Kandydat partii Razem na prezydenta Adrian Zandberg zaproponował, by zwiększyć pieniądze wydawane na zdrowie do 8 proc. produktu krajowego brutto, informując, iż czeka w tej sprawie na stanowisko kontrkandydatów i kontrkandydatek.
16 kwietnia Zandberg odwiedził Ełk – mówił tam między innymi o problemach systemu ochrony zdrowia.
– W Narodowym Funduszu Zdrowia jest olbrzymia dziura – zaczął, przypominając, iż rządzący przyjęli budżet, w którym na zdrowie brakuje 20 mld zł, i próbują przeforsować ustawę, która obniży składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, co może kosztować 4,6 mld zł – o tyle zmniejszy się wpływ z daniny na zdrowie.
– Nie wolno dopuścić do niszczenia publicznej służby zdrowia. Proponuję podniesienie nakładów do 8 proc. PKB – stwierdził Zandberg, informując, iż czeka w tej sprawie na stanowisko kontrkandydatów i kontrkandydatek.
Ile jest?
Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wydatki na ochronę zdrowia w 2027 r. nie będą mogły być niższe niż 7 proc. PKB, a w okresie przejściowym, czyli na przykład w 2025 r., niższe niż 6,5 proc. PKB, a w 2026 r. niż 6,8 proc. PKB.
Wydatki na ochronę zdrowia liczone są w odniesieniu do PKB sprzed dwóch lat.