Leki i wysokie temperatury. WIF przypomina o obowiązkach aptek…

mgr.farm 6 godzin temu

Wysokie temperatury na zewnątrz stanowią zagrożenie dla leków i stosujących ich pacjentów. Niewłaściwie przechowywane produkty lecznicze mogą być niebezpieczne. Dlatego co roku o tej porze inspekcja farmaceutyczna przypomina aptekom o ich obowiązkach w tym zakresie. Komunikat w tej sprawie wydał niedawno Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny.

– Wzorem poprzednich lat przypominam o obowiązku zapewnienia w aptekach, działach farmacji szpitalnej, punktach aptecznych oraz placówkach obrotu pozaaptecznego odpowiednich warunków przechowywania produktów leczniczych/wyrobów medycznych w zakresie temperatury i wilgotności, które powinny odpowiadać warunkom określonym przez producentów lub zawartym w Farmakopei Polskiej, a także o obowiązku dokładnej weryfikacji w momencie przyjmowania dostawy, warunków przechowywania oraz transportu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, które są przedmiotem dostawy – czytamy w komunikacie.

Wysokie temperatury i apteki

WIF przypomina również o obowiązku monitorowania temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, w których przechowywane są produkty lecznicze i wyroby medyczne. Apteka ma też obowiązek rejestrowania odczytów na każdej zmianie roboczej.

– W przypadku podejrzenia, iż produkt leczniczy lub wyrób medyczny nie odpowiada określonym wymaganiom jakościowym, kierownicy aptek, działów farmacji szpitalnej, punktów aptecznych mają obowiązek zabezpieczyć produkt leczniczy lub wyrób medyczny oraz zawiadomić wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego – wskazuje Podkarpacki WIF.

  • Czytaj również: Ryzykowne zakupy w aptece internetowej. Transport leków poza kontrolą?

Na szczególną uwagę zasługują produkty lecznicze termolabilne. Należy je przechowywać w warunkach chłodniczych między 2°C a 8°C. Podczas ich wydawania z apteki farmaceuci powinni informować pacjentów o adekwatnym przechowywaniu i transporcie oraz wydawać je w opakowaniach termoizolacyjnych.

– W przypadku dłuższych przerw w dostawie energii elektrycznej, kierownik placówki ma obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania produktów leczniczych termolabilnych. Niezwykle istotne jest przekazywanie pacjentowi informacji, iż przyjmowany przez niego lek może mieć działanie fototoksyczne lub fotoalergiczne i wymaga ograniczenia ekspozycji na promienie słoneczne lub zastosowania zabezpieczenia w postaci filtrów UVA i UVB – przypomina WIF.

Źródło: ŁW/Podkarpacki WIF

Idź do oryginalnego materiału