Jest to choroba przenoszona drogą płciową lub wskutek bezpośredniego korzystania z przedmiotów osób chorych. Chorują zwykle dzieci lub młodsi dorośli, przy czym u dzieci schorzenie przenosi się za pośrednictwem przedmiotów lub kontaktów z osobą zakażoną. Okres wylęgania wynosi od 2 do 7 tygodni; mięczak nie jest przy tym chorobą groźną, ale bardzo nieprzyjemną i powoduje zdecydowany spadek jakości życia.
Grupa naukowców i klinicystów indyjskich zajęła się problemem leczenia objawów mięczaka zakaźnego (MC) u dzieci i młodzieży. Porównano skuteczność i bezpieczeństwo dwóch tradycyjnie stosowanych w tym celu środków – 20-proc. kwasu glikolowego i 30-proc. kwasu salicylowego.
W tym celu wszyscy pacjenci z MC w wieku od roku do 15 lat zgłaszający się do poradni dermatologicznej zostali losowo przydzieleni do dwóch grup terapeutycznych A i B. Grupę A leczono 20-proc. roztworem kwasu glikolowego, a grupę B – 30-proc. roztworem kwasu salicylowego. Roztwór kwasu salicylowego i glikolowego podawano codziennie przez 4 tygodnie. Rodziców pacjentów poinstruowano, aby aplikowali lek raz dziennie na noc przez godzinę wyłącznie na zmiany chorobowe. Ocenę odpowiedzi i działań niepożądanych analizowano u wszystkich pacjentów co tydzień przez 4 tygodnie w ramach codziennego protokołu leczenia. Kontrolę prowadzono co miesiąc przez 3 miesiące po zakończeniu.
Pod koniec czwartego tygodnia chorzy z grupy A (60 chorych) byli leczeni 20-proc. kwasem glikolowym, z czego u 34 (56,66 proc.) chorych uzyskano całkowite ustąpienie zmian.
Pacjenci z grupy B byli leczeni 30-proc. kwasem salicylowym, z czego 38 (63,33 proc.) wykazało całkowite ustąpienie zmian. Najczęstszym działaniem niepożądanym była wtórna infekcja bakteryjna, a następnie hiperpigmentacja pozapalna w obu grupach.
Według badaczy terapie wykazały, iż 30-proc. kwas salicylowy jest skuteczniejszy i ma mniej działań niepożądanych w leczeniu mięczaka zakaźnego niż 20-proc. kwas glikolowy.
Opracowanie: Marek Meissner