Pomoc osobom z problemami psychicznymi, spacery nad Silnicą, warsztaty integracyjne – to cele tylko niektórych projektów, jakie młodzi ludzie stworzyli dzięki inicjatywie „Liderzy dla Młodzieży”. Organizatorzy podsumowali to przedsięwzięcie.
Była to już czwarta edycja projektu skierowanego do młodych osób w wieku od 15. do 30. roku życia, które działają aktywnie na rzecz regionu.
– Uczestnicy mieli okazję wspierać swoje liderskie kompetencje, czyli budowanie zespołów, angażowanie ludzi, samoświadomość liderską, ale też wystąpienia publiczne oraz zastanawiali się, jak mogą wspierać innych młodych w działaniach na rzecz województwa świętokrzyskiego – tłumaczy Aneta Birnbaum z Fundacji Szkoła Liderstwa.
Projekt składał się z czterech zjazdów szkoleniowych. W ich trakcie uczestnicy pracowali razem z trenerami i tutorami, czyli doświadczonymi opiekunami.
Powstało wiele inicjatyw. Wśród nich projekt „Psycha nie siada”, którego celem jest praca z młodymi ludźmi nad ich kondycją psychiczną.
– W przyszłości zajmiemy się tworzeniem podcastów o zdrowiu psychicznym z różnorodnymi prelegentami. Będziemy dbać o to, by w naszym województwie zdrowie psychiczne młodych ludzi szybowało w górę i żeby zawsze mieli kogoś, komu mogą powierzyć swoje problemy, żeby zawsze ktoś ich wspierał – mówi Kacper Masternak, który stworzył projekt wraz ze swoim zespołem. Jest on również odpowiedzialny za inne przedsięwzięcie, a mianowicie wsparcie w zakładaniu młodzieżowych rad na szczeblu gminnym i powiatowym.
Z kolei Alicja Woźniak, razem z koleżankami tworzyły projekt „Barwy Wartości”.
– Chcieliśmy stworzyć taką przestrzeń, żeby młodzi mogli odbyć podróż w głąb siebie, zastanowić się, ponieważ wiemy, iż wartości są bardzo, bardzo pomocne przy podejmowaniu decyzji – dodaje.
Podsumowanie projektu odbyło się w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach.
- projekt
- kielce