Zażywając lek na kaszel, twierdzą niektóre kobiety na TikToku, można zajść w ciążę. Podobnie jak wiele innych hacków zdrowotnych i „domowych środków zaradczych”, ten stał się wirusowy na platformie udostępniania wideo, ale eksperci medyczni przeprowadzają w tej chwili testy w świecie rzeczywistym.
Lekiem, który sprawdza się w leczeniu niepłodności, jest Mucinex, a dokładniej składnik gwajafenezyna, który usuwa śluz i flegmę z klatki piersiowej.
Twierdzenia dotyczące „Metody Mucinex” cieszą się popularnością od miesięcy, z milionami wyświetleń, a choćby hashtagiem #mucinexdpregnancy na TikTok.
W jednym z filmów TikTok kobieta stwierdziła, iż zażyła lek 30 minut przed stosunkiem i zadziałał. Każdy rodzaj Mucinexu lub leku zawierającego gwajafenezynę będzie działał, powiedziała wpływowa na styl życia Amanda McGibbon.
Teraz, pisząc w The Conversation, dwóch ekspertów medycznych próbowało rozwiać niezwykłe adekwatności lecznicze przypisywane Mucinexowi, produkowanemu przez Reckitta.
Adam Watkins z Uniwersytetu w Nottingham i Emma Lucas z Uniwersytetu w Sheffield twierdzą, iż kilka jest dowodów naukowych potwierdzających twierdzenie, iż Mucinex jest dobry na płodność.
Obejrzyj: Zmiany metaboliczne, które naukowcy zmapowali w celu regulacji zdrowia ciąży
Najczęściej cytowane badanie jest również stare. Eksperci zwrócili uwagę, iż w badaniu opublikowanym w 1982 roku w czasopiśmie Journal of Fertility and Sterility wzięło udział 40 par.
Kobiety biorące udział w badaniu przyjmowały 200 mg gwajafenezyny trzy razy dziennie, począwszy od 5. dnia cyklu miesiączkowego.
Ostatecznie 15 z 40 par miało dzieci. Ale jest pewien haczyk. Tej grupy par nie porównano z grupą osób, które nie przyjmowały gwajafenezyny, co oznacza, iż nie było grupy kontrolnej, która mogłaby sprawdzić wyniki.
Reckitt, gigant farmaceutyczny, powiedział, iż Mucinex powinien być stosowany wyłącznie „zgodnie ze wskazówkami na etykiecie” zgodnie z przeznaczeniem, co oznacza, iż przyjmowanie go w leczeniu niepłodności jest równoznaczne ze stosowaniem niezgodnym z zaleceniami.
Jak zatem zajść w ciążę?
Eksperci zwrócili uwagę, iż w przypadku ciąży konieczne są zatwierdzone leki i metody leczenia niepłodności, a także zmiany w diecie i stylu życia.
Sugerowali unikanie palenia, ograniczanie spożycia alkoholu, utrzymywanie prawidłowej wagi i redukcję stresu jako inne sposoby pomagające osiągnąć pożądany efekt.
Doszli do wniosku, iż najłatwiejszym i najlepszym sposobem jest konsultacja z lekarzem.
(Przy udziale agencji)
Vinoda Janardhanana
Vinod Janardhanan jest kierownikiem ds. treści cyfrowych w tej witrynie. Jego życie jest bardziej interesujące w jego głowie, gdzie iskry są iskrą światowej polityki, rozrywki, muzyki i…
zobaczWięcej