Lista refundacyjna lipiec 2025 [video]

farmacja.pl 19 godzin temu

Od 1 lipca 2025 r. zaczęła obowiązywać nowa, rekordowa lista leków refundowanych. Przynosi ona ważne zmiany w dostępie do leczenia – zarówno dla pacjentów onkologicznych, pacjentów w terapiach lekowych, jak i pacjentów na co dzień korzystających z leków refundowanych dostępnych w aptekach.

Lista refundacyjna lipiec 2025 – co nowego na liście?

W związku z wydaniem pozytywnych decyzji o objęciu refundacją ogółem do wykazu zostało dodanych 208 produktów bądź nowych wskazań, z czego 129 pozycji to te dostępne w obrocie aptecznym.

Refundacją objęto długo wyczekiwaną epinefrynę we wstrzykiwaczach automatycznych, w dwóch wersjach: EpiPen Junior i EpiPen Senior. Leki te będą stosowane w leczeniu nagłych, ciężkich reakcji alergicznych – m.in. po użądleniach owadów, a także w przypadku anafilaksji idiopatycznej lub wywołanej wysiłkiem fizycznym. Dotychczas wielu pacjentów musiało samodzielnie ponosić koszty zakupu tego leku.

Nowe wskazania refundacyjne otrzymał modafinil, do stosowania u dorosłych chorujących na narkolepsję oraz insulina glarginowa o długim czasie działania czyli Toujeo Solostar – od lipca refundowana w leczeniu cukrzycy u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 6. roku życia. To ważne wsparcie dla tysięcy pacjentów, dla których leczenie stanie się teraz łatwiej dostępne i mniej obciążające finansowo.

Ponadto w wykazie refundacyjnym znalazło się nowe wskazanie dla Mibreksu, czyli rywaroksabanu w dawce 2,5 mg – będzie on mógł być stosowany w profilaktyce zdarzeń zakrzepowych związanych z miażdżycą.

Istotną nowością refundacyjną jest z pewnością Billex, czyli pierwszy preparat bilastyny z refundacją 30%, wskazany w objawowym leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek (sezonowego i całorocznego) oraz pokrzywki.

Za które leki pacjenci od lipca zapłacą mniej?

Dopłata pacjenta spadła dla 473 pozycji. Różnice cen nie będą zbyt odczuwalne, bo te przekraczające 10 zł dotyczą tylko 6 pozycji. O 24 zł mniej za swój lek zapłacą alergicy stosujący standaryzowany wyciąg alergenowy roztoczy kurzu domowego w postaci doustnego liofilizatu pod nazwą Acarizax. W granicach od 10 do 20zł potaniał też Preductal MR z dichlorowodrkiem trimetazydyny refundowany dla dorosłych pacjentów ze stabilną dławicą piersiową. Obniżka cen dotyczy opakowań zarówno 60 jak i 120-tabletkowych.

Wsród tańszych pozycji znajdziemy również szereg leków generycznych zawierających torasemid czy eplerenon, oba dostępne w ramach refundacji w leczeniu niewydolności mięśnia sercowego, czy preparaty z metylfenidatem, jako refundowana opcja w leczeniu ADHD u dzieci powyżej 6 roku życia.

Które leki będą dla pacjentów droższe?

Wzrost dopłaty tym razem dotyczy 578 pozycji lub wskazań. Najbardziej podrożały leki refundowane z lurazydonem, który jest stosowany w leczeniu schizofrenii u pacjentów od 13. roku życia. Duże dopłaty czekają też na pacjentów zażywających leki z desmopresyną. To lek refundowany m.in. w leczeniu moczenia nocnego. Odczuwalne przez pacjentów ze schizofrenią i chorobą afektywną dwubiegunową mogą być podwyżki cen szeregu leków zawierających olanzapinę. Chociażby na tym przykładzie można zaobserwować, jak duży jest udział w obrocie aptecznym generyków, firmowanych przez producentów takich jak Apotex, Lekam czy KRKA.

Wśród droższych pozycji, aczkolwiek tylko o kilka złotych, znajdziemy analogi gonadoliberyny typu Eligard, Diphereline SR czy Zoladex LA, dla których zakres wskazań objętych refundacją to leczenie złośliwego raka prostaty.

Jakich leków już nie zobaczymy na liście refundacyjnej?

Łącznie 111 leków lub wskazań utraciło refundację.

Od 1 lipca nie są refundowane niektóre antybiotyki z azytromycyną i cefuroksymem, takie jak Azitrolek i Xorimax.

Refundację tracą też systemy transdermalne Durogesic z fentanylem, silnym opioidowym lekiem przeciwbólowym.

Amlomyl stosowany w nadciśnieniu tętniczym zawierający amlodypinę także nie będzie na liście leków refundowanych.

Z listy wypadł również jeden z leków z atorwastatyną, czyli Atorvagen, ordynowany przy wysokim poziomie cholesterolu.

Idź do oryginalnego materiału