Wiele czynników wpływa na podatność na infekcje układu oddechowego u dzieci, a same infekcje natomiast upośledzają rozwój płuc – przekonuje o tym najnowsza publikacja z prestiżowego „The Lancet Child & Adolescent Health”.
Wczesne dzieciństwo to najważniejszy okres, który decyduje o zdrowiu w skali długofalowej. Rozwój płuc w tym okresie pozwala oszacować czynność narządu, jaką osiągnie dziecko w wieku dorosłym, oraz zachorowalność i śmiertelność w ciągu całego życia. Dlatego oparta na dowodach znajomość czynników w sposób wymierny wpływających na proces wzrastania i dojrzewania układu oddechowego odgrywa niebagatelną rolę w praktyce podstawowej opieki zdrowotnej.
Zespół naukowców z Republiki Południowej Afryki dokonał prospektywnej obserwacji 966 dzieci od urodzenia do ukończenia 5. roku życia, poddając je corocznej ocenie czynności płuc.
Jednocześnie gromadzono inne dane w postaci liczby i nasilenia epizodów zakażeń dolnych dróg oddechowych, statusu socjoekonomicznego i palenia rodziców, a także dane okołoporodowe. Czynność płuc mierzono dzięki oscylometrii, pętli objętości przepływu oddechowego i indeksu klirensu płuc.