Dni i noce stają się coraz chłodniejsze. Oznacza to, iż pewna część ludzi sięgnie po elektryczne grzejniki. Jednak medycy ostrzegają przed niebezpiecznymi skutkami ubocznymi nierozważnego użytkowania sztucznych pogrzewaczy.
W czasopiśmie medycznym New England Journal of Medicine (NEJM) opublikowano niedawno przypadek negatywnego wpływu bezpośredniej ekspozycji na ciepło, spowodowanej użytkowaniem elektrycznego grzejnika.
Pewna 24-letnia kobieta zgłosiła się do klinki dermatologicznej z powodu wysypki na goleniach. Wspomniał, iż zmiany utrzymują się już 2 miesiąc. Ponadto nie miała żadnych innych niepokojących objawów. Lekarz zauważył, iż wysypka jest zdecydowanie bardziej intensywna na lewej nodze. Przeprowadził z pacjentką wywiad, w którym dowiedział się, iż zmiany na nogach pojawiły się po raz pierwszy w okresie zimowym.
Dr Binod K Khaitan stwierdził, iż wysypka jest wynikiem używania grzejnika elektrycznego. Co więcej lewa noga była w gorszym stanie, gdyż zwykle znajdowała się bliżej pogrzewacza. Lekarz zalecił wykonanie biopsji skóry by potwierdzić diagnozę i wprowadzić odpowiednie leczenie.
U pacjentki zdiagnozowano rumień ab igne, czyli rumień oparzeniowy. Ten stan wynika z długotrwałej ekspozycji na ciepło i może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. To schorzenie może pojawić się również w wyniku ekspozycji na promieniowanie podczerwone lub w związku z używaniem poduszek grzewczych.
Długotrwała ekspozycja na ciepło może rozrzedzać znajdującą się pod skóra tkankę i powodować owrzodzenia, łagodne swędzenie lub pieczenie.
Jak leczyć rumień ab igne?
Zazwyczaj wystarczy unikanie narażania się na bezpośrednie ciepło. Wysypka zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Jednak w ciężkich przypadkach pojawiają się blizny, które mogą pozostać na całe życie.
Pacjentce zalecono unikanie dalszej bezpośredniej ekspozycji na ciepło. Podczas trzytygodniowej wizyty kontrolnej przebarwienia zmniejszyły się, ale odbarwione blizny – które mogły być spowodowane łagodnymi oparzeniami – utrzymywały się. – relacjonuje lekarz
Trzeba mieć na uwadze, iż w wyniku przegrzania skóry istnieje możliwość powstania raka płaskonabłonkowego. jeżeli skóra nie goi się lub w obrębie wysypki rośnie guzek należy wykonać biopsję, aby wykluczyć raka.