Kult Romany Didulo, która nazwała siebie „królową Kanady”

bejsment.com 1 miesiąc temu

Dawna szkoła w Richmound, Sask. gdzie mieszka Romana Didulo i jej zwolennicy

„Królowa Kanady” nie mieszka w brytyjskim pałacu – mieszka w niewielkiej wiosce Richmound w Saskatchewan.

Otoczona polami uprawnymi, około 450 kilometrów na zachód od Regina, w pobliżu granicy z Albertą, Richmound liczy nieco ponad 100 mieszkańców. Od września 2023 roku jest także domem Didulo i grupy jej zwolenników, co doprowadziło do protestów i ostrych konfrontacji z mieszkańcami wioski.

Dziennikarka CTV Mirelli Fernandez odwiedziła Richmound, aby dowiedzieć się więcej o samozwańczej „królowej Kanady”.

Didulo jest czołową postacią ruchu QAnon. Propagowała mordowanie policji, polityków i tych, którzy się jej sprzeciwiają.

– Powiedziałam też, iż nie ma już polityki ani polityków – oznajmiła Didulo w jednym ze swoich filmów wideo – Powiedziałem, iż możecie wysadzić wszystkie budynki rządowe w Kanadzie.

Didulo namawia także Kanadyjczyków, aby przestali płacić podatki i rachunki, promując jednocześnie tajną technologię leku na wszystko i grożąc tym, którzy podają szczepionki przeciwko Covid-19.

– Za każde dziecko, które skrzywdziłeś, otrzymasz nie jedną, ale dwie kule w czoło – powiedziała Didulo w innym filmie – Pomyśl bardzo, bardzo dokładnie, zanim dotkniesz tej igły.

Na zaproszenie mieszkańca Richmound, który jest właścicielem dawnej szkoły, Didulo i około ośmiu innych osób zamieszkało na tej posiadłości. Dom Rolanda Davisa znajduje się po drugiej stronie ulicy.

– Moja córka nie przyjdzie ze swoimi dziećmi – powiedział Davis – Nigdy bym nie przypuszczał, iż na moim podwórku będzie mieszkać sekta.

Didulo twierdzi, iż wyemigrowała do Kanady z Filipin, gdzie jej rodzice zmarli, gdy była młoda. Po zaangażowaniu w kilka biznesów stała się osobą publiczną podczas pandemii Covid-19, kiedy założyła swoją Canadian Party, aby „oczyścić bagno” w Ottawie.

Didulo jeszcze bardziej zyskała na znaczeniu podczas protestów Konwoju Wolności w 2022 roku w Ottawie, gdzie krytykowała szczepionki i mandaty związane z pandemią, wzywała do zakończenia wyborów i spaliła kanadyjską flagę. Didulo i jej grupa niedługo podróżowali po kraju w konwoju samochodów kempingowych, aby szerzyć swoje przesłanie.

Romana Didulo jeszcze bardziej zyskała na znaczeniu podczas protestów Konwoju Wolności w 2022 roku w Ottawie.

– Myślę, iż ona ma większy wpływ, wśród zwolenników teorii spiskowych niż ktokolwiek inny, o kim mogę pomyśleć – powiedziała Christina Sarteschi, profesor kryminologii i pracy socjalnej na Uniwersytecie Chatham w Pittsburghu.

Sarteschi, która bada grupy ekstremistyczne, monitoruje Didulo od dwóch lat. Mówi, iż grupę można uznać za sektę.

– Mówiła, iż ​​pochodzi z planety Arcturus, więc jest w tym element obcy – wyjaśniła Sarteschi – Ona głosi, iż została tu przysłana w boski sposób od boga, mistrza stwórcy… i iż została tu wysłana, aby ratować ludzi.

Didulo nie boi się takich stwierdzeń w filmach online.

– Arkturianie są najbardziej zaawansowani, podobnie jak Yoda – powiedziała – Nie jestem dyktatorem. Kierują mną najwyższe boskie istoty i jestem tutaj, aby zapewnić pokój i dobrobyt.

Mieszkańcy Richmound zaczęli protestować przeciwko obecności Didulo w październiku, co spowodowało, iż więcej jej zwolenników i część ich dzieci przybyła do ogrodzonej dawnej szkoły, gdzie złożyli przysięgę wierności swojej królowej.

Zebranie w ratuszu Richmound, gdzie mieszkańcy wyrazili obawy w związku z obecnością Didulo i jej zwolenników.

Jedna z mieszkanek Richmound powiedziała, iż przez Didulo jej ojciec przestał choćby płacić rachunki.

– Widziałam, jak ludzie publikowali filmy, na których komornik zabiera ich z więzienia, ponieważ stracili domy – powiedziała Sarteschi z Uniwersytetu Chatham – Widziałam akta sądowe, w których ludziom groziło przejęcie, ponieważ wierzyli w jej pomysły i naprawdę wierzyli, iż nie muszą płacić podatków ani kredytu hipotecznego, a potem dosłownie znaleźli się na ulicy lub mieszkali w ich samochodach.

Burmistrz: „Skończyły nam się pomysły”

Grupa Didulo rzekomo wysłała także listy z pogróżkami do mieszkańców Richmound i urzędników, takich jak burmistrz Brad Miller, który obawia się, iż Didulo lub jej zwolennicy mogliby kandydować do rady miejskiej.

„Teraz mamy zaciągnięte zasłony, a nasze drzwi są zawsze zamknięte i dokładnie sprawdzane” – powiedział Miller – Ktoś musi nam pomóc, kończą nam się pomysły.

RCMP spotkał się z lokalnymi mieszkańcami w październiku 2023 roku. Policjanci stwierdzili, iż ​​monitorując grupę i badając rzekome groźby śmierci, nie może stawiać zarzutów ani usuwać osób z terenu prywatnego, chyba iż występuje nękanie lub bezpośrednie zagrożenie.

Dziennikarka CTV rozmawiała z dowódcą RCMP w Saskatchewan, zastępcą komisarza Rhondą Blackmore.

– W tej chwili nic nie wskazuje na bezpośrednie zagrożenie. Z pewnością powiadomilibyśmy opinię publiczną, gdyby pojawiło się bezpośrednie zagrożenie, ale nic na to nie wskazuje – powiedziała Blackmore – Monitorujemy sytuację i upewniamy się, iż jeżeli pojawią się jakiekolwiek oznaki działalności przestępczej, pojawimy się na miejscu i dokładnie to zbadamy.

Dziennikarce udało się także porozmawiać z byłym zwolennikiem Kim Churchillem.

– Dopóki stamtąd nie wyszedłem, nie uznałem tego za sektę – powiedział Churchill – Kiedy jesteś w związku, w którym dochodzi do przemocy, chcą, żebyś był odizolowany, nie chcą, żebyś rozmawiał z przyjaciółmi i rodziną, kontrolują każdy twój ruch, manipulują tobą – powiedział.

Didulo nie odpowiedziała na kilka próśb o rozmowę.

Na podst. CTV News

Idź do oryginalnego materiału