Leczenie otyłości – sprawdź, jak przebiega terapia i jak długo trwa
Otyłość to przewlekła choroba, która wiąże się z nadmiernym rozrostem tkanki tłuszczowej i zwiększeniem masy ciała. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, z powodu otyłości cierpi blisko 2 mld ludzi na całym świecie. Każdego roku nadmierna masa ciała przyczynia się do blisko 3 mln zgonów. Istnieją różne sposoby leczenia otyłości. Jak przebiega terapia otyłości i jak długo trwa? Odpowiadamy.
Nadwaga i otyłość – klasyfikacja
Nadwaga jest skutkiem nadmiernego odkładania się nadwyżki energii w postaci tłuszczu w organizmie. W przypadku braku modyfikacji nawyków żywieniowych oraz zwiększenia aktywności fizycznej, prowadzi często do otyłości. Nadwaga i otyłość diagnozowane są na podstaw wskaźnika BMI (Body Mass Index), odnoszącego masę ciała do wzrostu. Wylicza się go następująco: BMI = M/W2 (M – masa ciała w kilogramach, a W – wzrost w metrach). Nadwaga klasyfikowana jest przy BMI>25, z kolei otyłość przy BMI>30.
Obecnie dostępnych jest wiele różnych metod leczenia otyłości. Dopasowywane są one indywidualnie do Pacjenta, zależnie od ogólnego stanu jego zdrowia, jak również stopnia zaawansowania choroby.
Farmakologiczne leczenie otyłości
Osoby zmagające się z nadmiarowymi kilogramami najczęściej w pierwszej kolejności sięgają po środki farmakologiczne. W terapii otyłości, w zależności od sytuacji Pacjenta (inne choroby lub zaburzenia hormonalne), zastosowanie znajdują leki zmniejszające apetyt, hamujące wchłanianie, leki hormonalne oraz leki na insulinooporność.
W przypadku, kiedy przyjmowanie środków, z jednoczesnym wdrożeniem odpowiedniej diety i dbaniem o aktywność fizyczną, nie przynoszą oczekiwanych efektów, Pacjenci mogą zdecydować się na leczenie otyłości dzięki innych metod. Do wyboru mają oni metody chirurgiczne i leczenie nieinwazyjne.
Metody chirurgicznego leczenia otyłości
W chirurgii bariatrycznej (zajmującej się leczeniem nadwagi i otyłości) zastosowanie znajdują różne zabiegi. Należą do nich operacje:
- rękawowa resekcja żołądka,
- wyłączenie żołądkowe z zespoleniem na pętli Roux-en-Y,
- wyłączenie żołądkowe z zespoleniem pętlowym,
- laparoskopowa plikacja żołądka,
- wyłączenie dwunastniczo-krętnicze z pojedynczym zespoleniem,
- przełożenie jelitowe.
Leczenie otyłości dzięki balonu
Do najpopularniejszych sposobów leczenia otyłości zaliczamy również balon żołądka. Zabieg z jego wykorzystaniem polega na wprowadzeniu do żołądka specjalnego balonu, który napełniany jest płynem i/lub powietrzem. Efektem tego jest zmniejszenie maksymalnej pojemności żołądka. Balon, chociaż sam w sobie nie leczy otyłości, to skutecznie wspomaga kontrolowanie masy ciała. Metoda ta zyskuje na popularności przede wszystkim z uwagi na jej niską inwazyjność oraz możliwość szybkiego powrotu Pacjenta do codziennych obowiązków.
Ile trwa leczenie otyłości?
Leczenie otyłości balonem jest procesem długotrwałym, wymagającym od Pacjenta wytrwałości i samozaparcia; także dietetycznego. W przypadku balonu jest on umieszczany w żołądku na 6-12 miesięcy. Bardzo ważne są w tym okresie również nadzór i wsparcie specjalistów. Często osoby zmagające się z otyłością tracą zapał po pierwszych 3 miesiącach terapii. Jest to czas, w którym nie obserwuje się tak spektakularnych spadków wagi, jak na początku leczenia.
Czym grozi brak leczenia? Skutki otyłości
Otyłość to choroba, która jak każda inna, wymaga odpowiednio dopasowanego leczenia. Zaniedbana może nieść ze sobą poważne konsekwencje.
Nadmiar tkanki tłuszczowej wywołuje między innymi:
- choroby sercowo-naczyniowe,
- cukrzycę typu 2,
- dnę moczanową,
- chorobę przewlekłą trzustki i wątroby,
- zespół bezdechu sennego,
- problemy z zajściem w ciążę,
- nowotwory – jelita grubego, piersi, jajników, endometrium i prostaty.
Szczególnie niepokojąca jest coraz częściej diagnozowana otyłość u dzieci. Powoduje ona podwyższone ryzyko wystąpienia otyłości (i chorób z nią związanych) w dorosłym życiu.
Terapia otyłości w Medispace
Poradnia Leczenia Otyłości w Medispace to miejsce stworzone z myślą o sprawowaniu zintegrowanej opieki nad Pacjentami z otyłością. Oferujemy pomoc w planowaniu leczenia, monitorowaniu jego efektów oraz eliminowaniu lub minimalizowaniu powikłań otyłości.
Zapewniamy wsparcie w zakresie wdrażania zmian nawyków żywieniowych i stylu życia, jak również wykonujemy kwalifikację do farmakoterapii i leczenia zabiegowego.
W odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania Pacjentów stworzyliśmy pakiet usług medycznych o nazwie Medi-BAR. Pacjentom proponujemy 6-miesięczną opiekę w procesie leczenia z możliwością kontynuacji, co zwiększa szanse na skuteczną terapię otyłości.