Marzenia – siła marzeń i jej korzyści psychiczne

psychoterapiacotam.pl 1 rok temu

Marzenia to coś, co pojawia się w każdym wieku. Nie są w końcu tylko domeną dzieci. Choć to właśnie one marzą najczęściej, a ich marzenia są o największej skali. Nie wszystkie marzenia – tak dzieci, jak i dorosłych – są realistyczne. Ale czy w ogóle muszą być? To pytanie, na które pewnie każdy człowiek w skrytości ducha doskonale zna odpowiedź. Są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie życia bez kierowania się marzeniami. Są ludzie, którzy już zapomnieli, jak to było mieć marzenia, ale one są gdzieś w nich bardzo głęboko ukryte i czasami wyzwalają się pod wpływem różnych zdarzeń – może to być okrągła rocznica urodzin, czy przeżycie w życiu wstrząsu, nagłej zmiany, która pozwoliła spojrzeć na życie z innej perspektywy i otworzyć się na własne marzenia.

Marzenia – czy warto je mieć?

Jako dziecko z pewnością miałeś wiele marzeń i pewnie choćby potrafiłbyś je przywołać też obecnie. Nie musiały być bardzo realistyczne. Dzieci marzą o wielkich rzeczach. O tym, by polecieć w kosmos, uratować świat, zdobyć ogólnoświatową karierę, wynaleźć wehikuł czasu, zyskać supermoce – wymieniać można bardzo długo. Marzą też jednak o przyszłości.

Marzenia mogą bowiem pomóc kształtować przyszłość. Mogą pomóc nakierować się na jeden, określony cel i dążyć do jego spełnienia. Mogą też pomóc osiągać sukces czy po prostu zrozumieć, kim się naprawdę jest i co chce się robić w przyszłości.

Marzenia są potrzebne w życiu każdego człowieka, nie tylko w przypadku dzieci. Marzenia mogą wskazać jasny cel w życiu lub też, po prostu, dać chwilę wytchnienia od szarej codzienności. Nie wszystkie marzenia przecież muszą być realne. Nie wszystkie muszą przyczynić się do wprowadzenia poważnych, gwałtownych zmian w życiu. Wszystkie jednak są w stanie pomóc w życiu.

Warto jednak pamiętać o czymś jeszcze. Twoje marzenia nigdy nie są w pełni Twoje. Twoje marzenia mogą mieć bowiem bardzo poważny wpływ na ludzi w Twoim otoczeniu. Może to być wpływ pozytywny – możesz kogoś zainspirować, zmotywować do podążania za swoimi marzeniami, czy pozwolić nabrać odwagi, by zacząć marzyć i zmienić swoje życie.

Jednak warto pamiętać o tym, iż marzenia mogą też wpływać na innych negatywnie. jeżeli ktoś ma marzenie opłynięcia świata dookoła podczas samotnego rejsu jachtem – brzmi to z pewnością imponująco. Z całą pewnością też, gdyby udało się to marzenie zrealizować, dana osoba zyskałaby sławę, zainteresowanie mediów i uwagę ludzi na całym świecie. Tak samo, jakby ktoś wymarzył sobie – i zaczął to marzenie konsekwentnie realizować – iż w ciągu dwóch kolejnych lat postawi stopę we wszystkich państwach na świecie, albo sprzeda swój majątek, kupi kampera i będzie wiódł wolne życie wolne od trosk. To wszystko może brzmieć imponująco, ale taka osoba może mieć przecież rodzinę. Swój najbliższy krąg ludzi, którzy mogą się martwić o przyszłość czy bezpieczeństwo.

To też nierzadko osoby, które zostają same z codziennością i wszystkimi obowiązkami – koniecznością zarabiania na życie, zajmowaniem się dziećmi, płaceniem podatków i rachunków, a także wszystkimi tymi kwestiami, które składają się na trudy codzienności. jeżeli ten ktoś się na to godzi, by druga osoba mogła spełniać swoje marzenia – fantastycznie. Problematycznie robi się wtedy, gdy dana osoba zostaje zostawiona sama sobie z tym wszystkim i postawiona przed faktem dokonanym. Pamiętaj, iż marzenia są piękne, ale Twoje marzenia nie powinny krzywdzić innych ludzi.

Czasami też nie można pogodzić tych dwóch kwestii – własnych marzeń oraz codziennego życia, rodziny, pracy i relacji. Wtedy trzeba bardzo starannie przemyśleć, co jest w życiu ważniejsze. Nie chodzi przecież o to, by podjąć na gwałtownie decyzję, której w dłuższej perspektywie będzie się bardzo żałować.

