Przewlekła choroba nerek - co to jest?
Przewlekła choroba nerek to jedna z chorób, które dotyczą tych parzystych narządów, pełniących niezwykle istotną funkcję w organizmie.
Nerki odpowiadają za filtrację krwi, usuwanie produktów przemiany materii ale także utrzymanie odpowiedniego ciśnienia i regulację gospodarki wodno-elektrolitowej.
Przewlekła choroba nerek to stopniowe, powolne pogarszanie się funkcji tych narządów, na skutek innych chorób współistniejących.
Do przewlekłej choroby nerek najczęściej prowadzą:Reklama
cukrzyca,nadciśnienie tętnicze, zaburzenia autoimmunologiczne, przewlekłe infekcje.
Wraz z postępem choroby dochodzi do gromadzenia się toksyn w organizmie, występują dokuczliwe objawy, a wraz z postępem choroby - dochodzi do niewydolności nerek.
Objawy w przewlekłej chorobie nerek
Pierwsze objawy choroby nerek nie są jednoznaczne i nie od razu chory wiąże je z problemami układu wydalniczego. W początkowym stadium choroby pojawiają się następujące symptomy.
Zmęczenie i osłabienie - gromadzące się w organizmie toksyny mogą powodować uczucie wyczerpania, nadmierną senność i problemy z koncentracją. Uczucie zmęczenia może także wiązać się z niedokrwistością - nerki odpowiedzialne są za wydzielanie erytropoetyny, czyli hormonu pobudzającego produkcję czerwonych krwinek.Bóle mięśni i kości - przewlekła choroba nerek może prowadzić do zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, co powoduje problemy z kośćmi oraz może być przyczyną częstych i bolesnych skurczów mięśni.Zmiany w oddawaniu moczu - pogorszenie pracy nerek może powodować zmiany w częstotliwości oddawania moczu. Niektórzy pacjenci zauważają, iż jest ona zwiększona, inni z kolei rzadziej korzystają w toalecie. Zmienić może się także barwa moczu - staje się on ciemniejszy i ostry w zapachu. Można także zauważyć, iż staje się on bardziej pienisty, co świadczy o obecności białka.Nadciśnienie - zaburzenia pracy nerek prowadzą do rozregulowania gospodarki elektrolitowej, co wiąże się z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Ponadto nadciśnienie sprzyja rozwojowi choroby - u pacjentów ze stwierdzonym nadciśnieniem i przewlekłą chorobą nerek obserwuje się szybsze nasilenie objawów PChN.
Nietypowe objawy w chorobie nerek
Oprócz powyższych objawów, chorobie nerek towarzyszą specyficzne symptomy, które powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza.
To objawy, które są charakterystyczne dla nieprawidłowo pracujących narządów, świadczących o rozwijającej się przewlekłej chorobie.
Na jakie symptomy należy zwrócić szczególną uwagę?
Metaliczny posmak w ustach
Nagromadzenie toksyn we krwi może wywoływać dziwny, metaliczny posmak. Może to także wpływać na apetyt i prowadzić do niechęci do jedzenia, szczególnie mięsa.
Przede wszystkim kumulacja mocznika może powodować spadek apetytu oraz powodować nieprzyjemny posmak w ustach i nieświeży oddech.
W przebiegu choroby nerek dochodzi też do zmian w składzie śliny, co także powoduje niechęć do jedzenia produktów bogatych w białko.
Ponadto nagromadzenie toksyn w organizmie wpływa na zmysł węchu. Chorzy skarżą się na wyczuwanie nieprzyjemnych i dziwnych zapachów z otoczenia, ale także i jedzenia.
Swędzenie skóry bez wyraźnej przyczyny
Nagromadzone toksyny mogą wywoływać uporczywe, trudne do złagodzenia swędzenie, często bez widocznych zmian skórnych.
Na uporczywy świąd ma także wpływ zaburzenie gospodarki fosforanowo-wapniowej. Podniesiony poziom fosforu, przy równoczesnym obniżeniu poziomu wapnia, powoduje wydzielanie parathormonu, a to z kolei może prowadzić do podrażnień skóry.
Obrzęk wokół oczu
To jeden z wczesnych objawów problemów z nerkami, szczególnie jeżeli pojawia się bez wyraźnej przyczyny i towarzyszą mu także inne objawy. Nerki tracą zdolność do odpowiedniego filtrowania krwi, co prowadzi do gromadzenia się płynów i białka w organizmie. "Obrzęk nerkowy" jest miękki, co oznacza, iż skóra poddaje się podczas nacisku na miejsca obrzęknięte, występuje najczęściej rano, po przebudzeniu.
Oprócz opuchniętych oczu, pacjent może zauważyć większy obwód w okolicy kostek, opuchnięte stopy oraz ręce.
Co zrobić, jeżeli podejrzewasz chorobę nerek?
W przypadku występowania powyższych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. W pierwszej kolejności lekarz zleci wykonanie podstawowych badań: morfologii wraz z oceną stężenia kreatyniny we krwi oraz wskaźnika GFR (wskaźnik filtracji kłębuszkowej). Ponadto niezbędne jest badanie moczu, pomiar ciśnienia tętniczego krwi i badania obrazowe - USG nerek lub TK jamy brzusznej.
Na podstawie wyników badań lekarz POZ kieruje do nerfologa, który może zlecić bardziej zaawansowane badania i wprowadzi odpowiednie leczenie.
CZYTAJ TAKŻE: