Lekarz o zmianie czasu: Zawsze jest niekorzystna dla zdrowia

kobieta.gazeta.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Bricolage/Shutterstock


W nocy z 26 na 27 października zmieniamy czas z letniego na zimowy. Okres, kiedy przestawiamy nasze zegarki, może być szczególnie trudny dla osób cierpiących na zaburzenia snu. Jak zmiana czasu wpływa na nasz organizm? - Zmiana czasu z medycznego punktu widzenia zawsze jest niekorzystna dla zdrowia - podkreśla dr Marcin Król, lekarz rezydent medycyny rodzinnej.
Już od 27 października wielu Polaków będzie budzić się i wstawać do pracy, gdy za oknem jeszcze jest ciemno. Przestawienie zegarków z czasu letniego środkowoeuropejskiego na czas zimowy pozostaje nie bez znaczenia dla naszego organizmu. Eksperci alarmują, iż zaburzenie naturalnego rytmu snu, może mieć szereg negatywnych konsekwencji. W tym okresie możemy odczuwać m.in. gorsze samopoczucie, mieć problemy z koncentracją i mogą wystąpić zaburzenia snu. - Zmiana czasu z medycznego punktu widzenia zawsze jest niekorzystna dla zdrowia - podkreślił w rozmowie z kobieta.gazeta.pl dr Marcin Król.


REKLAMA


Zobacz wideo Anna Kiełbasińska przyznaje. "Jestem na terapii od dwóch lat" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Jak zmiana czasu działa na organizm?
Z raportu "Sen Polaków. Straty dla gospodarki", autorstwa UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl wynika, iż ponad 41 proc. Polaków ma kłopoty ze snem. Dr Marcin Król zwrócił uwagę na to, iż zmiana czasu może pogłębiać ten problem. - Zacznijmy od tego, iż około połowa z nas ma jakąś formę zaburzeń snu. Dodatkowy czynnik w postaci zmiany czasu w pewno nam nie służy w zachowaniu higieny snu, bo każda zmiana rytmu biologicznego jest dla organizmu wyzwaniem. Człowiek potrzebuje kilku następnych dni, żeby się przyzwyczaić, choć w skrajnych przypadkach przestawienie się na "nowy czas" może potrwać kilka tygodni - tłumaczył.


Następnie zwrócił uwagę na to, iż osoby, które nie wysypiają się, są bardziej narażone na rozwój otyłości i cukrzycy. - Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia koncentracji i skupienia. Badania pokazują, iż zmiana czasu z zimowego na letni może zwiększyć ryzyko zawału serca, choć nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Z drugiej strony zmiana z letniego na zimowy, może to ryzyko zmniejszać - mówił. Podkreślił, iż szczególnie wrażliwe na zmianę czasu są osoby pracujące w trybie zmianowym.


2447972529 Tero Vesalainen / Shutterstock


Jak dbać o higienę snu?
Liczba godzin snu, jego regularność i jakość mają ogromne znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania. Osoby, które się wysypiają, łatwiej radzą sobie ze stresem w ciągu dnia, efektywniej przyswajają wiedzę i mają lepszą koncentrację, zyskują energię i dobry humor, sen regeneruje organizm i wzmacnia układ odpornościowy. Jak wskazuje portal pacjent.gov, w dbaniu o higienę snu może pomóc pilnowanie stałych pór wstawania rano i kładzenia się spać, dbanie o kondycję fizyczną, unikanie kofeiny i nikotyny, a także picia alkoholu przed snem czy obfitych posiłków. Wśród wytycznych można znaleźć także brak drzemek po godzinie 15:00, dbanie o odpowiednie warunki snu: wygodne łóżko, dopasowany materac, odpowiednia temperatura i przewietrzone pomieszczenie, czy unikanie światła w nocy. "Kładź się do łóżka wtedy, gdy odczuwasz senność. Łóżko powinno kojarzyć Ci się ze spaniem i regeneracją. Nie jedz tam posiłków, nie omawiaj trudnych tematów, nie czytaj, nie rozmawiaj przez telefon i nie oglądaj telewizji" - radzi serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
Idź do oryginalnego materiału