Leki na otyłość – korzyści i zagrożenia

termedia.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Jak wynika z badania, którego wyniki opublikowano 20 stycznia w „Nature Medicine”, leki odchudzające, takie jak Ozempic, obok wielu korzyści mogą przynieść także negatywne skutki. Mogą zwiększać ryzyko wystąpienia takich chorób jak zapalenie stawów czy zwiększać ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki.



Leki takie jak Ozempic zostały docenione za ich zdolność do zmniejszania wagi i leczenia zaskakująco wielu innych schorzeń, od problemów z sercem po chorobę Parkinsona. Teraz analiza danych pochodzących od prawie 2 milionów osób ujawnia nowe spojrzenie na skutki działania tych leków – w tym na ryzyko, jakie stwarzają.

Wyniki opublikowane w czasopiśmie „Nature Medicine” potwierdzają, iż te leki, zwane agonistami receptora peptydu glukagonopodobnego (GLP-1), oferują więcej niż tylko korzyści w postaci utraty wagi. Jednak praca podkreśla nowo rozpoznane ryzyko związane z tymi lekami, w tym zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia stawów i potencjalnie śmiertelnej choroby zwanej zapaleniem trzustki – czytamy na łamach portalu Nature.

Niektórzy badacze twierdzą, że badanie nie zawiera wystarczająco szczegółowych informacji, aby wyciągnąć solidne wnioski na temat korzyści i ryzyka związanego ze stosowaniem leków.

– Jedną rzeczą jest, gdy korzyść lub szkoda jest związana ze stosowaniem GLP-1, a inną, gdy znacznie zmienia to ryzyko — stwierdza Randy Seeley, specjalista ds. otyłości w University of Michigan Medical School w Ann Arbor, który nie brał udziału w badaniu skoncentrowanym na agonistach receptora GLP-1, w tym semaglutydzie, który jest sprzedawany jako Ozempic, w celu leczenia cukrzycy i jest w tej chwili powszechnie przepisywany w celu utraty wagi.

– Nikt nie zbadał kompleksowo skuteczności i ryzyka agonistów receptora GLP-1 w kontekście wszystkich możliwych skutków zdrowotnych – mówi Ziyad Al-Aly, naukowiec z Veterans Affairs St. Louis Health Care System w Missouri, który ze współpracownikami obserwował ponad 200 tys. osób z cukrzycą, które przyjmowały leki GLP-1, oraz około 1,7 miliona osób z cukrzycą biorących inne leki obniżające poziom cukru we krwi. Śledzili wpływ leków GLP-1 na 175 schorzeń.

W porównaniu z innymi lekami na cukrzycę leki GLP-1 były powiązane z niższym ryzykiem wystąpienia dziesiątek schorzeń, w tym chorób serca, udaru i chorób nerek. Obniżyły również ryzyko zaburzeń psychotycznych o 18 proc., choroby Alzheimera o 12 proc. i zaburzeń uzależnień średnio o 13 proc. Jak wskazuje Al-Aly, ponieważ leki GLP-1 działają na obszary mózgu zaangażowane w nagradzanie i kontrolę impulsów, mogą pomóc zmniejszyć pragnienie tytoniu, alkoholu, marihuany i opioidów.

Jednak badanie wykazało ryzyko związane ze stosowaniem GLP-1. – Na przykład leki te były powiązane z 11-proc. wzrostem ryzyka zapalenia stawów i o 146 proc. wyższym ryzykiem zapalenia trzustki – stanu zapalnego trzustki, który może prowadzić do powikłań zagrażających życiu. Są to nowe zagrożenia – dodaje Daniel Drucker, endokrynolog z University of Toronto w Kanadzie.

Idź do oryginalnego materiału