W miniony weekend Lublin stał się areną intensywnych szkoleń z zakresu chirurgii zaćmy, gromadząc specjalistów z Czech, Słowacji, Rumunii oraz Polski. Wydarzenie odbyło się pod auspicjami Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) z siedzibą w szwajcarskim Lugano – instytucji o światowej renomie w dziedzinie kształcenia lekarzy okulistów.
Lublin jest jednym z czterech globalnych ośrodków ESASO – obok Lugano, Singapuru i Parmy – co potwierdza jego pozycję jako wiodącego centrum szkoleniowego w tej części Europy. – Jesteśmy prekursorem w Polsce, bo tego typu kursy realizowane są w tej chwili jedynie w Lublinie– podkreśla prof. Robert Rejdak. Dodał, iż miasto stało się także kluczowym miejscem wymiany doświadczeń dla okulistów z Ukrainy, którzy ze względu na bliskość geograficzną chętnie korzystają z lubelskich szkoleń.
Technologia, doświadczenie i praktyka
Uczestnicy szkolenia mieli możliwość zapoznania się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami w chirurgii zaćmy – zarówno pod względem technologicznym, jak i metodycznym. Program obejmował m.in. analizę rzeczywistych przypadków, pokazy wideo z sal operacyjnych oraz warsztaty z użyciem innowacyjnych soczewek wewnątrzgałkowych i sprzętu najnowszej generacji.
Zajęcia odbywały się w Centrum Symulacji Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, które od lat stanowi zaplecze dla zaawansowanego kształcenia lekarzy. Patronat nad wydarzeniem objął rektor uczelni, prof. Wojciech Załuska.
– Dla lekarzy z Polski i sąsiednich państw to wyjątkowa szansa na zdobycie wiedzy od międzynarodowych ekspertów. Gościliśmy wykładowców z Ukrainy, Rumunii oraz Włoch, a poziom merytoryczny szkolenia spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem – mówi prof. Rejdak.
Zaćma – cichy problem milionów pacjentów
Zaćma, czyli zmętnienie soczewki oka, dotyka w Polsce od 800 tysięcy do choćby 2 milionów osób, w zależności od danych. Liczba wykonywanych operacji systematycznie rośnie – w 2022 roku było ich około 280 tysięcy, w 2023 już między 300 a 350 tysięcy. Eksperci wskazują, iż aby zapewnić pełne potrzeby zdrowotne, liczba ta powinna przekraczać 400 tysięcy rocznie.
Zabiegi finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia są dla pacjentów bezpłatne, ale wiążą się z często wielomiesięcznym – a niekiedy choćby kilkuletnim – oczekiwaniem. Alternatywą pozostają kliniki prywatne, gdzie koszt zabiegu wynosi od 3 do 8 tysięcy złotych, zależnie od zastosowanych soczewek.
Kolejna edycja już jesienią
Ze względu na duże zainteresowanie i wysoką ocenę uczestników, kolejna edycja szkolenia w ramach ESASO została zaplanowana na jesień tego roku. Lublin, jako miasto silnie zaangażowane w rozwój nowoczesnej okulistyki, kontynuuje tym samym misję edukacyjną i kliniczną, wspierając rozwój specjalistów nie tylko z Polski, ale i całego regionu.
dziennikwschodni.pl