Nie wszystkie marzenia też muszą się spełnić – w końcu jest taka kategoria marzeń, które na zawsze pozostają w tej sferze i nie ma w tym nic złego. Są jednak też marzenia, za którymi warto podążać. Sztuką jest to, by umieć te dwie kategorie od siebie odróżnić i działać w mądry sposób.

Z całą pewnością jednak warto mieć marzenia. Duże, małe, realne i nierealne. Marzenia są czymś dobrym, adekwatnym i naturalnym człowiekowi.

Komu wolno marzyć?

Każdemu wolno marzyć. Dzieciom, dorosłym, seniorom, biednym i bogatym. Każdy ma swoje własne marzenia, każdy ma coś, do czego chciałby dążyć lub też coś, co pozwala mu na chwilę wytchnienia od codzienności. Błędem jest pozwolenie sobie na myślenie, iż marzenia to bzdury i coś, co przystoi jedynie dzieciom, które kilka jeszcze wiedzą o świecie.

Z biegiem czasu Twoje marzenia się zmieniają. Zmieniasz się bowiem Ty. Coraz więcej rozumiesz, coraz więcej uczysz się o świecie, nabierasz określonych poglądów i kreujesz swój własny wizerunek i charakter. Jedne marzenia porzucasz, jako dziecięce czy nieprzystające do Ciebie w danym momencie Twojego życia, część marzeń zostaje wyparta przez inne, które w tym momencie są dla Ciebie ważne, są dla Ciebie czymś, za czym chcesz w życiu podążać.

Czasami marzenia wybuchają wielkim ogniem i wszystko w życiu danego człowieka zostaje podporządkowane ich spełnianiu. Czasami tlą się gdzieś głęboko ukryte, ale wystarczy impuls, by znowu do nich wrócić i zacząć je realizować. Czasami tym impulsem może być druga osoba, czasami zmiana, która zaszła w życiu danego człowieka.

Marzenia się też spełniają, bo zmienia się cały świat. Marzenia są bowiem dostosowane do pewnej określonej rzeczywistości i realiów, w których dana osoba żyje. Niegdyś przedmiotem marzeń nastolatków był na przykład walkman czy też, idąc jeszcze dalej, możliwość zakupu dżinsów w Peweksie lub też zagraniczny wyjazd na zachód Europy. w tej chwili już te marzenia nie przystają do rzeczywistości. Dżinsy znanych, zachodnich marek są powszechnie dostępne, walkmany to już odległe echo przeszłości, a tanie wyjazdy po Europie istnieją. Niegdyś kobiety w Europie marzyły też o prawie głosu i możliwością głosowania w wyborach, decydowania o losach kraju – Europejki już nie muszą o tym marzyć, to już się zdarzyło. Marzenia to coś, co wybiega w przyszłość, ale jest zakorzenione w realiach.

Pamiętaj też, iż to marzenia mogą poruszyć i zmienić świat. Kobiety dawniej marzyły o własnych prawach – prawie do głosu, niezależności, prawie do decydowania o samych sobie. To wszystko pozostawało w sferze marzeń. Wielkich i dla ówczesnych ludzi praktycznie niespełnialnych. Jednak determinacja kobiet, które odważyły się marzyć i działać na tym polu była tak wielka, iż to, co kiedyś jawiło się jako marzenie niemożliwe do spełnienia, wręcz szalone, współcześnie jest już rzeczywistością wielu kobiet na Zachodzie.

Bo tak to jest z częścią marzeń. Najpierw wydają się zbyt wielkie, zbyt dziwne, zbyt niedostosowane do określonych realiów, a potem, powoli, ale uparcie, zmieniają te realia, by stały się rzeczywistością. Za wszystkim stoi tytaniczna praca wielu ludzi. Marzenia bowiem mogą się spełnić, ale nic nigdy nie przyjdzie samo i bez wysiłku.

Marzenia dzieci

Warto poświęcić trochę więcej czasu marzeniom dzieci. To one w pełnej okazałości potrafią pokazać, jak wielka siła drzemie właśnie w marzeniach. Dzieci bowiem ogranicza tylko ich własna wyobraźnia. Nie mają jeszcze wiedzy o świecie takiej, jaką posiadają osoby dorosłe. Nie do końca zdają sobie sprawę z tego, iż nie wszystko jest możliwe, nie wszystko leży w ich zasięgu czy w ogóle w zasięgu świata i praw, które nim rządzą.

