Kto nie może zostać księdzem? Nie uwierzycie, kto jest na "czarnej liście" Kościoła

natemat.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Episkopat wskazał, kto nie może zostać księdzem Fot. MAREK LASYK/REPORTER


Z roku na rok coraz bardziej spada liczba powołań kapłańskich w Polsce. Otwarcie mówi się już o "kryzysie powołań" – nie oznacza to jednak, iż do seminariów duchownych przyjmuje się ludzi "z ulicy". Od dwóch lat obowiązuje specjalny dokument Episkopatu poświęcony ścieżce formacji kapłańskiej.


Kandydat do seminarium musi spełnić konkretne warunki


Aby wstąpić do seminarium duchownego, kandydaci muszą spełnić szereg wymagań. Jakich? Tego dowiadujemy się z opracowanego przez Konferencję Episkopatu Polski dokumentu "Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia".

Przede wszystkim kandydaci muszą złożyć u rektora seminarium:


prośbę o przyjęcie z podaniem motywów swojej decyzji;

świadectwo chrztu i bierzmowania;

pełny odpis aktu urodzenia;

świadectwo maturalne;

świadectwo nauki religii;

opinie proboszcza i katechety;

świadectwo lekarza rodzinnego o stanie zdrowia (w tym dokumentację dotyczącą chorób, przebytych operacji i terapii);

zaświadczenie o niekaralności.


Aby kandydat mógł wstąpić do seminarium, musi się poddać diagnozie psychologicznej. Opinia o kandydatach powstaje na podstawie badań psychologicznych "skoncentrowanych na ocenie stopnia dojrzałości osobowości oraz na wykluczeniu istotnych przeszkód natury psychicznej".

Kto nie może zostać księdzem?


W tym samym dokumencie wymieniono również czynniki dyskwalifikujące kandydata do seminarium. Część z nich dyskwalifikuje automatycznie, część natomiast daje jeszcze potencjalnemu kandydatowi na księdza dodatkową szansę. Specjalnego traktowania wymagają np. powołania osób starszych oraz imigrantów.

Problem ze wstąpieniem do seminarium będą mieć osoby, w sprawie których lub przeciwko którym prowadzone jest jakiekolwiek postępowanie przed organami państwowymi. Do seminarium nie zostanie przyjęta osoba, która została skazana za seksualne wykorzystywanie nieletnich.

"Kandydat, który dopuścił się innych przestępstw, może być przyjęty do seminarium tylko wówczas, gdy po dokonanym przestępstwie przeszedł radykalne nawrócenie i spełnia wymagania określone w prawie kanonicznym" – czytamy. Episkopat ostrzega też, iż "nie należy lekceważyć negatywnych skutków pochodzenia kandydata z rodziny dysfunkcyjnej".

Jak czytamy dalej, do seminarium nie mogę też zostać przyjęte osoby aktywne homoseksualnie, mające tendencje homoseksualne lub wspierające... "kulturę gejowską". (jest to określenie, które znalazło się w dokumencie Episkopatu).

Problem z przyjęciem mogą mieć również osoby uzależnione lub współuzależnione. "Ci, którzy zostali zdiagnozowani klinicznie jako uzależnieni, a nie przeszli terapii z pozytywnym skutkiem i odpowiednim okresem abstynencji, nie mogą być dopuszczeni do formacji seminaryjnej" – czytamy.

Idź do oryginalnego materiału