Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

fpg24.pl 1 tydzień temu

Eurostat opublikował dane, zgodnie z którymi w całej Unii Europejskiej w 2023 roku dokonano 678,6 miliona rezerwacji noclegów online za pośrednictwem cyfrowych platform, takich jak Airbnb, Booking, Expedia Group (operator witryn hotels.com i Trivago) czy TripAdvisor.

Rezerwacje online rosną, z przerwą na COVID

Liczba rezerwacji rośnie dynamicznie od lat, z wyjątkiem okresu epidemii koronawirusa. W 2019 roku odnotowano niespełna 512 milionów rezerwacji, natomiast w kolejnych dwóch latach liczby te gwałtownie spadły (do 271 milionów w 2020 roku i 364 milionów w 2021 roku) z powodu ograniczeń wprowadzonych przez rządy w związku z pandemią COVID – 19. W 2022 roku zanotowano wzrost, który przekroczył wynik sprzed pandemii, sięgając 597 milionów rezerwacji, a w 2023 roku liczba ta wzrosła o prawie 14 proc. do 679 milionów. Wzrosty były szczególnie widoczne w ostatnim kwartale poprzedniego roku, kiedy zanotowano wyniki o ponad 20 proc. wyższe niż w analogicznym okresie w 2022 roku.

Najwięcej rezerwacji dokonano w krajach takich jak Francja (152 miliony), Hiszpania (133 miliony) i Włochy (100 milionów). Polska zajmuje ósme miejsce w Unii Europejskiej pod tym względem, osiągając wynik 30 milionów. Oznacza to, iż przewyższamy państwa takie jak Austria, Belgia, Holandia, Węgry czy Szwajcaria.

Małopolska wyprzedza śródziemnomorskie kurorty

Najpopularniejszymi regionami w Unii Europejskiej były w 2023 roku takie lokalizacje jak chorwackie wybrzeże Adriatyku (30 milionów rezerwacji), hiszpańska Andaluzja (25 milionów) oraz francuska Prowansja (20 milionów). Spośród polskich obszarów najwyższe miejsce zajmuje Małopolska z 5 milionami rezerwacji online, co daje jej 27 miejsce spośród 257 regionów całej UE. Tym samym wyprzedza ona m.in. tak atrakcyjne turystycznie śródziemnomorskie regiony jak francuska Korsyka, grecka Kreta, Malta oraz Cypr.

Funkcjonowanie platform rezerwacyjnych wiąże się też z dużymi kontrowersjami, zwłaszcza jeżeli chodzi o serwis Airbnb, który umożliwia prywatnym właścicielom mieszkań krótkoterminowy wynajem swoich nieruchomości. Tego typu działalność jest zakazana, mocno ograniczona lub podlega szczególnym obciążeniom podatkowym w części największych europejskich miast, takich jak Amsterdam, Barcelona, Berlin, Paryż, Rzym czy Wiedeń.

ec.europa.eu
Idź do oryginalnego materiału