Dzieci marzą o wszystkim – o lataniu, niewidzialności, niewyobrażalnej sile, możliwości przemiany w zwierzę, możliwością teleportacji czy nauką w szkole magii, by móc zostać czarodziejem i mieć magiczną różdżkę, czy żeby spotkać prawdziwego świętego Mikołaja i polecieć razem z nim saniami zaprzężonymi w renifery. Jako osoba dorosła doskonale wiesz, iż są takie marzenia, których dziecku nie uda się spełnić. Czy warto jednak dziecko zniechęcać do marzeń? Absolutnie nie! Warto natomiast, w sposób dostosowany do wieku dziecka i jego zdolności poznawczych, rozmawiać z nim o tym, co jest w świecie możliwe i dlaczego pewne rzeczy nie mogą się wydarzyć.

Nie zniechęcaj jednak dziecka. jeżeli marzy o karierze wielkiego piłkarza, jak jego idol, Rober Lewandowski, to dlaczego podcinać mu skrzydła? Profesjonalna gra w piłkę nożną jest czymś, co może się wydarzyć w przyszłości, jeżeli dziecko będzie regularnie trenować i osiągać sukcesy. A jeżeli dziecko marzy o kolonizacji Marsa? Któż wie, co wydarzy się w przyszłości. Być może faktycznie jego życie związane będzie z kosmosem. I choćby jeżeli nie uda się skolonizować Marsa, to przecież zawsze może osiągnąć inne sukcesy na kosmicznym polu i dostać się chociażby na międzynarodową stację kosmiczną lub też poświęcić się teoretycznej stronie zagadnień związanych z kosmosem i zostać słynnym profesorem.

Marzenia dzieci to ich wielka siła. To coś, co może im wskazać cel w życiu, do którego będą dążyć i coś, co może ich ukształtować. Z biegiem czasu marzenia te mogą ewoluować w coś, co przecież może się wydarzyć. Podcinanie dziecku skrzydeł, wyśmiewanie jego marzeń czy bezpodstawne krytykowanie ich to coś, co tez może odbić się na jego życiu – jednak w sposób bardzo negatywny.

Dziecko zniechęcane do podążania za marzeniami, zniechęcane w ogóle do marzeń, może wyrosnąć na osobę sfrustrowaną, nieszczęśliwą i taką, która nie wie, kim w ogóle jest, ale gdzieś w środku ma uczucie, iż minęła w życiu pewne okazje i zmarnowała jakieś szanse. To może wpłynąć też na samoocenę danej osoby i jej ogólne zadowolenie z życia. Nie warto łamać dzieciom marzeń. Warto je za to nakierowywać i tłumaczyć, co i jak może się spełnić, a co pozostaje w sferze czystych fantazji.

Nie mów też dziecku, iż może wszystko, jeżeli tylko chce. To sprawi, iż pewnego dnia bardzo boleśnie zderzy się z rzeczywistością i straci zaufanie, tak do Ciebie, jak i do świata. Nie wszyscy mogą wszystko. Nie zawsze życie jest kolorowe i bajkowe, a marzenia wcale się nie spełniają, tylko dlatego, iż ktoś bardzo tego chce. Wszystko wymaga pracy i starań. Jednak to wszystko składa się też na bardzo dużą satysfakcję. W końcu to, co naprawdę wartościowe przychodzi powoli.

Czy warto żyć w świecie marzeń?

Marzenia są czymś dobrym i wartościowym i to dla wszystkich człowieka. Jednak czy warto żyć w świecie marzeń? jeżeli rozumiesz przez to eskapizm od rzeczywistości i problemów dnia codziennego – nie jest to najlepsze rozwiązanie na dłuższą metę. Ignorowane problemy wcale się nie rozwiążą same z siebie. Wcale też nie znikną. Będą narastać, aż w końcu Cię przytłoczą. Poza tym marzenia to też coś, co jest zakorzenione w rzeczywistości, dlatego całkowita ucieczka od niej nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jeśli chcesz zacząć spełniać swoje marzenia, musisz zacząć działać tu i teraz – nic samo się nie zrobi za Ciebie. Nikt nie spełni za Ciebie Twoich marzeń. jeżeli nie spełniasz żadnego ze swoich marzeń, na zawsze pozostawiając je w sferze wyobrażeń, w które uciekasz przed rzeczywistością, Twój umysł uzna, iż tak powinno być. Uzna, iż nie ma sensu spełniać marzeń, bo one nigdy się nie spełniają. To z kolei podejście, które może doprowadzić do tego, iż będzie Ci brakowało motywacji, by zacząć działać. W ten sposób wpadniesz w efekt błędnego koła, z którego bardzo trudno jest się wyrwać.

