Lekarz w prywatnym gabinecie bez ochrony

termedia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: 123RF


Naczelna Izba Lekarska stoi na stanowisku, iż ochroną przysługującą funkcjonariuszowi publicznemu powinni być objęci wszyscy lekarze, nie tylko pracujący w placówkach z umową z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale też prywatnych. Tym bardziej iż pielęgniarki czy ratownicy medyczni pracujący w komercyjnych podmiotach nie są z tej ochrony wyłączeni.



Choć lekarz nie jest funkcjonariuszem publicznym, to w tej chwili przysługuje mu ochrona prawna należna takiemu funkcjonariuszowi na podstawie art. 44 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Ale tylko wtedy, gdy udziela świadczeń zdrowotnych albo działa z tytułu obowiązku udzielenia pomocy lekarskiej w przypadku istnienia niebezpieczeństwa utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia – przypomina portal Prawo.pl. Ten sam przepis mówi o tym, iż ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu obejmuje tylko lekarzy wykonujących zawód w placówkach mających umowy z NFZ. Nie są nią objęci lekarze pracujący w podmiotach komercyjnych.

Lekarze przyjmują prywatnie bez ochrony

Samorząd lekarski postuluje zmianę przepisów tak, aby ochroną należną funkcjonariuszowi publicznemu objęci byli wszyscy lekarze, niezależnie od miejsca zatrudnienia.

– Samorząd lekarski stoi na stanowisku, iż wobec nasilającej się agresji wobec personelu lekarskiego zakres ochrony prawnej, przysługującej aktualnie lekarzom, jest zbyt wąski. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej nie godzi się z takim różnicowaniem pracy lekarza. Praca każdego lekarza jest niezwykle ważna i doniosła społecznie, nie powinno mieć tutaj znaczenia, czy pracę tę finansuje płatnik publiczny, czy jest ona świadczona poza systemem świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, iż w każdym przypadku, gdy lekarz jest przedmiotem ataku w czasie wykonywania zawodu, powinien korzystać z takiej ochrony prawnej, z jakiej korzystają funkcjonariusze publiczni – podaje NIL i apeluje do Ministerstwa Zdrowia o zmianę przepisów.

Jak poprawić bezpieczeństwo medyków? ►– Potrzebujemy pilnego wprowadzenia odpowiednich zaleceń i rekomendacji ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości i prokuratora generalnego dla prokuratorów, aby wszelkie przypadki agresji wobec medyków traktować ze szczególną dbałością – powiedział Klaudiusz Komor, wiceprezes NRL.
Idź do oryginalnego materiału