Od połowy czerwca w Szpitalu Wojewódzkim w Skierniewicach wykonywane są nowatorskie zabiegi ortognatyczne u pacjentów z wadami wrodzonymi twarzoczaszki w ramach NFZ. Operacje pozwolą pacjentom lepiej jeść i mówić, a przede wszystkim poczuć się komfortowo.

Nowatorskie operacje będzie przeprowadzał dr Marek Rybicki, chirurg szczękowo-twarzowy. Zabiegi wskazane są u pacjentów z wadami twarzoczaszki, którzy urodzili się ze zbyt małą lub dużą żuchwą szczęki, mają problemy z gryzieniem pokarmów i oddychaniem.
– Zabiegi ortognatyczne są dedykowane pacjentom z nieprawidłowościami rozwojowymi w obrębie szczęki i żuchwy, takimi jak ich niedorozwój lub przerost, które prowadzą do zaburzeń zgryzu, trudności w przyjmowaniu pokarmów, problemów z oddychaniem oraz estetyką twarzy – wskazał ekspert.
Realna poprawa jakości życia
Dzięki wdrożeniu programu ortognatycznego, szpital w Skierniewicach staje się jednym z nielicznych w regionie, oferującym tego rodzaju zaawansowane zabiegi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
– Proces leczenia obejmuje interdyscyplinarną współpracę z lekarzem ortodontą. Pacjent najpierw przechodzi etap przygotowania ortodontycznego, a następnie kwalifikowany jest do leczenia chirurgicznego – podkreślił dr Rybicki.
Zabieg ortognatyczny pozwoli poprawić rysy twarzy oraz przywraca funkcję żucia. Dr Rybicki, który jest również stomatologiem, dzięki skomplikowanym operacjom przywraca pacjentom zdrowie, komfort i nowy uśmiech. Jest doświadczony w leczeniu złożonych przypadków deformacji szkieletu twarzoczaszki, a w jego pracy priorytetem zawsze jest naturalne ratowanie zębów pacjenta poprzez najmniej inwazyjne metody.
– Zachęcamy ortodontów do współpracy i kierowania pacjentów na konsultacje do naszego ośrodka. To szansa na kompleksowe leczenie, które realnie poprawia jakość życia – wskazał specjalista.
Pacjenci mogą zgłaszać się bezpośrednio do szpitala w Skierniewicach lub poprzez skierowanie od ortodonty. Jak wskazano w informacji prasowej – Samorząd Województwa Łódzkiego wspiera skierniewicki szpital – w tym roku z budżetu województwa do placówki trafi prawie 5 mln zł.
Źródło: lodzkie.pl