Leczenie endometriozy od lipca na NFZ

termedia.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Piotr Skórnicki/Agencja Wyborcza.pl


Prace nad standardem kompleksowej opieki nad pacjentką z endometriozą są na ukończeniu, a projekt rozporządzenia trafi do konsultacji społecznych w kwietniu. – Od 1 lipca będziemy mogli leczyć endometriozę na NFZ – zapowiedziała Izabela Leszczyna.



30 marca jest dniem budowania wiedzy o endometriozie, o jej objawach i możliwościach leczenia, dniem solidarności z kobietami chorymi na endometriozę. Resort zdrowia w przekazał w tym dniu na platformie X, iż prace nad standardem kompleksowej opieki nad pacjentką z endometriozą są na ukończeniu, a projekt rozporządzenia trafi do konsultacji społecznych, a od lipca tego roku nowe świadczenie będzie finansowane przez NFZ

– Od 1 lipca będziemy mogli leczyć endometriozę na NFZ – zapowiedziała podczas debaty o endometriozie „Taka twoja uroda” w TVN24 GO minister zdrowia Izabela Leszczyna. Mówiła też, iż powstanie centrum leczenia endometriozy.

Silny ból miesiączkowy może być objawem endometriozy - choroby, która niszczy życie wielu kobiet.

Dlatego ważne jest, by nie bagatelizować bólu i reagować, zgłaszając się do lekarza ginekologa.

30 marca jest dniem budowania wiedzy o endometriozie, o jej objawach i… pic.twitter.com/kAWBWO4SM9

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 30, 2025

– Najdalej za dwa tygodnie rozporządzenie, które mówi o świadczeniach finansowanych z budżetu państwa w zakresie leczenia szpitalnego trafia do konsultacji. Liczę tu na to, iż wszystkie pacjentki, kobiety chore na endometriozę, przyślą nam swoje uwagi. Zrobią to oczywiście lekarze, zrobią to eksperci – mówiła szefowa resortu zdrowia.

Dodała także, iż powstanie centrum leczenia endometriozy. – Nie będą mogli tej zaawansowanej endometriozy leczyć wszyscy w każdym szpitalu. To muszą być naprawdę specjaliści, profesjonaliści – tłumaczyła minister zdrowia. Dodała, iż będą szkolenia dla lekarzy specjalistów.

– Do wszystkich rektorów uczelni medycznych wystosuję pismo, w którym poproszę ich o to, żeby uwzględnili podczas zajęć właśnie z zakresu ginekologii, czym jest endometrioza, jak się ją diagnozuje, jak się leczy – zapowiedziała Leszczyna.

Aby gwałtownie zdiagnozować endometriozę W Polsce około miliona kobiet cierpi z powodu endometriozy, ale szacuje się, iż niezdiagnozowana może dotyczyć choćby trzech milionów. Podstawowym problemem jest późna rozpoznawalność – dlatego tak istotny jest projekt pod nazwą „Badanie porównawcze oceniające zastosowanie nieinwazyjnego testu EndoRNA w rozpoznaniu endometriozy względem laparoskopii”.
Idź do oryginalnego materiału