Marzenia są po to, by je spełniać. A kiedy jest najlepszy czas, by zacząć je spełniać? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej robić to wtedy, gdy czujesz się zmotywowany, by zacząć wprowadzać zmiany w Twoim życiu i kiedy Twoja życiowa sytuacja na to pozwala.

Oczywiście, w ten sposób łatwo wpaść w pułapkę ciągłego odkładania marzeń na później, bo żaden taki moment nie będzie wydawał się idealny. Dlatego o swoich marzeniach warto rozmawiać z innymi ludźmi, nie warto zostawiać ich wyłącznie dla samych siebie.

Obecność choćby jednej osoby w Twoim życiu, która Cię wspiera i rozumie to już bardzo dużo. Taka jedna osoba może wystarczyć, by dodać Ci motywacji i odwagi do działania. Pamiętaj, iż nie żyjesz w społecznej próżni i nie żyjesz tylko dla siebie i sam sobie. Nie żyjesz też wyłącznie dla innych i by spełniać wyłącznie ich marzenia czy wyobrażenia o sobie samym. Znalezienie kochającego partnera, przyjaciół, którzy okazują Ci wsparcie i pomoc w Twoich dążeniach, zbudowanie sobie mocnej grupy wsparcia, by nie poddawać się w osiąganiu swoich marzeń – to wszystko ma ogromne znaczenie.

Pamiętaj, iż żyjesz tu i teraz, życie już trwa, nie zacznie się kiedyś i gdzie indziej. Twoje życie zależy od Twoich decyzji, a te mogą być napędzane siłą Twoich marzeń.

Spełnianie marzeń – samorealizacja i zmiana samego siebie

Spełnianie marzeń to coś więcej niż spełnianie swoich zachcianek. Nigdy nie traktuj tego tylko w takich kategoriach. Robisz coś, bo chcesz, bo możesz, bo jesteś w stanie coś udowodnić sobie i światu. Życie to ciągła podróż, a podczas tej nieustannej podróży zmieniasz się równie nieustannie.

Marzenia mogą Cię popchnąć na drogę samorealizacji i zmiany samego siebie na lepsze. Masz szansę poznać samego siebie bliżej, zrozumieć kim tak naprawdę jesteś, kim zawsze byłeś w głębi ducha i wyzwolić Twój pełny potencjał. Samorealizacja to nie jest tylko puste słowo. To coś, co pozwoli Ci zadbać o samego siebie i swój życiowy komfort.

A co jeżeli już zapomniałeś o marzeniach? jeżeli wydaje Ci się, iż już nie potrafisz marzyć i wszystko zasnuła mgła szarej codzienności? jeżeli masz wrażenie, iż żyjesz jak pogrążony we śnie, nie realizujesz się tak, jak powinieneś i coś z Twoim życiem jest nie tak, zawsze możesz rozważyć psychoterapię.

Z psychoterapii korzystają przecież z powodzeniem nie tylko ludzie, którzy cierpią na choroby i zaburzenia psychiczne. Korzystają z niej też ludzie, którzy chcą poznać samych siebie i na nowo odkryć o sobie to, o czym dawno zapomnieli, a zawsze gdzieś w nich drzemało. Psychoterapeuta może spojrzeć na Twoje życie z zupełnie innej perspektywy. Ma też narzędzia, by pomóc Ci odnaleźć siebie i to, co w głębi siebie dawno zgubiłeś i pogrzebałeś w dorosłości. Może pomóc Ci odzyskać marzenia i zdolność do ich kreowania. Podczas psychoterapii nie tylko poznasz lepiej samego siebie, ale tez lepiej zrozumiesz, kim chciałbyś być w przyszłości i nabierzesz odwagi, by zacząć nad tym pracować. Żadna zmiana nie przyjdzie samoistnie, ale jeżeli się postarasz, możesz osiągnąć sukces. Odkrycie swoich własnych marzeń, zrozumienie własnych pragnień i odwaga do tego, by zacząć je spełniać może zmienić Twoje życie. Może zmienić też Ciebie od wewnątrz. Możesz stać się inną, lepszą wersją samego siebie. Kimś, kto jest pogodzony ze światem i samym sobą, świadomy swoich mocnych stron i ograniczeń.

Idź do oryginalnego materiału