
Miesiąc Świadomości Autyzmu ma podkreślić potrzeby poprawy jakości życia osób w spektrum autyzmu. Osoby te należą bowiem do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie
Autyzm to między innymi, zaburzenia w sferze komunikacji, więc osobom, które się z nim zmagają trudno funkcjonować w społeczeństwie, mają oni problemy z rozumieniem zasad, z inicjowaniem i podtrzymywaniem rozmowy z zadawaniem pytań.
– Problemy występują jednak w każdej sferze rozwojowej i mogą dotyczyć np. rozumienia prostych poleceń. Przez to, iż często współwystępują zachowania trudne, osoby z autyzmem mogą wzbudzać lęk wśród ludzi, co często wynika z braku dostatecznej wiedzy na temat tego zaburzenia i prowadzi do wykluczenia czy izolacji. Ludzie nie wiedzą w jaki sposób mogą nawiązać z nimi kontakt i jak im pomóc. Bardzo często to wszystko odbija się też na rodzicach, zwłaszcza małych, mocno zaburzonych dzieci, których trudne zachowania są bardzo manifestowane – tłumaczy Paulina Papka, prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu oddział Kielce.
Pamiętajmy, iż dziecko machające rączkami czy nastolatek podskakujący w sklepie, restauracji czy kinie, nie są niegrzeczni. Potrzebują tego do uregulowania swojego układu nerwowego. Starajmy się okazywać zrozumienie dla stanów współwystępujących. U około 80 proc. osób autystycznych diagnozuje się ADHD.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu.