikację nowotworów, co pozwala na wdrażanie celowanych terapii. Cyfrowy system diagnostyczny oznacza pełną digitalizację, a dzięki niej większą precyzję oraz bezpieczeństwo danych i próbek na każdym etapie. Zaawansowane technologie skanowania, barwienia i krojenia zapewniają najwyższy standard obrazu histopatologicznego. Zakład wykorzystuje zdalną współpracę z patomorfologami z całej Polski, co przyspiesza diagnostykę i ułatwia specjalistyczne konsultacje. Cyfrowe ścieżki diagnostyczne w patomorfologii umożliwiają zdalną analizę obrazów i natychmiastowy dostęp do wyników, a zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala wykrywać zmiany chorobowe z większą dokładnością niż tradycyjne metody.

Przy okazji otwarcia zakładu patomorfologii, Mazovia zorganizowała w Katowicach dyskusję o tym, jaką rolę we współczesnej medycynie odgrywa cyfryzacja, sztuczna inteligencja i robotyka. Wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz powiedział – „Cyfrowa transformacja ochrony zdrowia to nie tylko kwestia technologii, ale także zmiany podejścia i codziennej praktyki w szpitalach. Elektroniczne zarządzanie dokumentacją funkcjonuje w administracji od lat, jednak jego wdrażanie w placówkach medycznych wciąż napotyka na opór – głównie ze względu na obciążenie lekarzy obowiązkami administracyjnymi. Dlatego równolegle do cyfryzacji musimy wspierać personel – np. poprzez wdrażanie asystentów lekarzy. Z drugiej strony, rozwój robotyki pokazuje, iż innowacje realnie przekładają się na jakość leczenia – od operacji prostaty i jelita grubego, przez zabiegi ginekologiczne w endometriozie, aż po planowane wdrożenie robotyki w leczeniu raka płuca”.

Inauguracja zakładu patomorfologii zbiegła się z 1000. operacją z wykorzystaniem robota chirurgicznego w Śląskim Szpitalu Urologicznym, która została przeprowadzona 21 marca 2025 roku. „Tysiąc operacji wykonanych z pomocą systemu chirurgicznego to dowód na to, iż nowoczesna chirurgia może być nie tylko skuteczniejsza, ale i bezpieczniejsza dla pacjenta. To także potwierdzenie, iż najwyższe światowe standardy są możliwe do osiągnięcia także w naszym kraju. To efekt pracy naszych zespołów medycznych i determinacji, by innowacja służyła realnym potrzebom pacjentów” – powiedział prof. Igal Mor. Łącznie w Szpitalach Grupy Mazovia przeprowadzono już 2,5 zabiegów w asyście robota da Vinci, pierwszy z nich w 2017 roku w Szpitalu Mazovia w Warszawie.

Idź do oryginalnego materiału