Przyczyn trudności ze snem może być kilka. Według dr. Hansa-Guentera Weessa, autora książki „Sen czyni cuda” i szefa kliniki Interdyscyplinarne Centrum Snu, problem tkwi często w nas samych.
Mówiąc dokładniej – przyczyną bezsennych nocy mogą być zmartwienia, które ludzie „zabierają ze sobą do łóżka”.
Materiał archiwalny
„Dziś wiemy, iż sen jest najważniejszym programem naprawczym człowieka”
Szacuje się, iż prawie połowa Polaków cierpi na różne zaburzenia snu. Ludzie mający trudności z zasypianiem często inwestują duże pieniądze w tabletki, opaski diagnostyczne lub specjalne materace, mające pomóc im poradzić sobie z problemem. Można więc powiedzieć, iż sen (lub jego brak) dla jednych jest źródłem utrapienia, dla innych stał się ogromnym źródłem zarobku.
Według amerykańskiej firmy konsultingowej Frost & Sullivan wartość globalnego rynku produktów nasennych w 2019 r. wynosiła 432 mld dol. (blisko 1 bln 750 mld zł). Od tego czasu liczba ta najpewniej wzrosła — ze względu na to, iż ludzie kupują coraz więcej środków nasennych.
Hans-Guenter Weess, szef kliniki Interdyscyplinarne Centrum Snu w miejscowości Klingenmuenster w Nadrenii-Palatynacie, mówi, iż przez długi czas medycyna praktycznie nie zajmowała się snem.
Być może dlatego kiedyś zakładano, iż w czasie sennego spoczynku organizm „wyłącza” wszystkie zachodzące w nim procesy. Dziś wiadomo, iż jest to nieprawda.
— Sen jest bardzo aktywnym procesem i najważniejszym „programem naprawczym” człowieka — mówi ekspert.
Aby móc spać, trzeba wyłączyć głowę
Niezakłócony sen ma szczególnie ważne znaczenie dla osób mierzących się z nadmiernym stresem. Psycholog Hans-Guenter Weess i jego zespół szukają możliwych powodów, dla których tak wiele osób ma trudności ze snem. Zakładają pacjentom elektrody płytkowe na czoło, aby mierzyć ich fale mózgowe i analizować napięcie mięśni oraz ruchy gałek ocznych.
Według Weessa szczególnie problematyczne w kwestii snu jest to, iż wiele osób „zabiera” zmartwienia do łóżka lub wywiera na sobie dużą presję, by dobrze się wyspać.
Kobieta usiłująca zasnąć
— Nie ma nic gorszego niż niemożność zatrzymania karuzeli myśli — mówi ekspert.
Uważa, iż im bardziej skupiamy się na śnie, tym bardziej prawdopodobne jest, iż doprowadzi to do bezsenności.
W swojej książce „Sen działa cuda” przedstawia porady i wskazówki mające ułatwić zasypianie. Uważa, iż istotną rolę odgrywają w tym również czynniki społeczne.
— Staliśmy się „społeczeństwem non-stop”. Coraz więcej osób pracuje na zmiany lub czyta e-maile w nocy. Dzieci kładą się spać ze telefonem zamiast z pluszową zabawką — mówi ekspert.
Zdaniem psychologa potrzebna jest nowa kultura snu, ponieważ „tylko ci, którzy są wypoczęci, mogą osiągać dobre wyniki”. Weessa nigdy nie przestaje zadziwiać, jak mało ludzi zna dobre nawyki dotyczące zasypiania.
Telewizja nie pomaga się wyciszyć
Obserwuje, iż zaskakująco dużo osób zasypia przed telewizorem. Ich uwaga jest wtedy skupiona na tym, co dzieje się ekranie, dlatego też nie myślą o zasypianiu, relaksują się i z czasem zapadają w sen.
— Nie polecam takiego rozwiązania. Taki sen nie jest głęboki ani spokojny — mówi. Przyznaje, iż jego celem jest „przekształcenie pacjentów w ich własne środki nasenne”.
Wystarczająca ilość snu jest ważna dla ciała i umysłu
Sen jest potrzebny do tego, aby ciało mogło się zregenerować, a umysł uspokoić i odzyskać siły. Brak snu może negatywnie wpływać na procesy neuronalne, co w najgorszym przypadku prowadzi do różnych chorób: depresji, cukrzycy, otyłości i problemów sercowo-naczyniowych. Osoba cierpiąca na bezsenność staje się również bardziej podatna na infekcje.
Należy zadbać o wystarczającą ilość snu — ale bez wywierania na sobie presji, aby zasnąć.