Kraków: Kładka o. Bernatka zaświeci na niebiesko dla chorych na Parkinsona

razemztoba.pl 4 dni temu

Dziś, 11 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona. W ramach solidarności z osobami dotkniętymi tym schorzeniem kładka o. Bernatka zaświeci tego dnia na niebiesko.

– Krakowskie Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona (KDOCHP) wskazuje, iż noc często wzmacnia izolację, niepokój i samotność, która odczuwana jest przez osoby żyjące z chorobą Parkinsona. Podświetlenie to nasz sposób na przekształcenie tej ciemności w światło, rozświetlenie świata nadzieją i solidarnością dla osób cierpiących na tę chorobę. Czerwony tulipan i niebieski kolor to nasze symbole – pisze Jan Wandas zastępca przewodniczącego zarządu tego stowarzyszenia.

Historia

W 1817 r. James Parkinson, angielski chirurg i aptekarz po raz pierwszy opisał objawy drżączki poraźnej, nazwanej później chorobą Parkinsona. W roku 1981 holenderski ogrodnik chorujący na Parkinsona wyhodował biało-czerwoną odmianę tulipana i nazwał go imieniem dra Jamesa Parkinsona na cześć odkrywcy.

W 2005 r. na IX Światowym Dniu Parkinsona w Luxemburgu czerwony tulipan został oficjalnie uznany symbolem choroby Parkinsona.

Parkinson – choroba neurologiczna

Na chorobę Parkinsona choruje około 10 mln osób na świecie. Jest najszybciej rozwijającą się chorobą neurologiczną na świecie. W Polsce tą chorobą dotkniętych jest około 140 tys. osób.

Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurologicznym. To choroba degeneracyjna, powodująca obumieranie w mózgu neuronów produkujących dopaminę, odpowiedzialnych za narząd ruchu. Dokładna przyczyna choroby nie jest znana, z tego powodu nie istnieją skuteczne metody leczenia, które mogłyby zagwarantować całkowite wyleczenie.

Objawy

Najczęstszymi objawami choroby jest sztywność mięśni, spowolnienie ruchów, drżenie kończyn, lęk, depresja, stres, apatia, zmęczenie, zwiększenie napięcia mięśni, problemy z postawą i równowagą, z chodzeniem, problemy z oczami, problemy z jelitami i pęcherzem, zaburzenia mowy, trudności ze wstawaniem i obracaniem się.

Na ratunek chorym

Od lat neuronaukowcy, wirusolodzy i neurolodzy w światowych centrach naukowych i biotechnologicznych, jak i firmy farmaceutyczne poszukują skutecznego leku na chorobę Parkinsona. Aktualnie leczenie opiera się na uzupełnieniu niedoboru dopaminy w mózgu. Pomimo wielu starań, nie istnieją metody leczenia, które mogą gwarantować całkowite wyleczenie.

Okazuje się, iż rehabilitacja i odpowiednie ćwiczenia w przypadku choroby Parkinsona są tak samo ważne, jak stosowanie odpowiednich leków. Wykonywane na co dzień przez chorego ćwiczenia mogą zahamować rozwój choroby i znacznie poprawić jakość życia chorego. Najważniejsza jest motywacja i systematyczność.

UM Kraków
Idź do oryginalnego materiału