Czym zastąpić cytrynę w herbacie? Idealnym dodatkiem do tego napoju jest mniej popularna pigwa. Dzięki temu owocowi uzyskujemy inny, dla niektórych lepszy smak naparu oraz dostarczamy organizmowi mnóstwo adekwatności prozdrowotnych. Sprawdź przepis na herbatę z pigwą i pij ją przez całą jesień.
Pigwa, a pigwowiec. Co wybrać do herbaty?
Wiele osób myli pigwę z pigwowcem, używając tych nazw zamiennie. Czym zatem te dwa owoce różnią się od siebie i co lepiej wybrać do herbaty?
Pigwa jest wysokim drzewem o dużych owocach, wielkością przypominających gruszki. Mają one charakterystyczny smak i zapach, dlatego robi się z nich konfitury i nalewki. Z kolei pigwowiec to mały krzew z małymi, twardymi i kwaśniejszymi owocami, częściej dodawanymi do herbaty.
Zarówno pigwa, jak i pigwowiec zawierają witaminę A oraz minerały tj. potas, wapń i fosfor. Działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Te drugie owoce mają jednak więcej witaminy C oraz pektyn.
Przepis na pigwę do herbaty
W październiku warto przygotować przetwory z pigwą. Zazwyczaj nie musimy obierać owoców ze skórki, ponieważ rozpadnie się ona w trakcie dłużej obróbki termicznej. Zdejmujemy ją natomiast wtedy, gdy utrudnia spożywanie w stanie surowym albo półsurowym.
Jakich składników potrzebujemy do zrobienia pigwy do herbaty? Oto lista:
- 1 kg pigwy;
- 1 l wody;
- 300 g cukru;
- opcjonalne przyprawy: laska cynamonu, kardamon, goździki.
Na początek należy umyć i osuszyć owoce. Następnie kroimy je na małe kawałki i usuwamy z nich gniazda nasienne.
Pigwę wrzucamy do garnka i zasypujemy ją cukrem. Tak przygotowane owoce odstawiamy na 1,5 godziny w celu puszczenia soku.
Po tym czasie wlewamy wodę i wsypujemy przyprawy. Owoce gotujemy przez około 20 minut do momentu zmiękczenia.
Powstały syrop przelewamy do słoików, które następnie zakręcamy. Potem stawiamy je dnem do góry i czekamy, aż ostygną. Takie przetwory można też pasteryzować.
Zobacz też:
Gdzie wyrzucasz skorupki jajek? Większość osób popełnia błąd
Wiele osób trzyma je w sypialni. Gdy to przeczytasz, od razu je wyrzucisz
Dodawaj odrobinę do jajecznicy. Podkręcisz smak i pozbędziesz się oponki