Kwalifikacja do Krajowej Sieci Kardiologicznej w czerwcu lub lipcu

mzdrowie.pl 3 dni temu

Resort zdrowia zamierza rozpocząć kwalifikację szpitali do Krajowej Sieci Kardiologicznej w połowie 2025 r. Dzięki wdrożeniu sieci spodziewamy się skrócenia czasu oczekiwania na leczenie – powiedział wiceminister Marek Kos podczas drugiego czytania projektu ustawy o KSK.

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej, którego przyjęcie rekomenduje sejmowa Komisja Zdrowia. Podczas prac w komisji wprowadzono do projektu legislacyjno-redakcyjne zmiany zgłoszone przez sejmowe biuro legislacyjne. Komisja poparła też poprawkę posłanki Elżbiety Gelert (KO), która doprecyzowuje zasady kwalifikacji do KSK podmiotu leczniczego, w którego strukturze jest więcej niż jeden zakład leczniczy. Komisja nie zgodziła się natomiast na przyjęcie poprawek PiS, które posłanka Katarzyna Sójka (PiS) zgłosiła jako wnioski mniejszości. Poprawki PiS skupiają się na dwóch kwestiach – finansowaniu KSK oraz czasie jej wdrożenia. PiS wnioskuje, by sieć finansowana była z budżetu państwa, a nie przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jak założyli autorzy projektu.

“Poprawki te w naszej ocenie są niezbędne, by projekt ten rzeczywiście służył pacjentom i gwarantował stabilne finansowanie systemu opieki kardiologicznej w Polsce” – powiedziała podczas drugiego czytania Katarzyna Sójka. Klub PiS proponuje przyspieszenie wdrażania zmian w obszarze kardiologii. “Pacjenci nie mogą latami czekać na realne efekty tej ustawy. Długie vacatio legis oznacza dalsze odkładanie w czasie niezbędnych zmian” – tak uzasadniła wniosek o skrócenie okresu przejściowego. PiS popiera ideę sieci – “To projekt zapoczątkowany przez rząd PiS, jednak projekt wymaga korekt, które zapewnią stabilne finansowanie i przyspieszenia, by zmiany mogły jak najszybciej służyć pacjentom”. Posłanka Jolanta Zięba-Gzik (Trzecia Droga-PSL) podkreśliła, iż projekt o KSK jest bardzo potrzebny. Grzegorz Napieralski z KO apelował o przyjęcie ustawy przez Sejm ponad podziałami politycznymi.

Odpowiadając na pytania posłów wiceminister zdrowia Marek Kos powiedział, iż wśród celów ustawy jest m.in. poprawa opieki kardiologicznej i skoordynowania jej, zapewnienie ciągłości opieki (od diagnostyki, przez leczenie po rehabilitację) oraz monitorowanie jej jakości -“W perspektywie długoterminowej spodziewamy się, iż KSK przyczyni się do poprawy dostępności opieki kardiologicznej. (…) Spodziewamy się skrócenia czasu oczekiwania na leczenie i spadku śmiertelności powikłań chorób kardiologicznych”.

Podmioty lecznicze będą miały 3 lata na spełnienie wymagań przystąpienia do KSK na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki kardiologicznej. Pierwsza kwalifikacja zostanie przeprowadzona nie później niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Kwalifikacji ośrodków kardiologicznych będzie dokonywał prezes NFZ. Marek Kos poinformował, iż resort zdrowia chciałby rozpocząć kwalifikację świadczeniodawców do sieci w czerwcu lub lipcu 2025 r. – możliwie gwałtownie po uchwaleniu ustawy i podpisaniu jej przez prezydenta.

Zgodnie z projektem ustawy, KSK będzie miała trzy poziomy zabezpieczenia. Na pierwszym poziomie (OK I) pacjent ma mieć zapewnioną podstawową diagnostykę kardiologiczną. Na drugim poziomie (OK II) – koordynację i ciągłość opieki kardiologicznej w tym kompleksową diagnostykę kardiologiczną, leczenie kardiologiczne w tym z zakresu kardiologii interwencyjnej i leczenia ostrych zespołów wieńcowych oraz dostęp do rehabilitacji kardiologicznej. Na trzecim poziomie (OK III) ma być zapewniona koordynacja i ciągłość opieki kardiologicznej oraz będą przeprowadzane najbardziej skomplikowane procedury medyczne, np. z zakresu kardiochirurgii. Ustawa zakłada też wprowadzenie karty e-KOK, która umożliwi gromadzenie i przetwarzanie danych dotyczących opieki kardiologicznej oraz monitorowanie wskaźników jakości opieki kardiologicznej w ramach sieci. Wiceminister zdrowia poinformował, iż w pełni ma ona działać od początku 2028 r.

Wdrożenie Krajowej Sieci Kardiologiczna jest realizacją jednego z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy. Nowy model organizacji opieki kardiologicznej na terenie całego kraju ma podnieść efektywność leczenia chorób układu krążenia. Głównym celem sieci jest podniesienie efektywności leczenia chorób układu krążenia. Każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, ma otrzymać opiekę kardiologiczną opartą o jednakowe standardy. System ma elastycznie odpowiadać na potrzeby pacjentów i zapewnić im ciągłość leczenia na etapach: diagnostyki, leczenia kardiologicznego, rehabilitacji i dalszego leczenia w poradniach specjalistycznych, w podstawowej opiece zdrowotnej lub w opiece długoterminowej.

Idź do oryginalnego materiału