KRAUM w Szczecinie

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie


– Rozwój kierunku kosmetologia, dietetyka kliniczna oraz zmiany w procesie ewaluacji uczelni medycznych – to główne tematy dyskusji rektorów polskich uczelni medycznych w trakcie marcowego spotkania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych w Szczecinie.



Spotkania rektorów zrzeszonych w KRAUM realizowane są cyklicznie w różnych miastach Polski. Tym razem gospodarzem konferencji był Szczecin z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym. Dwudniowe obrady, w których gościnny udział wzięły minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz podsekretarz stanu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Maria Mrówczyńska, dotyczyły wprowadzenia istotnych zmian w dalszym kształceniu specjalistów oraz adekwatnych rozwiązań dla ewaluacji uczelni medycznych. Rektorzy zrzeszeni w KRAUM zwrócili się ze swoimi spostrzeżeniami do minister zdrowia oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Rozmawiano także o realizacji zadań z Krajowego Planu Odbudowy, konkursach z funduszu medycznego i nowelizacji rozporządzeń dotyczących standardów kształcenia na kierunkach medycznych.

– Ideą formacji, która funkcjonuje od 2018 roku, jest stanie na straży standardów nauczania i wskazywanie ich w zakresie zawodów medycznych, o czym dyskutowaliśmy na dzisiejszych obradach. Jesteśmy na stanowisku, iż uczelnie medyczne w swoim obszarze działalności poza dydaktyką i nauką mają jeszcze obszar kliniczny, a zatem z naszego punktu widzenia jako organów założycielskich szpitale kliniczne, dobro pacjentów i ich bezpieczeństwo są niezwykle istotne – powiedział prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, przewodniczący KRAUM.

Kosmetologia w rękach specjalistów

Kierunek kosmetologia pojawił się w ofercie uczelni medycznych w odpowiedzi na dynamiczny rozwój tej branży oraz rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości usługi. Jego wprowadzenie miało na celu podniesienie poziomu kształcenia specjalistów i zapewnienie najwyższych standardów świadczenia usług kosmetologicznych. Kierunek ten cieszy się niesłabnącą popularnością i jest realizowany na wielu uczelniach medycznych w Polsce.

Ile pieniędzy z KPO na uczelnie medyczne, szpitale powiatowe i onkologię? ►– Mamy to, mamy pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy na inwestycje w ochronę zdrowia – takimi słowami zaczęła minister zdrowia Izabela Leszczyna konferencję prasową, podczas której wyliczała, ile dostaną uczelnie i szpitale.
Idź do oryginalnego materiału