Lekarz mówi, iż możemy żyć 120 lat. Oto co trzeba zrobić

oen.pl 1 rok temu




  1. Długość życia w znacznym stopniu zależy od naszego stylu życia, jednak równie ważna okazuje się profilaktyka zdrowia

  2. Zdaniem lekarza specjalizującego się w medycynie długowieczności zapobieganie chorobom jest najważniejsze wtedy, gdy czujemy się dobrze i nie mamy objawów

  3. Choroby przewlekłe nie pojawiają się nagle, ale rozwijają się choćby przez dziesięciolecia, dlatego życie możemy wydłużyć, wykrywając problem wcześniej

  4. Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Czy możemy żyć dłużej?

Długowieczność jest tematem, w którym wciąż pozostaje wiele niewiadomych. Naukowcy starają się jednak zgłębiać zagadnienia dotyczące wydłużania życia i potencjału, jakie ma ludzkie ciało. Zdaniem maltańskiego lekarza Philipa Borga średnią długość życia można wydłużyć z 84 lat na 120 lata. Kluczem są tu badania profilaktyczne ukierunkowane na wykrywanie chorób, które mogą zabić jeszcze zanim zaczniemy odczuwać jakiekolwiek objawy.

Philip Borg jest radiologiem interwencyjnym specjalizującym się w onkologii interwencyjnej i pracującym w brytyjskim szpitalu The Christie w Manchesterze. Lekarza interesuje temat długowieczności, która stała się jedną z jego specjalizacji. W opinii Borga medycyna prewencyjna w połączeniu ze zdrową dietą, aktywnością fizyczną i odpowiednią ilością dobrego snu mogą sprawić, iż będziemy dożywać 120 lat.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Medycyna oparta na zdrowiu, nie chorobie

Poglądy Philipa Borga na temat przedłużania średniej długości życia opierają się na jego spostrzeżeniach dotyczących obecnego modelu medycyny. Według lekarza panuje trend promujący medycynę choroby – czekanie, na to, aż coś się stanie. Prowadzi to do sytuacji, w której pacjent zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy odczuwa objawy. W konsekwencji leczy się choroby, które już się ujawniły. Tymczasem diagnoza często pojawia się na tyle późno, iż pacjentowi pozostaje już jedynie końcówka życia. Przedłuża się więc życie pacjenta u jego schyłku, co jest drogie, a do tego pozwala na zapewnienie jedynie niskiej jakości życia.

Skupiamy się na medycynie reakcyjnej, zamiast na medycynie prewencyjnej. Lekarzy nie uczy się, w jaki sposób powinni doradzać pacjentom, jak powinni oni się zachować, żeby uniknąć choroby – podkreśla Philip Borg. Misją lekarza jest edukowanie pacjentów i lekarzy, a także uświadamianie, iż choroby przewlekłe nie pojawiają się nagle. Mogą rozwijać się przez 10, 20 lub 30 lat, a więc jest dużo czasu, żeby podjąć odpowiednie działania.

Statystycznie u niepalących osób powyżej 50. roku życia przyczyną zgonu w 80 proc. są choroby takie jak nowotwory, choroby serca, choroby metaboliczne i otyłość.

Niska świadomość zdrowia u pacjentów

Zdaniem Borga koniecznym krokiem do wydłużenia życia jest zmiana sposobu myślenia wśród pacjentów oraz lekarzy. Zamiast oczekiwać na pojawienie się symptomów, należałoby skupić się na wykrywaniu chorób jeszcze przed wystąpieniem niepokojących objawów. Chociaż wydaje się to logiczne, wielu pacjentów ma problem ze zgłoszeniem się do gabinetu lekarza choćby wtedy, gdy nie czują się dobrze. Tym trudniej wyobrazić sobie pacjentów udających się na wizytę przy dobrym samopoczuciu.

