L4 w ciąży – Twoje prawa i przywileje

acusmed.pl 1 miesiąc temu

Ciąża to odpowiedzialny czas w życiu każdej kobiety, który decyduje również o zdrowiu rozwijającego się dziecka. W czasie jej trwania wiele kobiet pozostaje aktywnych zawodowo, ponieważ ciąża niepowikłana, czyli bez zagrożeń, nie stanowi wskazań do ubiegania się o L4. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach kobieta nabywa prawo i może skorzystać z e-zwolnienia w czasie trwania ciąży – w trosce o swoje i dziecka zdrowie.


Czy kobiety w ciąży mogą uzyskać L4 online?

Ciąża to kilkumiesięczna podróż w życiu przyszłej mamy i rozwijającego się dziecka. W jej trakcie są narażeni na wiele niebezpieczeństw. Kobieta musi bowiem zadbać zarówno o sferę psychiczną, jak i fizyczną (somatyczną). W przypadku, gdy kobieta zaczyna źle się czuć w czasie ciąży, powinna zasięgnąć konsultacji z lekarzem, który w określonych sytuacjach może zdecydować się na wystawienie e-zwolnienia (ZUS ZLA).

Odpowiadając na pytanie, czy kobiety w ciąży mogą uzyskać L4 online, odpowiedź brzmi: TAK. Warunkiem koniecznym jest jednak uzasadnienie medyczne. Sama ciąża nie stanowi przeciwwskazania do pracy – złośliwi stwierdzą, iż „ciąża to nie choroba”. Co jest oczywistą prawdą, sytuacja ta zmienia się jednak, jeżeli może ona zagrażać życiu i/lub zdrowiu przyszłej mamy, dziecka lub istnieje realne zagrożenie przedwczesnego rozwiązania.

Podsumowując – jeżeli istnieją wskazania medyczne do wystawienia e-zwolnienia w czasie ciąży, lekarz może to uczynić, niezależnie od specjalizacji, a także rodzaju wizyty (konsultacja w gabinecie lub online, np. podczas wideorozmowy). Zatem ginekolog nie jest jedyną osobą, która może wystawić zaświadczenie dla kobiety w ciąży, w którym stwierdza o jej niezdolności do kontynuowania pracy na danym stanowisku.


Kiedy przysługuje L4 w ciąży?

Kobieta ma prawo do L4, jeżeli ciąża stanowi realne utrudnienie w wykonywaniu codziennych, jak i służbowych obowiązków. Jednym z powodów mogą być niepowściągliwe wymioty ciężarnych (w klasyfikacji ICD-10 mają kod O21). Wskazaniem do wystawienia L4 są również dolegliwości psychiczne, np. zaburzenia lękowe związane z porodem i wychowywaniem dziecka.

Stanem szczególnym jest ciąża powikłana, gdzie lekarz może zdecydować o konieczności wystawienia L4, choćby jeżeli przyszła mama jest w pełni sił. Lekarz ginekolog (i nie tylko) może zalecić pacjentce obowiązkowy odpoczynek w następujących przypadkach:

  • powikłania ciążowe – ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu, np. łożysko przodujące lub odklejanie się łożyska, niewydolność szyjki macicy lub występowanie przedwczesnych skurczów macicy;
  • ciężkie nadciśnienie tętnicze związane z ciążą (kod O13);
  • zagrożenie wystąpieniem stanu przedrzucawkowego, np. zespół HELLP;
  • praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub rozwoju dziecka.

W zaawansowanej ciąży lekarz może również zalecić L4, szczególnie w ostatnich tygodniach przed porodem, jeżeli pacjentka doświadcza takich dolegliwości jak silne bóle krzyża czy obrzęki nóg, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.


Bezpieczne konsultacje medyczne online dla kobiet w ciąży

Konsultacje online z lekarzem, na przykład za pośrednictwem platformy Med24, są w pełni bezpieczne i wygodne. W jej trakcie możesz uzyskać poradę lekarską bez wychodzenia z domu. Jest to szczególnie ważne w przypadku ciąży wysokiego ryzyka lub innych problemów zdrowotnych, które stanowią ograniczenie do poruszania się i przemieszczania.

W czasie wizyty zdalnej, na podstawie bieżących badań, stosowanych leków i ewentualnych objawów, oceni stan zdrowia, a w razie konieczności wystawi e-receptę również wtedy, gdy jesteś w ciąży.


Jak długo można być na L4 w ciąży?

Maksymalny okres zwolnienia lekarskiego z powodu ciąży wynosi 270 dni, co odpowiada dziewięciu miesiącom. Należy jednak pamiętać, iż lekarz zwykle wystawia kilka krótszych zwolnień, które mogą być przedłużane w zależności od stanu zdrowia pacjentki. Na zwolnieniu lekarskim będzie widoczne oznaczenie „B”, informujące o ciąży.


Przepisy prawne dotyczące L4 dla ciężarnych pracownic

Prawo chroni kobiety w ciąży na wiele sposobów, dodatkowo przypisuje im kilka przywilejów. Przykładowo:

  • nie mogą zostać zwolnione;
  • nie mogą być zmuszone do pracy w nocy czy nadgodzinach;
  • mają pierwszeństwo w kolejkach (w ramach zwyczaju) w sklepach, urzędach, a także wyznaczone miejsca do siedzenia w środkach transportu publicznego.

W przypadku L4 z powodu ciąży przysługuje pełne wynagrodzenie, czyli 100% podstawy wymiaru. Należy jednak pamiętać, iż zasiłek chorobowy nie zawsze przysługuje od pierwszego dnia. Oznacza to, iż zasiłek będzie wypłacany po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (w przypadku umowy o pracę) lub po 90 dniach (w przypadku umowy zlecenia lub prowadzenia własnej działalności).

Inne istotne informacje nt. zwolnienia w czasie ciąży:

  • L4 w czasie ciąży nie jest odpowiednikiem urlopu wypoczynkowego, podobnie jak każde inne zwolnienie lekarskie;
  • podczas trwania e-zwolnienia L4 nie można podejmować żadnej pracy zarobkowej;
  • L4 nie oznacza, iż kobieta jest przykuta do łóżka – w przypadku zwolnienia z oznaczeniem „pacjent wychodzący” może normalnie funkcjonować, np. udać się na kontrolną wizytę do lekarza prowadzącego ciążę lub spacer, drobne zakupy, o ile nie stanowią one przeciwwskazania (w szczególności dźwiganie ciężkich przedmiotów);
  • ciężarna kobieta jest zobowiązana do podania aktualnego adresu przebywania, co jest najważniejsze dla potwierdzenia przez ZUS w przypadku niezapowiedzianej kontroli stosowania się do założeń i wskazań zwolnienia;
  • kobieta w ciąży przebywająca na zwolnieniu lekarskim w przypadku naruszenia zasad L4 może utracić prawo do zasiłku chorobowego i być dodatkowo pociągnięta do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę.

„Artykuł sponsorowany”

Idź do oryginalnego materiału