Lista refundacyjna kwiecień 2024 – najważniejsze zmiany [video]

rx.edu.pl 5 miesięcy temu

Znamy już ostateczny kształt nowej listy refundacyjnej, która zacznie obowiązywać 1 kwietnia. Ministerstwo Zdrowia kilka dni temu przedstawiło ostateczną wersję obwieszczenia, mówi się, iż mamy do czynienia z największym rozszerzeniem listy refundacyjnej od 2012 roku. Co w takim razie zmieniło się w stosunku do obwieszczenia styczniowego i czego możemy się spodziewać się my, jako farmaceuci i czego spodziewać się mogą nasi pacjenci? Szczegółowe zmiany w najnowszym video omawia dr n. farm. Anna Empel

Lista refundacyjna kwiecień 2024

Jakie nowe leki pojawią się na liście refundacyjnej?

Na nowej liście refundacyjnej pojawi się 86 nowych produktów leczniczych lub wskazań

Interesujące zmiany w tym aspekcie dotyczą flozyn. Po 5-miesięcznej nieobecności, do refundacji powraca Invokana (kanagliflozyna), natomiast wskazania do stosowania dla Jardiance (empagliflozyna) zostają rozszerzone u chorych z niewydolnością serca oraz pacjentów dorosłych z przewlekłą chorobą nerek. Dzięki temu leki, które nie tylko ułatwiają kontrolę poziomu glukozy we krwi, ale też umożliwiają kontrolę ciśnienia tętniczego i zaburzeń lipidowych stają się bardziej dostępne dla większej grupy pacjentów.

Nowym wskazaniem objęto też Mizetam, czyli połączenie atorwastatyny z ezetimibem- poza hipercholesterolemią i hiperlipidemią, lek będzie refundowany też w zapobieganiu zdarzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca i ostrym zespołem wieńcowym.

Nowością na liście jest Solitombo– produkt leczniczy złożony, będący połączeniem dwóch substancji czynnych stosowanych w łagodnym rozroście gruczołu krokowego czyli tamsulozyny i solifenacyny. Dotyczczas, takie połączenie było dostępne jako TamsunormCombi ale ze 100% odpłatnością dla pacjenta.

Zgodnie z opublikowanym obwieszczeniem, pojawią się też odpowiedniki substancji już refundowanych, a wśród nich kolejny generyk zawierający w składzie montelukast, tym razem jako produkt grupy Aurovitas, czy Xevoben– odpowiednik świetnie wszystkim znanego Madoparu.

Nowa lista refundacyjna – które leki będą tańsze dla pacjenta?

Dla 539 pozycji w obwieszczeniu spadnie dopłata pacjenta, najbardziej odczuwalne obniżki (czyli takie powyżej 10zł) dotyczą 18 produktów leczniczych bądź wskazań, w tym ponownie największa dotyczy Novo-Helisenu depot, który powraca do ceny sprzed 3 miesięcy.

Wśród tańszych pozycji znajdziemy też sitagliptynę oraz jej połączenia z metforminą, obecne w lekach takich jak Lonamo, Jazeta, Metisgletic czy Symetlip.

Znacznej obniżce uległy też ceny leków zawierających olanzapinę, ze wskazaniem do leczenia schizofrenii oraz choroby afektywnej dwubiegunowej. Spadek cen dotyczy całej gamy leków z tą substancją czynną: Zolafrenu, Zolaxy, Olzapinu, czy szeregu generyków pochodzących od producentów takich jak Apotex, Adamed czy Lekam.

Nowa lista refundacyjna – które leki będą droższe dla pacjenta?

Dla 545 pozycji na nowej liście refundacyjnej dopłata pacjenta wzrośnie.

Od 1 kwietnia znacznie więcej zapłacą pacjentki stosujące terapię hormonalną opartą na folitropinie, która ma zastosowanie w leczeniu niepłodności. Mowa tu m.in. o leku Recovelle (folitropina delta), którego cena podskoczy o 198zł, czy Gonal-F (folitropina alfa), którego cena wzrośnie o 132zł. Analogicznie wzrosną ceny Mensinormu, opartego na menotropinie.

Z tych bardziej znaczących podwyżek dopłat ze strony pacjenta, warto wspomnieć o Fraxiparinie (0.3ml-0.8ml/ampułkę) oraz o Madoparze, którego wzrosty ceny jest podyktowany tym, iż w grupie leków stosowanych w chorobie i zespole Parkinsona limit cenowy wyznacza Xevoben, tańszy generyk który został wyżej wspomniany.

Które leki wypadły z listy refundacyjnej?

Nie wszystkie produkty z poprzedniego obwieszczenia są dostępne w nowym wykazie. W związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub odmową refundacji na kolejny okres, na liście nie znajdzie się 72 produktów bądź wskazań figurujących w poprzednim obwieszczeniu:

-metformina jako Metcrean oraz Metcrean XR,

-Miflonide Breezhaler (obie dawki, wszystkie zarejestrowane wskazania na dzień wydania decyzji),

-Pradaxa 75 oraz 110mg,

-Syndi (obie objętości opakowania)

-Ivabradine Genoptim: dawka 5 oraz 7.5mg w opakowaniach a 56 tbl.

Wykaz, tzw. „polskich leków”

Nowe obwieszczenie refundacyjne zostało rozszerzone o dwa nowe wykazy G1 i G2. Te wykazy, nazywane „polskimi lekami”, obejmują łącznie 355 leków.

Wykaz G1 zawiera leki wytwarzane na terytorium Polski albo takie, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wytworzoną na terytorium Polski – objęte 10-procentową redukcją dopłaty pacjenta.

Wykaz G2 zawiera leki wytwarzane na terytorium Polski z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej na terytorium Polski – objęte 15-procentową redukcją dopłaty pacjenta.

Obniżki dopłat pacjentów do polskich leków to jeden z mechanizmów zawartych w nowelizacji ustawy o refundacji leków, który ma budować bezpieczeństwo lekowe Polski i zachęcać do zwiększania produkcji farmaceutycznej w naszym kraju, a tym samym uniezależnienia się od zagranicznych dostawców.

Opracowała: dr n.farm. Anna Empel

Idź do oryginalnego materiału