Czytaj też: Przepis na długowieczność. Rady japońskiego lekarza, który przeżył 105 lat

Mimo iż medycyna prewencyjna i badania profilaktyczne budzą obawy wśród pacjentów, zmiana w podejściu może ratować życie. Nawet 38 proc. nowotworów można zapobiec, ponieważ wywoływane są głównie przez niezdrowy styl życia, np. palenie i otyłość. Co więcej, w przypadku wykrycia nowotworu w pierwszym stadium szanse przeżycia wynoszą choćby 90 proc. Gdy raka wykryjemy w czwartym stadium, szanse spadają do 10 proc. Profilaktyka daje zatem szansę nie tylko na dłuższe życie, ale też zdrowsze życie.

Nikt nie chciałby żyć 120 lat, jeżeli miałby być obłożnie chory i niezdolny do robienia rzeczy, które kocha. Wolimy mieć możliwość podnoszenia wnuków i prawnuków lub grać w golfa, jeżeli to jest coś, co sprawia nam przyjemność – komentuje Borg. Celem medycyny długowieczności jest właśnie to – przedłużanie życia przy zachowaniu dobrego stanu zdrowia i ograniczenie spadku jakości życia w jego ostatnich pięciu latach.

Philip Borg to radiolog interwencyjny specjalizujący się w onkologii interwencyjnej. Jest też certyfikowanym specjalistą w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej, metabolicznej i medycyny funkcjonalnej. Pracuje w brytyjskim szpitalu The Christie w Manchesterze.


Jak długo żyją dziś Polacy? [INFOGRAFIKA]
|


Polska Grupa Infograficzna






ZOBACZ TAKŻE



Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Źródła


  • Jak długo może żyć człowiek? Mamy szansę na 120 lat, ale jest pewna przeszkoda

    Przeciętna długość życia człowieka rośnie – to bezsprzeczny fakt. Niektórzy naukowcy spekulują, iż pod koniec bieżącego wieku normą ma być dożywanie ponad 120…

    PAP



  • Jak zasnąć w 10, 60 i 120 sekund? Ten genialny trik stosują żołnierze

    Masz wrażenie, iż poświęcasz więcej czasu w zasypianie, niż na sam sen? Nie jesteś w tym osamotniony. To bardzo częsty problem, zwłaszcza gdy ulegamy silnemu…

    Hanna Szczygieł



  • Tak w Polsce jeszcze nie leczono nowotworu płuca. Temperatura wynosiła -120 stopni Celsjusza!

    Nowotwór płuc jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych, a jego rokowania pogarsza późne wykrycie choroby. Jednocześnie potęp w medycynie sprawia, iż dla…

    PAP



  • Wiceminister zdrowia: mamy 120 szpitali dla rannych z Ukrainy

    W Polsce mamy 120 szpitali, które zadeklarowały pomoc rannym z Ukrainy, łącznie 7 tys. miejsc – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

    PAP



  • Plan: do 2030 r. całkowicie wyeliminować WZW typu C. W Polsce 120 tys. osób nie ma pojęcia, iż choruje

    Do zakażenia wirusem HCV może dojść w bardzo wielu miejscach: u stomatologa, kosmetyczki, podczas wykonywania tatuażu, wirus przenosi się przez kontakt z zakażoną…



    Karolina Świdrak



  • Nieleczona zaćma prowadzi do utraty wzroku. Polacy boją się zabiegu?

    W 2020 roku wykonano w Polsce o 120 tys., czyli o około 30 proc. mniej operacji zaćmy niż w roku 2019. W innych krajach Unii Europejskiej pandemia nie przyniosła…



  • Telfexo 120 – skład, działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

    Telfexo 120 to lek przeciwhistaminowy mający działanie antyalergiczne, stosowany w leczeniu objawów alergii sezonowych.



  • Telfexo 120 mg – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

    Preparat zawierający substancję blokującą obwodowe receptory histaminowe typu 1 (H1).

    MP


Źródło

Idź do oryginalnego materiału