Krople do oczu są preparatami wykorzystywanymi w różnych problemach – począwszy od zespołu suchego oka, a skończywszy na podrażnieniach uwarunkowanych alergią. Marka Starazolin oferuje 6. produktów przeznaczonych do łagodzenia niedogodności związanych z narządem wzroku. Jakie składniki zawierają i który z nich wybrać?
Starazolin – podobieństwa
Wszystkie preparaty marki Starazolin występują w formie roztworu kropli do oczu. Produkty są rekomendowane do stosowania w przypadku różnych problemów dotyczących narządu wzroku np. zespołu suchego oka, przekrwienia spojówek czy zmian zapalnych wywołanych uczuleniem.
Różnice
Produkty opatrzone logo Starazolin różnią się od siebie wieloma kwestiami. Część kropli do oczu ma status wyrobu medycznego, pozostałe są lekami OTC. Preparaty są także dostępne w dwóch rodzajach butelek:
- Większe o pojemności 10 ml z dozownikiem.
- Mniejsze o pojemności 5 ml bez dozownika – sprzedawane także w podwójnych pakietach.
Inną i równie istotną różnicą jest skład produktów marki Starazolin. Substancje czynne zawarte w kroplach do oczu to m.in. tetryzolina, hialuronian sodu, dekspantenol, kwas hialuronowy czy chlorowodorek olopatadyny. Tylko 2 z 6 preparatów od Starazolin są możliwe do użycia przez dzieci powyżej 2. roku życia. Pozostałe krople do oczu są rekomendowane do stosowania u osób dorosłych.
Składniki kropli do oczu Starazolin
Zróżnicowana kompozycja preparatów Starazolin sprawia, iż krople do oczu są polecane w przypadku różnych nieprawidłowości związanych z narządem wzroku. Jakie komponenty zostały zawarte przez producenta?
- Dekspantenol – wykazuje adekwatności łagodzące i ochronne oraz wspiera regenerację oka.
- Hialuronian sodu – odpowiada za nawilżenie oka i stabilizację filmu łzowego. Redukuje objawy związane z zespołem suchego oka np. uczucie nadmiernej suchości.
- Olopatadyna – to lek o działaniu przeciwalergicznym, który wspiera łagodzenie niedogodności związanych z zapaleniem spojówek np. obrzęk powiek, świąd czy uciążliwe pieczenie.
- Chlorowodorek tetryzoliny – substancja lecznicza, która przyczynia się do zwężenia naczyń krwionośnych oka. Pomaga w łagodzeniu przekrwienia spojówek przy niezakaźnym podrażnieniu oczu np. wskutek dymu, chlorowanej wody czy reakcji alergicznej na pyłki roślin.
Porównanie produktów marki Starazolin
Krople do oczu Starazolin HydroForte zawierają 0,4% hialuronianu sodu i są dedykowane osobom, które borykają się z objawami zespołu suchego oka. Problem ten może wynikać m.in. z RZS, cukrzycy, zabiegów chirurgicznych, używania soczewek kontaktowych, postępującego procesu starzenia się organizmu czy częstego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Zwiększa lepkość kropli sprawia, iż hialuronian sodu znacznie dłużej utrzymuje się na powierzchni gałki ocznej i tym samym gwarantuje większą skuteczność działania nawilżająco-ochronnego.
Z kolei krople Starazolin Suche i Podrażnione Oczy dodatkowo zawierają dekspantenol, który wspiera łagodzenie podrażnień i regenerację powierzchni oka. Natomiast Starazolin HydroBalance to krople z kwasem hialuronowym dla osób ze zmęczonymi oczami, którym towarzyszą podrażnienia i odczucie suchości np. wskutek stosowania kosmetyków czy kontaktu z chlorowaną wodą. Wszystkie wymienione produkty są wyrobami medycznymi.
Preparat Starazolin Alergia to lek OTC polecany do łagodzenia objawów uwarunkowanych sezonowym alergicznym zapaleniem spojówek. Zawarta w tym produkcie olopatadyna wspomaga przeciwdziałanie objawom uczulenia na zwierzęcą sierść, kurz domowy czy pyłki roślin. Krople wspierają redukcję problemów z narządem wzroku np. nadmierne łzawienie, świąd, opuchnięcie powiek czy przesadne zaczerwienienie. Ponadto może zmniejszyć nasilenie innych symptomów alergii np. kichanie i katar.
Krople Starazolin i Starazolin Free są lekami OTC z chlorowodorkiem tetryzoliny, co sprawia, iż są polecane do łagodzenia podrażnień i zaczerwienienia spojówek. Oba leki mogą być stosowane u dorosłych i dzieci powyżej 2 roku życia. Dodatkowo Starazolin Free są całkowicie wolne od konserwantów.
Tabela 1. Porównanie preparatów marki Starazolin
Autor: Maciej Jędrejko
Bibliografia: