Masaż Udvartana

fizjoterapeuty.pl 1 rok temu

Masaż Udvartana to przyjemny i efektywny masaż ajurwedyjski, polegający na nacieraniu ciała mieszanką indywidualnie dobranych, sproszkowanych ziół. Jednocześnie wykorzystuje kombinację technik masażu (które są stosunkowo dynamiczne), celem wywołania efektu leczniczego i odprężającego. Zioła natomiast stanowią element aromaterapii, tak cenionej w medycynie naturalnej.

Masaż Udvartana – na czym polega?

Masaż Udvartana obejmuje całe ciało osoby masowanej, począwszy od opracowania tylnej części – tułowia, pośladków, kończyn górnych i kończyn dolnych. Wszystko odbywa się w pozycji leżącej. Konieczne jest maksymalne rozluźnienie ciała, dlatego rekomenduje się wykonywanie masażu w pomieszczeniu z przyciemnionym światłem, ogrzanym i cichym. Dopuszcza się spokojną muzykę relaksacyjną w tle.

Technika wykonania masażu ma 2 formy, na sucho bądź z wcześniejszym użyciem olejku. Masażysta wykonuje najpierw masaż relaksacyjny, przygotowując osobę masowaną do adekwatnej części zabiegu. Następnie na skórę (jeśli był stosowany olejek, nie zmywamy go) aplikuje sproszkowane zioła, w zależności od potrzeb osoby masowanej. Proszek ziołowy nie tylko przyjemnie i intensywnie pachnie, ale również działa na zasadzie peelingu. Zadaniem masażysty jest delikatne i spokojne wmasowanie go w ciało. Po opracowaniu tylnej części ciała osoba masowana odwraca się do leżenia na plecach, dzięki czemu masażysta może opracować również brzuch i przód ciała.

Cały zabieg trwa około 60 minut. Nie powoduje bólu czy dyskomfortu, a wręcz przeciwnie, jest niezwykle przyjemny. Techniki masażu uznaje się za dynamiczne, ale jednocześnie delikatne, natomiast moment posypywania skóry proszkiem ziołowym porównuje się do motyli siadających na skórę. Po zakończeniu masażu zaleca się pozostanie przez 5 minut w pozycji leżącej, aby wrócić do pełnej świadomości i rzeczywistości.

Efekty masażu Udvartana

Uważa się, iż skóra jest „drugą wątrobą„, czyli narządem w drugiej kolejności odpowiedzialnym za usuwanie toksyn i szkodliwych związków, wpływając na naturalne oczyszczanie organizmu. Masaż Udvartana został tak stworzony, aby jeszcze potęgować to działanie. W efekcie:

  • oczyszcza skórę i usuwa martwy naskórek;
  • poprawia krążenie krwi i limfy;
  • zmniejsza widoczność cellulitu;
  • przyspiesza metabolizm;
  • sprawia, iż skóra staje się gładka, jędrna i pełna blasku;
  • wspiera modelowanie sylwetki;
  • zmniejsza wzmożone napięcia mięśniowe i działa przeciwbólowo;
  • stymuluje układ nerwowy;
  • pozwala na głębokie rozluźnienie się.

Warto pamiętać, aby po zabiegu wypić 1-2 szklanki wody w celu ulepszenia pracy jelit i jeszcze mocniej wspomóc usuwanie toksyn z organizmu.

Masaż Udvartana – wskazania

Masaż Udvartana stosujemy najczęściej celem głębokiego odprężenia, odstresowania się oraz oddziaływania na sylwetkę. Wybierają go osoby z cellulitem, dbające o figurę, a także posiadające szarą, zmęczoną skórę pozbawioną blasku. To jedna z form wspomagająca kuracje odchudzające, jak również uzupełniająca leczenie zespołów metabolicznych, cukrzycy typu II czy hipercholesterolemii. Wskazaniami są także ospałość, zmęczenie, przepracowanie, ociężałość, skłonność do gromadzenia wody w organizmie.

Zobacz również: Nadmiar wody w organizmie.

Omawiany masaż poprawia kondycję skóry i reguluje wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe, w związku z czym poleca się go osobom ze skórą tłustą i niektórymi schorzeniami dermatologicznymi, np. łuszczycą (z pominięciem okresu zaostrzenia).

Masaż Udvartana – przeciwwskazania

Masaż Udvartana jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

  • nowotwór;
  • ciąża i okres karmienia piersią;
  • uszkodzenia skóry, rany (pourazowe i pooperacyjne);
  • oparzenia;
  • gorączka;
  • osteoporoza;
  • zaostrzenie chorób przewlekłych;
  • infekcje i choroby zakaźne;
  • stany zapalne w organizmie;
  • uczulenie na wybrane zioła lub składniki olejku;
  • gruźlica.

Decyzję o wykonaniu masażu podejmuje masażysta po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu. Zwykle ma on formę ankiety do uzupełnienia, w której zgłasza się ewentualne dolegliwości. Z jej treścią zapoznaje się specjalista wykonujący zabieg i wyjaśnia wszelkie wątpliwości gdy się pojawią.



Polecane produkty:
Czarnuszka (Nigella Sativa) w kapsułkach
Czarnuszka siewna to roślina, z której pozyskuje się olej o adekwatnościach potwierdzonych badaniami. W składzie zawiera m.in. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wytwarzać i musimy dostarczać Zobacz więcej...
Olej z czarnuszki siewnej w płynie
Naturalny, nierafinowany, tłoczony na zimno olej otrzymywany z nasion czarnuszki siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Wykorzystuje się go przy różnego rodzaju problemach skórnych ... Zobacz więcej...

Bibliografia

  1. Govindan S., Ajurwedyjski masaż leczniczy, Wydawnictwo a-ajurweda.pl, 2015.
  2. Gudrun N., Lecznicza moc ajurwedy, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, 2019.
Idź do oryginalnego materiału