Mała czarna w ciąży, czyli ile pić kawy, by nie zaszkodzić sobie i dziecku?

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


Zuzanna Ciopalska, absolwentka dietetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach postanowiła przyjrzeć się „kawowym” nawykom kobiet w ciąży i karmiących piersią. Sprawdziła, jak często i ile kawy spożywają, a także jak wygląda ich świadomość na temat wpływu kofeiny na rozwój dziecka. Wyniki mogą zaskoczyć.



– Najbardziej zaskoczyło mnie to jak kilka kobiet zna ilość kofeiny w kawie, choć przy tym większość przebadanych pań zna dzienną normę spożycia, której powinny przestrzegać. Wśród 261 przebadanych respondentek na pytanie dotyczące ilości kofeiny w espresso, aż 120 (46 proc.) udzieliło niepoprawnej odpowiedzi, 101 (39 proc.) kobiet zaznaczyło odpowiedź: „Nie wiem”, a tylko 40 (15 proc.) podało poprawną odpowiedź – mówi Zuzanna Ciopalska i dodaje: – Otrzymane wyniki utwierdziły mnie w przekonaniu, iż należy zwiększyć edukację kobiet będących w ciąży i karmiących piersią na temat picia kawy. Kobiety powinny znać bezpieczną dawkę kofeiny, wiedzieć, ile jest jej w kawie, a także znać zarówno korzyści wynikające z picia małej czarnej, jak i ewentualne zagrożenia związane z jej zbyt dużym spożyciem.

Ponad 50 proc. spadek spożycia kawy w ciąży i podczas karmienia piersią

Z badań przeprowadzonych przez absolwentkę Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wyraźnie wynika, iż ciąża oraz karmienie piersią wpłynęło na nawyk picia kawy u ankietowanych. Blisko 60 proc. respondentek zadeklarowała, iż przed zajściem w ciążę spożywała kawę kilka razy dziennie. W ciąży odsetek ten zmniejszył się do niespełna 18 proc. Wyraźną zmianę widać również w przypadku kobiet karmiących piersią. Tylko 4 proc. badanych oświadczyło, iż przed zajściem w ciążę w ogóle nie spożywało kawy. W momencie narodzin dziecka odsetek ten wzrósł do 35 proc. W przypadku tej grupy kilkukrotne spożycie kawy w ciągu dnia spadło z prawie 60 proc. do 34 proc.

„Bo teściowa tak mi powiedziała”

W badaniu przeprowadzonym przez absolwentkę SUM wzięło udział 180 kobiet karmiących piersią i 87 będących w ciąży w wieku od 18 do 44 lat. Największą grupę badanych stanowiły respondentki w wieku 33-44 lat (50% badanych). Każda z pań otrzymała autorski kwestionariusz, który rozesłano na grupach parentingowych poprzez dwa popularne portale społecznościowe. Kwestionariusz składał się z dwóch części. Oprócz pytań metrykalnych, a więc tych dotyczących m.in. wieku, wzrostu i tygodnia ciąży w ankiecie, znalazło się 38 pytań zamkniętych dotyczących ilości spożywanej kawy w okresie przed ciążą, w trakcie ciąży oraz podczas karmienia piersią, a także te dotyczące oceny wiedzy kobiet na temat picia kawy w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Dobroczynny wpływ picia kawy na wątrobęCoraz więcej badań prowadzonych na całym świecie dowodzi, iż kawa ma korzystny wpływ na zdrowie, w tym na pracę wątroby. Codzienna filiżanka aromatycznego napoju chroni ją przez rozwojem wielu chorób.
Idź do oryginalnego materiału