Leki inkretynowe na cukrzycę i… otyłość. Czym są analogi GLP-1?

angora24.pl 3 godzin temu

I z tego drugiego powodu uważane są za przełomowe w leczeniu otyłości. Mimo wszystko wciąż budzą nieufność wielu pacjentów, którzy krążą między faktami a mitami dotyczącymi wspomnianych terapii. Na kilka pytań z tym związanych odpowiada dr hab. Alina Kuryłowicz, członek rady medycznej Kliniki Holi.

– Czy analogi GLP-1 mają skuteczność potwierdzoną badaniami klinicznymi?

– Tak. Pacjenci stosujący te leki mogą stracić od 10 do 15 proc. masy ciała w ciągu roku, co stanowi znaczący wynik w porównaniu z innymi metodami. Leki te działają między innymi poprzez kontrolowanie apetytu i opóźnianie opróżniania żołądka, co pomaga pacjentom ograniczyć spożycie kalorii.

– I nie ma ryzyka poważnych skutków ubocznych?

– Analogi GLP-1 mogą powodować pewne skutki uboczne, są one zwykle łagodne i przejściowe. Najczęstsze objawy to dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty czy biegunka, które zwykle ustępują po kilku tygodniach stosowania leku. Badania kliniczne wykazały, iż poważne powikłania są niezwykle rzadkie i związane głównie z istniejącymi wcześniej schorzeniami pacjentów. Zawsze jednak leki te powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza.

– Czy to oznacza możliwość chudnięcia bez wysiłku ze strony pacjenta?

– Leki te nie zastąpią zdrowego stylu życia. Ich skuteczność w leczeniu otyłości jest największa, gdy pacjent jednocześnie przestrzega zdrowej diety i regularnie ćwiczy. Same w sobie nie są cudownym środkiem odchudzającym. Konieczne jest kompleksowe podejście, łączące farmakoterapię z odpowiednimi zmianami w nawykach żywieniowych i aktywnością fizyczną.

– Leczenie analogami GLP-1 przynosi długotrwałe efekty?

– Badania kliniczne wykazują, iż pacjenci poddani takiemu leczeniu i kontynuujący zdrowy styl życia mogą cieszyć się niższą masą ciała przez wiele lat. Analogi GLP-1 pomagają osiągnąć i utrzymać efekty, co bywa niezwykle trudne w przypadku tradycyjnych metod.

– Czy leki te są dostępne dla wszystkich i można je stosować bez konsultacji z lekarzem?

– Coraz częściej obserwuje się niepokojący trend stosowania tych leków na własną rękę, co niesie za sobą realne ryzyko zdrowotne. Leczenie analogami GLP-1 wymaga dokładnej oceny stanu zdrowia pacjenta przez lekarza. Tylko specjaliści mogą zdecydować, kto kwalifikuje się do terapii, na podstawie indywidualnych potrzeb i ogólnego stanu zdrowia. Osoby z poważnymi schorzeniami, takimi jak zaburzenia funkcji nerek czy wątroby, muszą być pod szczególną kontrolą. Tak więc nie są to terapie odpowiednie dla wszystkich chcących jedynie zrzucić nadmiar zbędnych kilogramów.

– Najwięcej korzyści ze stosowania analogów GLP-1 odnoszą osoby z cukrzycą typu 2?

– Prawdą jest, iż stworzono je z myślą o takich pacjentach, ale analogi GLP-1 pozwalają nie tylko kontrolować poziom glikemii. Obniżają także poziom ciśnienia tętniczego i stężenia cholesterolu LDL, wspierają również funkcje wątroby i nerek. Dzięki temu pacjenci korzystający z takich terapii mogą cieszyć się długotrwałą poprawą zdrowia metabolicznego.

Idź do oryginalnego materiału